• Produkti
    • ecube
    • trauki
    • Gelios
    • xlash
    • autoskola
Rīgas dome un RātslaukumsRīgas dome konsultē savu uzņēmumu. Jautājums gan par kvalitāti, gan kvantitāti. Foto: Sergey Melkonov/Sputniki

Policija purinās «Rīgas satiksmes» konsultantus jeb Kam šāds KNAB vajadzīgs?

Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs (KNAB) atteicies nodarboties ar pašvaldības uzņēmuma SIA “Rīgas satiksme” (RS) algoto konsultantu varzas lietu.  Līdz ar to uz jautājumu, vai konsultācijas var būt korupcijas paveids, KNAB ir atbildējis noliedzoši. Kādu brīdi pat nebija skaidrs, vai kāds vispār nodarbosies ar konsultantu un “konsultantu” šķirošanu.

Dzintars Zaļūksnis

Tomēr lieta nu ir sakustējusies: Valsts policija (VP) sākusi kriminālprocesu. Tas esot noticis, pamatojoties uz KNAB sniegto informāciju par RS konsultantu, iespējams, fiktīvu nodarbināšanu.

Interesanta kompetenču putra izveidojusies mūsu valstī. Atbilstoši Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja likuma 2. pantam “Birojs ir tiešās pārvaldes iestāde, kas pilda šajā likumā noteiktās funkcijas korupcijas novēršanā un apkarošanā, kā arī kontrolē politisko organizāciju (partiju) un to apvienību finansēšanas noteikumu izpildi un pārbauda, kā tiek ievēroti ierobežojumi, kas noteikti priekšvēlēšanu aģitācijai, aģitācijai pirms tautas nobalsošanas, aģitācijai par likuma ierosināšanu un aģitācijai par Saeimas atsaukšanas ierosināšanu.” Pārsteigums numur viens: šis likums ir pieņemts KNAB dibināšanas gadā – 2002. – un nav būtiski grozīts. Tātad , kas, pie velna, šim kantorim bija devis tiesības iejaukties pašvaldību, valsts un pat privātu uzņēmumu darbībā?

Vai KNAB nolikums? Nē! Jo nolikums nevar papildināt likumu. Gribot negribot nonākam pie principā ģeķīgas atziņas: KNAB tikai Jēkaba Straumes laikā ar čikstēšanu un grabēšanu ierūmējas likuma III nodaļas Biroja kompetence noteikumos. Taču sabiedrība jau ir tā pieradusi pie – kā izrādās, “ne visai” likumīgajiem – KNAB rīkotajiem šoviem (Leonards Teniss, lai viņam vieglas smiltis, Rīgas domes amatpersonas, daži tiesneši, Uģis Magonis, Ilmārs Rimšēvičs, Māris Martinsons un daudzi daudzi citi), ka prasa arī “konsultantu” asinis – un prasa tieši no KNAB. 

Būtībā jau tas ir loģiski: KNAB ilgu laiku ir bijis, maigi izsakoties, privileģēts nodokļu naudas tērētājs:2007.-2017. gadā KNAB izmeklētajos kriminālprocesos ar tiesu spriedumiem konfiscēti naudas līdzekļi kopumā 2 242 354 eiro apmērā. Tas ir 2,5 reizes mazāk nekā finansējums, ko KNAB saņem no valsts budžeta vienā gadā: tam piešķirtais valsts budžeta finansējums pēdējos gados ir gandrīz 6 miljoni eiro. Viens KNAB sākts kriminālprocess valstij izmaksā trīsarpus reižu dārgāk nekā prokuratūrā sākts (šeit). RS “konsultantu” lieta ir tikai vēl viens apliecinājums tam, cik “lietderīgi” nodokļu maksātājiem ir uzturēt šo kantori. Pieņemsim, ka policija izdarīs savu darbu un visus viltus konsultantus (lasi – korumpantus) sabāzīs žurku pilnos pagrabos. Taču cik liels te būs nesamērīgi pārfinansētā KNAB nopelns? Tikai tik daudz, ka birojs ir sniedzis policijai informāciju, kura, patiesību sakot, bija pieejama arī bez biroja starpniecības?

Valsts policija kriminālprocesu sākusi, balstoties uz Krimināllikuma XXIV nodaļu par noziedzīgiem nodarījumiem valsts institūciju dienestā. Tā ir nodaļa, kurā apkopotie noziegumu sastāvi sabiedrības apziņā ir burtiski “iecementēti” kā KNAB darbības lauciņš: te ir gan valsts amatpersonas jēdziens (316.p.), gan dienesta stāvokļa ļaunprātīga izmantošana (318.p.), gan visu veidu kukuļošana (320.-323.p.).

Straume iepriekš ir norādījis, ka KNAB esot aizdomas par vairāk nekā desmit RS it kā nodarbinātiem konsultantiem, ar kuriem noslēgtie uzņēmuma līgumi, iespējams, esot fiktīvi. RS un Rīgas domes pārstāvji līdz šim ir nolieguši pārkāpumus un stāstījuši, ka “konsultanti uzņēmumā savus pienākumus pildījuši”. Ievērojot Kriminālprocesa likumā noteikto institucionālo piekritību, informāciju par minētajiem faktiem KNAB nosūtījis Valsts policijai turpmākai pārbaudei.

No viena puses: vai tas nozīmē, ka policijas darbinieki ir kompetentāki korumpantu atmaskošanā nekā KNABisti? Ja tā, tad publikai jāpriecājas, jo palielina cerības, ka RS “ķelderīša” iztīrīšana no utīm būs efektīva.

No otras puses: kā tad tā, bet ar ko nodarbosies KNAB? Ja tas paliek par prastu “partiju un amatpersonu” ganu un atsakās no šoviem ar uguņošanu un rokudzelžiem,– vai tāds KNAB mums vispār ir vajadzīgs? Un, ja vajadzīgs, tad vai seši miljoni gadā tam nav tā kā par treknu?

Ja jau ar blēdīgiem “konsultantiem” un citiem korumpantiem tā vienkārši tiks galā policija.

Tavs komentārs par rakstu: