• Produkti
    • ecube
    • trauki
    • Gelios
    • xlash
    • autoskola
Varšava drupās 1945. gadā.Varšava drupās. 1945. gads. Arhīva foto: Bradford Museums & Galleries

Polija apsver iespēju pieprasīt Vācijai reparācijas par Otrā pasaules kara postījumiem

Polija izvērtē iespēju pieprasīt Vācijai reparācijas par Otrajā pasaules karā nodarītajiem milzīgajiem zaudējumiem, trešdien pavēstīja valdošās nacionālradikālās partijas “Likums un taisnīgums” (Prawo i Sprawiedliwość, PiS) parlamenta deputāts Arakadjušs Muļarčiks (Arkadiusz Mularczyk).

Polijas parlamenta izpētes birojs gatavo analīzi par to, vai izvirzīt šādas pretenzijas. Tā būšot gatava līdz 11. augustam, sacīja Muļarčiks.

PiS līderis ekspremjers Jaroslavs Kačiņskis (Jarosław Kaczyński) nesen intervijā jau sacīja, ka “Polijas valdība gatavojas vēsturiskai kontrofensīvai”. “Mēs runājam par milzīgām summām un arī par faktu, ka Vācija daudzus gadus atteicās uzņemties atbildību par Otro pasaules karu,” aizvadītajā nedēļā “Radio Maryja” sacīja ekspremjers.

Aizsardzības ministrs Antonijs Macjerevičs (Antoni Macierewicz) otrdien Varšavas 1944. gada sacelšanās piemiņas pasākumu laikā norādīja, ka Vācijai ir “jāatmaksā šausmīgais parāds, ko tā ir parādā Polijas tautai”.

Otrajā pasaules karā, kas sākās ar Vācijas iebrukumu Polijā 1939. gadā, tika nogalināti gandrīz seši miljoni Polijas pilsoņu, bet pati valsts cieta milzīgus materiālos zaudējumus, tika izpostītas baznīcas un citas kultūras vērtības, pat veselas pilsētas.

Vācija samaksājusi vairākus miljardus eiro kompensācijās par nacistu noziegumiem, pamatā izdzīvojušajiem ebrejiem, atzīst valsts atbildību par to, lai tiku saglabāta piemiņa par nacistu noziegumiem, kā arī maksātas kompensācijas.

Polijas komunistu valdība savulaik apliecināja, ka nekādas pretenzijas Vācijai neizvirzīs.

Macjerevičs otrdien sacīja, ka komunistu pārvaldītā Polija bijusi “padomju marionešu valsts”, kuras lēmumi šodien nav juridiski saistoši.

InfoTOP.lv piezīme. Pēc Vācijas sadalīšanas Austrumvācija jeb Vācijas Demokrātiskā Republika, VDR (Deutsche Demokratische Republik, DDR) tika iekļauta Padomju Savienības vadītajā “sociālisma nometnē” un maksāja reparācijas PSRS un Polijai – pārsvarā sadzīves preču un rūpniecības iekārtu, tehnoloģiju un izejvielu formā. Kara izpostītā VDR samaksāja reparācijas kopumā 13% apmērā no sava iekšzemes kopprodukta, kad 1954. gadā tā panāca vienošanos ar PSRS un Poliju par reparāciju izmaksu pārtraukšanu

(Materiālā izmantota LETA informācija)

Tavs komentārs par rakstu: