• Produkti
    • ecube
    • trauki
    • Gelios
    • xlash
    • autoskola
Egils Levits spiež roku Krišjānim Kariņam.Egils Levits (pa kreisi) Krišjānim A.Kariņam: es tevi apsveicu abpusēji! Foto: Valsts kanceleja

Politiķi sev sagatavojuši «bonusus» ne pa jokam

Kad lidojošā sile pērn apstiprināja valsts amatpersonu atalgojuma reformu, bija pilnīgi skaidrs, ka bez taustāmām sekām tā nepaliks. Raugiet, siles radījumi mēdz aplam skrupulozi izturēties pret sev nejauši piešķirtiem bonusiem.   

Dzintars Zaļūksnis

Tāpēc ir tikai loģiski, ka valdība, kura grasās aiziet tikai atsevišķu siles ekipāžas elementu veidolā nevis kopumā, 2023. gada budžetu ir sastādījusi tā, lai tajā tiktu ar cirvi iecirsti lieki 3 miljoni eiro, kas paredzēti dažu politisku personāžu aldziņu celšanai.  

Nedomājiet, ka lidojošajā silē kādam ir ienākusi prātā doma par to, sak, tas nav diezko daiļi, jo vispār jau nākamā gada valsts [nodokļu maksātāju samestās kolektes] budžets plānots ar 3,3% deficītu no iekšzemes kopprodukta. Tas nozīmē, ka vēl vismaz miljardu eiro nāksies aizņemties, un tas taču nav nekas neiespējams, jo starptautiskās finanšu instutūcijas lidojošo sili ciena ka vai nu!

Ne jau velti siles finanšu turētājs Jānis Reirs nākamā gada budžetu ir nodēvējis par tīri tehnisku, jo aizejošā/atnākošā valdība tajā neesot iekļāvusi nekādus jaunus pārsteigumus – izņemot minētos pabalstus augstākajām politiskajām amatpersonām, bet tas jau nav nekāds pārsteigums.

Tādejādi (taisnības labad atrunāsim: ja Saeima tam piekritīs) Valsts prezidenta mēneša ienākumi palielināsies par 27% – līdz 7962 eiro. Viņam beidzot pielīdzināsies arī Ministru prezidents, kura alga līdz tādai pašai summai palielināsies par 52%, un valsts nomināli otrā augstākā amatpersona – Saeimas priekšsēdētājs/a, kurai tāpēc aldziņu nākas palielināt par trim ceturtdaļām (75%). Taču tas, kā jūs saprotat, ir tikai un vienīgi taisnīgi, jo viņi dienu un nakti rūpējas par kopīgo labumu.

Bez sava graša nepaliks arī mazāki zvēriņi: ministri ik mēnesi saņems par 42% (7052 EUR), parlamentārie sekretāri – par 63% (6256 EUR), bet vienkāršie darbīgie un atbildības pārpilnie Saeimas deputāti – par 34% vairāk (3981 EUR). 

Jā, zemākā un vidējā līmeņa činavnieku algu celšanai naudiņas nepietiek. Savulaik gan reformas galvenais deklarētais mērķis bija tieši šo melnstrādnieku balstīšana. Bet kā nu sanācis, tā sanācis, piedodiet! Prioritāte taču ir jūsu ievēlētās personas...

Saeimas Sabiedrisko attiecību birojs ziņo, ka nākamā gada budžetā deputātu aldziņām paredzētā summa tiks palielināta no 4,4 miljoniem līdz gandrīz 6,5 miljoniem EUR jeb vairāk nekā par 2 mijoniem. Ministri, parlamentārie sekretāri un lidojošās siles komandors apēdīs vēl ap pusmiljonu eiro. Ja pieskaitām Valsts prezidentu, šī atrakcija nodokļu maksātājiem izmaksās ap 3 miljoniem. Nākamgad un turpmākajos gados arī.  

Tavs komentārs par rakstu: