• Produkti
    • ecube
    • trauki
    • Gelios
    • xlash
    • autoskola
Polijas karogi un svētbildePoļi allaž ir bijuši konservatīvāki par citiem austrumeiropiešiem. Foto: Getty Images

Poļu vēlētāji apmierināti ar valdošo partiju, kura nepatīk Eiropai

Polijas parlamenta vēlēšanās uzvarējusi valdošā konservatīvā partija “Likums un taisnīgums” (Prawo i Sprawiedliwość). Šī kopīgajai Eiropai pagalam netīkamā partija ieguvusi pat lielāku vēlētāju atbalstu nekā iepriekšējās vēlēšanās – tai atdoti vairāk nekā 45% balsu. Paredzams, ka valdošā partija nostiprinās savu absolūto vairākumu parlamenta apakšpalātā.

InfoTOP, izmantojot ārvalstu un Latvijas plašsaziņas līdzekļu materiālus

Tas ļaus šai partijai turpināt tieslietu sistēmas, mediju un citu institūciju reformas, ko kritizē ES, toties, kā redzams pēc vēlēšanu rezultātiem, atbalsta poļu sabiedrība. Kritiķi bažījas, ka partijas atrašanās pie varas vēl vienu termiņu “iedragās Polijas demokrātiju vēl vairāk”, taču tas ir iespējams tikai tad, ja pieņemam, ka “lieli pabalsti un geju lamāšana” nav savietojami ar demokrātijas izpausmēm. Taču par to var un vajag diskutēt. Galu galā nav apstrīdams tas, ka partijas “Prawo i Sprawiedliwość” popularitāti nodrošināja nevis verbāla caureja un nebeidzami solījumi, kā tas pārsvarā notiek citās ES valstīs (arī Latvijā), bet gan strauja valsts ekonomikas izaugsme, kas parijiai ļāva īstenot dažādas sociālo pabalstu programmas.

Eiropai poļu konservatīvie nepatīk tādēļ, ka atšķiras viņu un ES institūcijām viedoklis par tieslietu sistēmas reformām un migrācijas jautājumiem.

Opozīcijā esošā liberāli konservatīvā (tātad “patiesi eiropeiskā”) Pilsoniskā koalīcija (Platforma Obywatelska) ar 27% balsu ierindojusies otrajā vietā un zaudējusi cerības nokļūt pie varas.

Pēc četru gadu pārtraukuma Polijas parlamentā atgriezīsies kreisi noskaņoti spēki, jo Demokrātiskā kreiso alianse (Sojusz Lewicy Demokratycznej) ieguvusi trešo pozīciju. 

Tavs komentārs par rakstu: