• Produkti
  • ecube
  • trauki
  • Gelios
  • xlash
  • autoskola
Negribētos piedzīvot brīdi, kad abas dāmas (no kreisās finanšu ministre Dana Reizniece-Ozola, no labās veselības ministre Anda Čakša) nāktos atminēties ar gaišu nostalģiju. Foto: LETA

«Praviete» Čakša, «mazais grozs» un 4% no IKP

Veselības ministre Anda Čakša radio “Baltkom” ēterā ir izteikusies, ka zemā cilvēku aktivitāte 13. Seimas vēlēšanās liecinot: cilvēki ar esošo situāciju esot kopumā apmierināti (šeit). Pirms paužat sašutumu, atbildiet sev uz jautājumu, vai gan šādā secinājumā ir kas neloģisks?

Dzintars Zaļūksnis 

Ko – vai ar ko – domāja tie 45% pilsoņu, kas 6. oktobrī nevienā vēlēšanu iecirknī tā arī neieradās, zina tikai viņi paši,– pieņemu, ka katram atsevišķi ir izperēta itin solīda pašattaisnošanās sistēma. Taču sabiedriskā līmenī tā izpaužas tikai tā, ka šīs bija ļoti vāji apmeklētas vēlēšanas un ir sanācis tas, kas ir sanācis.

Pašlaik “jaunie” spēki draud liet ārā sastāvējušos ūdeni no visām iepriekšējās koalīcijas apčubinātajām silēm – un visā visumā tā nav slikta apņemšanās. Vai galu galā tas notiks, šobrīd nevar pateikt neviens, pašus potenciālos lējējus ieskaitot. Skaidrs gan tas, ka kopā ar ūdeni tiks izlieti arī “bērni” – un, lai cik dīvaini tas neliktos, “troikas” koalīcija četru gadu laikā, atvainojiet, ne tikai ir pieķēzījuši ūdeni, bet arī “saražojuši” itin dzīvotspējīgus radījumus. Piemēram, Veselības aprūpes finansēšanas likumu.

Jā, es pats esmu starp tiem, kas pašlaik rēķina un groza šā un tā, lai saprastu, vai ir jēga tērēties par tajā iestrādājo “veselības nodokli” jeb, kā izsakās solīdi ļauži, valsts veselības apdrošināšanas maksājumu. Tie ap 40 000 cilvēku, kuriem līdz gada beigām jāatrod 206,40 eiro (šeit), lai nākamgad varētu saņemt valsts garantēto veselības aprūpi (cik tā plaša un kvalitatīva – cits jautājums), protams, būtu priecīgi, ja šo naudu varētu ieguldīt kur citur. Taču ne jau tikai par to ir runa Veselības aprūpes finansēšanas likumā.

Tajā, piemēram, ilgas un smagas cīņas rezultātā ir iestrādāts pašvaks, tomēr algoritms medicīnas darbinieku algu paaugstināšanai. Kā zināms, māsu palīgi, ārstu palīgi, sanitāri, arī daļa māsu šogad pienācīgu algas pielikumu tā arī nav sagaidījuši. Ja likumu atcels, politiķi naudu varēs atvēlēt nevis mediķiem, bet gan tam, ko uzskatīs par pareizāku. Vai mēs zinām, ko politiķi uzskata par pareizāku?         

Tāpēc es nebrīnos, ka Latvijas Veselības un sociālās aprūpes arodbiedrība (LVSADA) pauž satraukumu par to, ka koalīcijas veidošanas sarunās ir izskanējis nodoms atcelt Veselības aprūpes finansēšanas likumu.

Lūk, kā to skaidro LVSADA: “Kā galvenais iemesls likuma atcelšanai tiek minēts tas, ka pretējā gadījumā vairāki desmiti tūkstoši cilvēku palikšot bez veselības aprūpes (te ir runa par mums, neapdrošinātajiem – Dz.Z.). Tas neatbilst patiesībai, jo neatliekamā medicīniskā palīdzība, dzemdību palīdzība, ģimenes ārsta sniegtie pakalpojumi, pamata izmeklējumi, kā arī psihisko slimību un infekcijas slimību diagnostika un ārstēšana saskaņā ar likumu ir un būs pieejami visiem Latvijas iedzīvotājiem.”

Nu, nezinu, nezinu, vai personīgi man ar to “mazo grozu” pietiks, tomēr nevaru nepiekrist, ka “ja ir vēlme šo sarakstu papildināt, lai vēl vairāk samazinātu atšķirību starp abiem veselības aprūpes pakalpojumu groziem, to var ātri un vienkārši izdarīt ar dažu likuma grozījumu palīdzību”.  Līdz ar to patiesais iemesls, kādēļ daži politiskie spēki vēlas likumu atcelt, uzskata LVSADA, “varētu būt likumā nostiprinātais valdības pienākums palielināt valsts un pašvaldību finansējumu veselības aprūpei līdz vismaz 4% no iekšzemes kopprodukta 2020. gadā (patlaban – 3,6%, pirms gada – 3,1%)”.  LVSADA priekšsēdētājs Valdis Keris: “Ir noprotams, ka valsts veselības aprūpes stiprināšana ir kā dadzis acī tiem, kuri joprojām lolo shēmas par nozares privatizēšanu. Ja viens no 13. Saeimas pirmajiem darbiem būs atgriešanās pie valsts veselības aprūpes badināšanas un tautas izmērdēšanas politikas, tas būs nožēlojami.”

LVSADA sola rūpīgi sekot līdzi koalīcijas partiju plāniem par rīcību veselības aprūpes jomā.Neiebilstu: sekosim kopā!

Galu galā arī mēs, vienkāršie – mirstīgie! – pilsoņi neesam ieinteresēti, lai tiktu apdraudēta “Pasaules Veselības organizācijas un Eiropas Komisijas ieteiktā virzība uz steidzamu veselības aprūpes pieejamības un kvalitātes uzlabošanu”.

Ja LVSADA bažas tomēr izrādīsies pamatotas, šā raksta sākumā minētais pašreizējās (bet drīz jau bijušās) veselības ministres Čakšas situācijas vērtējums var izrādīties, ai, cik tālredzīgs!

4 Komentāri


 1. Oskars
  2018-10-11

  Modernā medicīna ir vai nu dārga, vai bezspēcīga. Jaunās ''reformas'' moto: Maksā, vai Mirsti !

 2. med darb,
  2018-10-15

  KAd masu paligi sANEMS SAVU NOPELNITO ALGU ,NEVISS CIK ATMET PASVALDIBA ??? ka visspar masu paligs var sanamt mimimalo algu

 3. m,paligs!
  2018-10-15

  kur paliek medicinai iedalita nauda?pasvaldibas slimnicas??? Masu paligu algam jabut no 500 UZ AUGSU!!!!neviss ka sanitarei minimala ! kurs to atrisinas !!!!!!!!!!!!!!!!!!!vai ta tas turpinasies

 4. Rasma
  2018-10-23

  ALgas lielakas ir sanemusas lielas slimnicas ,ne mazas ,,un gribetos zinat vai visas mazajas slimnicam algas dala ,SLIMNICAS AUGSEJAIS GALS ...KATRA ZINA NEAIZMIESTOT GALVENAIS SEVI!!!! MAZAJIEM ,,,,TIEM PIETIEK AR KAPEIKAM !!!!

Tavs komentārs par rakstu: