• Produkti
    • ecube
    • trauki
    • Gelios
    • xlash
    • autoskola
Foto: Edijs Pālens/LETA

Pret eiro apmainīti 35% lata monētu un 91% lata banknošu

LETA 

Līdz šim pret eiro apmainīti 35% lata monētu un 91% lata banknošu, liecina Latvijas Bankas apkopotie dati.

Pret eiro apmainīti 132 miljoni gabalu latu monētu 25 miljonu latu vērtībā un 45 miljoni gabalu banknošu 890 miljonu latu vērtībā.

Iedzīvotāju rīcībā ir palicis diezgan liels apjoms lata monētu - ne vērtības, bet svara ziņā, šodien žurnālistiem sacīja Latvijas Bankas Kases un naudas apgrozības pārvaldes vadītājs Jānis Blūms.

Marta beigās vēl neapmainīti bija 356 miljoni gabalu lata monētu, kas svara izteiksmē ir 820 tonnas. Kopumā bija jāapmaina 1200 tonnas lata monētu.

No apgrozībā vēl esošajām 820 tonnām monētu vairāk nekā puse jeb gandrīz 430 tonnas ir "melnās" monētas, tas ir, vienu un divu santīmu monētas. 123 tonnas ir viena lata monētas, ieskaitot īpašos vienlatniekus.

Blūms atzīmēja, ka visi lati pret eiro nekad netiks apmainīti. To apliecina arī Igaunijas pieredze, kur joprojām nav apmainītas kronas vairāku desmitu miljonu eiro vērtībā.

Latvijas Bankas pārstāvis minēja vairākus iemeslus, kāpēc nauda neatgriežas centrālajā bankā. Viens no iemesliem - nauda ir pazaudēta un iznīcināta sadzīviskos apstākļos, piemēram, mazās monētas ir kaut kur iekritušas. Otrkārt, diezgan daudz monētu sev līdzi aizveduši tūristi. Netiks apmainīta kolekcijas nauda un piemiņai atstātā nauda.

Aptauja liecina, ka 44% Latvijas iedzīvotāju plāno atstāt kādus latus neapmainītus, visbiežāk latus plānots saglabāt summā līdz desmit latiem. Tikmēr vairāk nekā puse Latvijas iedzīvotāju jau apmainījuši visus latus.

Raksturojot latu maiņu pret Eiropas vienoto vienoto valūtu, Blūms atzina, ka process norit mierīgāk, nekā iesaistītie bija gatavojušies.

Aptuveni 90% Latvijas iedzīvotāju februāra beigās un marta sākumā veiktā TNS socioloģiskā pētījumā atzinuši, ka skaidras naudas nomaiņa viņiem nav sagādājusi neērtības. Tas ir liels eiro apmaiņā iesaistīto, tostarp Latvijas Pasta, nopelns, atzīmēja centrālās bankas pārstāvis.

Latvijas Bankas Kases un naudas apgrozības pārvaldes vadītājs vērtēja, ka pāreja uz eiro ir bijusi ļoti mierīga arī no naudas drošības aspekta. Kā liecina TNS aptauja, 82% iedzīvotāju uzskata sevi par informētiem par eiro drošības pazīmēm. Pērn oktobrī šis rādītājs bija 29%, savukārt decembrī - 46%.

Iedzīvotājiem, kuru rīcībā vēl ir palikuši lati, tos pret eiro varēs apmainīt komercbankās līdz jūnija beigām un Latvijas Bankas kasēs Liepājā, Daugavpilī un Rīgā bez laika ierobežojuma.

Tavs komentārs par rakstu: