• Produkti
    • ecube
    • trauki
    • Gelios
    • xlash
    • autoskola
Zemans un DrāhošsZemans (pa kreisi) vai Drāhošs - ko izvēlēsies čehi? Kolāža no: quwa.org

Prezidenta vēlēšanu otrajā kārtā čehiem būs izvēle starp Zemanu un Drāhošu

Visas pasaules liberāļi var pamazām sākt trakot: viņu nemīlētais un dažādi apsaukātais (“prokrieviskais”, “eiroskeptiskais”, “odiozais” u.tml.) pašreizējais Čehijas prezidents Milošs Zemans (Miloš Zeman) pārliecinoši uzvarēja vēlēšanu pirmajā kārtā.

Par Zemanu ir nobalsojuši 1,87 miljoni jeb 38,57% vēlētāju, un viņš ir pārliecinoši iekļuvis vēlēšanu otrajā kārtā, kur viņa konkurents būs liberāļiem daudz tīkamākais Jirži Drāhošs (Jiří Drahoš), kurš ieguvis 1,25 miljonus jeb 26,6% balsu. Zemana pretinieku vienīgā cerība ir tāda, ka daļa vēlētāju otrajā kārtā verētu nobalsot ne tik daudz par Drāhošu, kā pret propagandistu nemīlēto pašreizējo prezidentu.

Bet pirmajā kārtā Zemans Drāhošam zaudēja tikai Prāgā (22% pret 35%) un ārvalstīs dzīvojošu Čehijas pilsoņu balsojumā (7,5% pret 45%!).

73 gadus vecais Zemans priekšvēlēšanu kampaņu nerīkoja un debatēs nepiedalījās, jo ir pārliecināts, ka viņa uzskatus čehi zina pietiekami labi: viņš atbalsta labu attiecību veidošanu ar Krieviju un Ķīnu un asi kritizē Eiropas Savienības (ES) migrācijas politiku. Zemana prezidentūras laikā Prāgai ir bijušas pastāvīgas domstarpības ar Briseli. Tomēr, kā atzīst aģentūra “Reuters”, par spīti politiskām problēmām Čehijas ekonomika pašlaik uzrāda ļoti labu attīstību. Piemēram, bezdarba līmenis ir 3,8% – zemākais pēdējo 20 gadu laikā.

Savukārt Zemana konkurents, 68 gadus vecais bijušais Čehijas Zinātņu akadēmijas (Česká Akademie věd) prezidents Drāhošs savas kampaņas laikā uzstājās kā Zemana “eiropeiskais antipods”: “Es vēlos pilnīgi citu prezidentūras stilu, gribu apvienot cilvēkus nevis karināt viņiem birkas, gribu sabiedrotos NATO un ES nevis Ķīnā.” Lai gan arī Drāhošs apgalvo, ka viņam nav īsti pa prātam ES migrācijas politika, tomēr viņš šīs domstarpības neuzskata par konceptuālām. Atšķirībā no Zemana Drāhošs uzskata, ka ES “sankciju karš” ar Krieviju nav zaudējis savu pamatu.  

Prezidenta vēlēšanu pirmajā kārtā piedalījās 61,92% Čehijas balsstiesīgo pilsoņu. Otrā kārta notiks 26.-27. janvārī.

Tavs komentārs par rakstu: