• Produkti
    • ecube
    • trauki
    • Gelios
    • xlash
    • autoskola
Prezidents izsludinājis likuma grozījumus par aizliegumu izmantot cirka izrādēs savvaļas dzīvniekus.Prezidents izsludinājis likuma grozījumus par aizliegumu izmantot cirka izrādēs savvaļas dzīvniekus. Foto: Evija Trifanova/LETA

Prezidents izsludinājis likuma grozījumus par aizliegumu izmantot cirka izrādēs savvaļas dzīvniekus

LETA

Valsts prezidents Raimonds Vējonis pagājušajā nedēļā ir izsludinājis grozījumus Dzīvnieku aizsardzības likumā, kas paredz aizliegt cirka izrādēs izmantot savvaļas dzīvniekus.

Iepriekš prezidents bija saņēmis vairākus lūgumus neizsludināt šo likumu, tostarp no cirka mākslinieka Sergija Stupakova, kurš lūdzis prezidentu atgriezt likumu Saeimai otrreizējai caurlūkošanai. Paziņojumā plašsaziņas līdzekļiem Stupakovs skaidroja, ka viņa priekšnesumos piedalās apmācītas ūbeles un papagaiļi, līdz ar to likuma grozījumi, kas aizliedz apmācīt un izrādīt publiski savvaļas sugu dzīvniekus, tostarp putnus, nozīmē, ka Latvijā šis mākslinieks vairs darboties nevarēs.

Arī deputāte Jūlija Stepaņenko (S) mudināja prezidentu nodot šo likumu otrreizējai caurlūkošanai Saeimā. Viņasprāt, bija pamats uzskatīt, ka "likumprojekta virzība šajā jautājumā ir strukturāli organizēta, jo likumprojekta pieņemšanas gaitā uz sabiedrību un Saeimas deputātiem tika izdarīts mērķtiecīgs emocionāls spiediens no biedrības "Dzīvnieku brīvība"". Tas esot izpaudies kā organizēta, intensīva elektronisko vēstuļu sūtīšana, uz ko attiecīgi bija mudināti visi dzīvnieku aizlieguma idejas sekotāji biedrības interneta vietnē.

"Arī pret mani, kā Saeimas deputāti, kas iesniedza vairākus priekšlikumus likumprojektā, tika vērsts pastiprināts spiediens publiskā telpā un saziņā personisku draudu veidā. Vienu no šādiem draudu izteikšanas gadījumiem maniem tuviniekiem, kas ir tieši saistīts ar Dzīvnieku aizsardzības likuma grozījumiem, šobrīd vērtē Valsts policija," norādīja Stepaņenko. Pēc viņas domām, "maldināšanas, emocionālā spiediena rezultātā, tika pieņemts sasteigts, nekvalitatīvs likums".

Grozījumi Dzīvnieku aizsardzības likumā aizliedz gan savvaļā iegūtu, gan nebrīvē audzētu dzīvnieku apmācīšanu un izmantošanu kā atrakciju dzīvniekus cirka izrādēs vai atrakcijās.

Ar iniciatīvu aizliegt savvaļas dzīvnieku izmantošanas aizliegumu cirka izrādēs 2015.gadā pēc sarunām ar dzīvnieku aizsardzības biedrībām klajā nāca Pārtikas un veterinārais dienests. Drīz pēc tam jaunizveidotās Dzīvnieku aizsardzības un labturības konsultatīvās padomes sēdē tika pieņemts lēmums izveidot darba grupu, uzdodot sagatavot priekšlikumus attiecīgiem grozījumiem normatīvajos aktos.

Daudzās Eiropas valstīs savvaļas sugu dzīvnieku izmantošana cirkā jau ir aizliegta. Latvijas cirkos nav pastāvīgi izmitinātu savvaļas sugu dzīvnieku. Visi savvaļas sugu dzīvnieki, kas tiek izmantoti cirka izrādēs Latvijā, tiek ievesti ar ceļojošiem cirkiem no citām valstīm.

Tavs komentārs par rakstu: