• Produkti
  • ecube
  • trauki
  • Gelios
  • xlash
  • autoskola
"Ātrā palīdzība" grāvīStūrējam grāvī! Foto no: Facebook

Priekšlaicīgas nāves priesterienes Čakša un Cipule piespiedīs visus kļūt par mediķiem

Jau kopš kļūšanas par Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta (NMPD) priekšnieci Liene Cipule ir grābstījusies ap “ātro” attiecībām ar potenciālajiem pacientiem. Neba jau pati to izgudrojusi – norādījumi līdz ar priekšnieces krēslu noteikti nāk “no augšas”, tātad no Veselības ministrijas (VM) galvenās priesterienes Andas Čakšas.

Dzintars Zaļūksnis

Necik ilgi nebija jāgaida, un “āža kāja” ir izlīdusi brēkdama: VM, kurai, atgādināšu, pieejamā valsts budžeta naudiņa šogad palielināta vairāk nekā par ceturtdaļu, no 1. augusta plāno palielināt maksu par “nepamatotu” NMPD izsaukumu, kā arī citiem “pakalpojumiem”. To apliecina ceturtdien valsts sekretāru sanāksmē izsludinātās izmaiņas dienesta maksas pakalpojumu cenrādī. Lai grozījumi noteikumos stātos spēkā, tie vēl jāapstiprina Ministru kabinetā, bet vai gan varētu būt šaubas, ka valdībai tie būs pa prātam?

Proti, līdz šim maksa par “nepamatotu” izsaukumu bija 40,14 eiro, bet no augusta cena tiks palielināta līdz 56,56 eiro jeb par 40%.

Galvenais VM arguments maksas celšanai ir tāds, ka “NMPD sniegto maksas pakalpojumu cenas nav mainītas vairākus gadus un ir balstītas uz 2011. gadā veiktajiem aprēķiniem”. Ķitvai nazīt, tas tiešām ir nopietns arguments? Izrādās – jā, jo VM aprēķinātā inflācija kopš 2011. gada Latvijā ir bijusi 37,7%! Centrālais statistikas birojs (CSP) laika posmā no 2011. gada aprīļa līdz 2018. gada maijam uzrāda citu skaitli – 8,9%. Par to katrs var pārliecināties šeit.

Kurš mums melo – VM vai CSP? Abu kantoru dotie skaitļi atšķiras 4,2 reizes, un to nu nekādi nav iespējams izskaidrot ar statistiski pieļaujamo kļūdu!

Lai nu kā, pērn NMPD esot veicis pakalpojumu izcenojumu aktualizēšanu atbilstoši faktiskajām cenām un secinājis, ka tās palielinājušās par 37,7%, savukārt atalgojums (potenciālajiem pacientiem? – Dz.Z.) kopš 2012. gada palielinājies par 47,2%.

Cenrādis papildināts ar jauniem, aktuāliem pakalpojumiem, piemēram, ārsta un neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta speciālista telefona konsultācijām un pacientu medicīnisko transportēšanu no ārvalstīm.

Acīmredzot sagaidot krasu neatliekamās palīdzības izsaukumu samazināšanos, Čakšas-Cipules tandēms ir ķēries pie NMPD reorganizācijas, ar filigrānu skalpeļa vēzienu likvidējot “ātro” šoferīšus (dakteri taču paši māk braukt!) un diennakts brigādes pārtaisot par dienas duetiem. Lai nav jāmaksā par nolāpītajām virsstundām, kuras Satversmes tiesa atzinusi par neatbilstošām pamatlikumam. Kas notiks ar visādiem jampampiem, kam pēkšņi apsāpējusies nodevīgā sirsniņa vai nejauši norāvusies roka vai galva – par to Satversmes tiesa neko nav teikusi, un abas priekšlaicīgās nāves priesterienes Čakša un Cipule situāciju nekavējas tulkot sev par labu.    

Bez šaubām, šāda situācija nevar apmierināt arī NMPD darbiniekus. Latvijas Veselības un sociālās aprūpes arodbiedrība (LVSADA) ir apkopojusi arodorganizāciju viedokli par NMPD darba reorganizāciju visos NMPD darba reģionos un secinājusi, ka “pieņemas spēkā darbinieku neizpratne un sašutums par jaunajiem darba apstākļiem”. LVSADA ir vērsusies pie Cipules ar lūgumu sniegt konkrētas atbildes uz vairākiem jautājumiem, kas satrauc NMPD darbiniekus: 1. Kādā veidā darbiniekiem turpmāk tiks nodrošinātas vienlīdzīgas tiesības uz dienas un nakts darbu un taisnīgu darba samaksu? 2. Kādā veidā ārpus lielajām pilsētām tiks nodrošināta nokļūšana mājās tiem darbiniekiem, kuru darba laiks beigsies plkst. 22.00? 3. Ar kādiem datiem ir pamatots pieņēmums, ka darbinieku skaita samazināšana brigādēs nepasliktinās NMPD darba kvalitāti? 4. Vai pēc brigāžu skaita samazināšanas naktī būs iespējams izpildīt palīdzības sniegšanas laika normatīvus, kas paredzēti MK noteikumos Nr. 1529 “Veselības aprūpes organizāšanas un finansēšanas kārtība” (šeit, 210. punkts)? 5. Vai ir ņemtas vērā papildu izmaksas, ko pēc brigāžu skaita samazināšanas radīs nobraukuma kilometrāžas pieaugums atlikušajām transporta vienībām?

Skaidrs, ka daļēja taisnība ir LVSADA priekšsēdētājam Valdim Kerim, kurš situāciju raksturo tā: “Neviena reforma nedrīkst pasliktināt darba apstākļus un apdraudēt neatliekamās palīdzības kvalitāti. Jācer, ka to respektēs gan NMPD vadība, gan Veselības ministrija.” Daļēja, jo pirmajam teikumam varam piekrist bez iebildumiem, savukārt otrais raisa milzīgas šaubas.

Tāpēc ka svarīgākais arguments beigu beigās tik un tā izrādās Čakšas un viņas ieroču nesējas Cipules pārliecība, ka VISIEM Latvijas iedzīvotājiem ir jāapgūst medicīnas pamati vismaz tādā līmenī, lai viņi varētu kompetenti izlemt, zvanīt “ātrajiem” un riskēt ar 56,56 eiro – vai ļaut vārgulim nomirt, kā Likteņtētis lēmis.

Lieki piebilst, ka otrajā gadījumā nedz NMPD, nedz VM nekādu atbildību neuzņemsies.

20 Komentāri


 1. MED DARB.
  2018-06-29

  Ja,,,bet ka tad palika ar algas jautajumiem, vai uz prieksu masu paligam ari alga bus minimala plus 7eiro ...un tad vel algas lapina nekur tas neparadas ,,,nu superigi viss izdomatis ,lai varetu mazak samaksat ,,,un vairak darbus sadot !KAD TAS BEIGSIES ?Kurs to panaks!??

  • Rasma
   2018-07-01

   Bardaks ,kura slimnica ta ir??????????/

 2. m,p
  2018-06-29

  MEDICINA GRIMST !!!!

 3. Temida
  2018-06-29

  Kā tad lai cilvēks sevi tagad pasargā no katra dakterīša subjektīvisma.? Vai nebūs tā, ka ja pa nakti izsauksi medicīnisko palīdzību ( par lietu..jo mēs jau neesam mediķi..ja sāp kaut kas kā traks)...un tagad apmiegojušais dakterītis...dusmīgs sarkans kā nelabais( par naktsmiera iztraucēšanu-gulēšanu)..atriebībā izdomās...VIENPERSONĪGI pieņems lēmumu ,ka tas ir nepapamatots izsaukums...vot v..tā vienkārši...atsūtīs pēc nedēļas reķinu par 60 Euro!!!...ej un karo ar viņiem tagad...tiesājies bla bla bla... toč muļķu zeme. Nafihg ta es maksāju visu nodokļu paketi???

  • Temidai
   2018-06-30

   Cik lielam naidam un personiskai panikai par personisku (ne medicīnisku) apdraudējumu jābūt, lai kaut ko tik kretīnisku publiski rakstītu. Ja dūša tik liela, kàpēc neiet runāt aci pret aci?

 4. gotfriids
  2018-06-30

  Čakšu un Cipuli uz adatas!!!

 5. Omīte
  2018-06-30

  Laikam jau letiņi pārāk lēni iznīkst, ja jau tā pievlk grožus jau tāpat panīkušajai tautai! Tādu naudiņu tak neviens (izņemot (100 gudros prātus) samaksāt nevar! Kur lai pensionārs vai jaunās māmiņas ņem tādu naudiņu??? Gribas atgādināt cienijamās Cipules kundze un čkšas kundze, ka mēs visu agri vai vēlu tur būsim! LūDZU PADOMAJIET, PIRMS PIEņEMAT šāDU LēMUMU!

  • daina MED DARB,
   2018-07-16

   Veselibas ministre ,loti zel ,ka jus daudzkio nesaprotam ,jums vajadzetu sakt savu ndzivi ar minimalo algu ,,,,kuru uz rokas pat NEVAR SANEMT !un pastradat slimnica 24 stundas ar slimiem cilvekiem ,cilv,pec operac,,,TAD VARBUT SAPRASTU VAI MED, DARB,,NEBUTU KAUNS MAKSAT ,TO MINIMALOALGU ,,,,,,KURU NESANEMAM UZ ROKAS !!!!!!!!!!!!!!

 6. Marta
  2018-06-30

  Sviests! Tad jau vājiniekam ir jābūt teju tikpat izglītotam kā ārstam! Ok/ izglītosimies, bet tad varbūt uzreiz pārejam uz pašaprūpes sistēmu un tā nodokļu daļa kas šobrīd aiziet VM kontā- paliek katram pašam un tad arī paši maksājam katram kam uzskatām par vajadzīgu!

Tavs komentārs par rakstu: