• Produkti
    • ecube
    • trauki
    • Gelios
    • xlash
    • autoskola
Karless Pudždemons uzstājas ar runuKarless Pudždemons uzstājas ar ziņojumu par neatkarības referendumu. Foto no: laopcion.com

Pudždemons paziņo, ka Katalonija ir «Eiropas jautājums», tomēr neatkarību nepasludina

LETA--AFP/BLOOMBERG

Katalonijas reģionālās valdības premjerministrs Karless Pudždemons i Kazemežo (Carles Puigdemont i Casamajó) otrdien uzrunā Katalonijas parlamentā pavēstīja, ka reģions ir ieguvis tiesības uz neatkarību, taču aicināja apturēt neatkarības referenduma rezultātus un aicināja uz nedēļām ilgu dialogu.

"Ir kļuvis acīmredzams, ka tas vairs nav iekšējs jautājums. Katalonija tagad ir Eiropas jautājums," pavēstīja Pudždemons. Es neplānoju "nekādus draudus vai apvainojumus, bet gan tā vietā vēlos deeskalēt situāciju", norādīja Pudždemons. Viņš nosodīja Spānijas varasiestāžu centienus bloķēt referendumu.

"Mērķis bija radīt paniku un bailes un likt cilvēkiem palikt mājās," sacīja Pudždemons. "Taču tas neizdevās – viņi nesasniedza savu mērķi, jo vairāk nekā divi miljoni cilvēku stājās pretim bailēm."

Pēc viņa teiktā, Katalonija mēģinājusi sekot Spānijas konstitūcijai, taču tas nav devis rezultātus. "Mēs lūdzām 18 reizes. Viss, ko mēs vēlējāmies, ir Skotijas stila referendums, kura abas puses var izklāstīt savus viedokļus. Mums tas atkal un atkal tika liegts."

Kā liecina galīgie rezultāti, 1. oktobrī notikušajā referendumā piedalījās 43% Katalonijas vēlētāju un no viņiem 90% atbalstījuši reģiona atdalīšanos no pārējās Spānijas. Neatkarības pretinieki referendumu pārsvarā boikotēja, bet Spānijas centrālās valdības varasiestādes pirms referenduma un balsošanas dienā bija izvērsušas represijas pret referenduma rīkotājiem, cenšoties nepieļaut tā norisi.

Savukārt Spānijas konservatīvā valdība draudējusi, ka bloķēs neatkarības pasludināšanu.

Centrālās valdības rīcībā ir vairāki instrumenti, ko tā var izmantot. Cita starpā Madride var apturēt Katalonijas reģionālo autonomiju un izsludināt ārkārtas stāvokli.

Tavs komentārs par rakstu: