• Produkti
  • ecube
  • trauki
  • Gelios
  • xlash
  • autoskola
Latvijas karodziņš uz bruņumašīnasjaunu elpu ieguvusī britu izlūkmašīna tiek iezīmēta ar Latvijas karodziņu. Foto: LETA

Puse britu «karalūžņu» ieradusies Latvijā, otrā puse vēl tiek remontēta

Raimonda Bergmaņa vadītā Aizsardzības ministrija pamazām kļūst ar lietotu kara tehniku bagātāka: nupat Nacionālie bruņotie spēki (NBS) no Lielbritānijas saņēmuši 65 no 123 paredzētajām kaujas izlūkošanas kāpurķēžu mašīnām.

Dzintars Zaļūksnis

Tā ir visai speciāla kara (bet ne kaujas) tehnika, un, lūkojot, ko ar to darīt, atslēgas vārds ir “izlūkošana”. Šīm savulaik Temzas dzīlēm nolemtajām mašīnām, kuras negaidot ir guvušas iespēju pārdzimt un vēl vairākus gadu desmitus kalpot Latvijas militāristiem, bruņojums ir viegls – tikai gadījumam, ja kāds pamuļķis no pretinieka nometnes izdomās, piemēram, uztaisīt pašiņu uz mūsu draudīgās kāpurķēžu tehnikas fona.

Bet interesantākais, manuprāt, tomēr ir jautājums, kāpēc Sauszemes spēku kājnieku brigādes mehanizācijas projekts ir sadalīts vairākās kārtās un posmos, bet no britiem gandrīz par 210 miljoniem eiro pirktās 123 mašīnītes (tātad vienas cena ir 1,7 miljoni eiro!) plānots saņemt līdz 2020. gadam? Manuprāt, atbilde ir vienkārša: jau piegādātas ir tās mašīnas, kuru tehniskais stāvoklis bija apmierinošs, bet līdz 2020. gadam tiks savesti kārtībā arī tīrie lūžņi. Latvijas nodokļu maksātāji šāda “procesa” nodrošināšanai ir samaksājuši pietiekami.

Tātad: vai 1,7 miljoni par vienu lietotu kāpurķēžu izlūkmašīnu ir daudz vai maz? To var novērtēt salīdzinājumā. Viens atjaunots NATO bruņojumā esošais modernais tanks “M1A1 SA Abrams” maksā apmēram 2,4 miljonus ASV dolāru jeb 2,05 miljonus eiro gabalā (šeit). Tātad par to pašu naudu (protams, ar nosacījumu, ka sabiedrotie pret Latviju izturas godīgi, kā pret līdzvērtīgu partneri) mēs varējām iegūt 107 abramsus, kas ir pavisam cita līmeņa, KAUJAS mašīnas. Ja pierēķinām vēl gandrīz 10 miljonus, kas tiek tērēti infrastruktūrai – boksiem, kur modernizētā, bet tik un tā vecā izlūkošanas tehnika tiek glabāta un apkalpota, un 18,6 miljonus, kas plānoti šīs infrastruktūras uzturēšanai, un apmācības izmaksas – 2 miljonus, un personāla izmaksas – vēl teju 10 miljonus, iespējams novērtēt, cik plaša mēroga afēru mūsu militāristi kopā ar britu kolēģiem ir īstenojuši – gandrīz apaļu 250 miljonu eiro vērtībā.  

Uz šā fona pagaidām atturēšos vērtēt vēl vecākās un vēl vairāk lietotās austriešu bruņutehnikas – M109 sērijas 155 mm pašgājēju haubiču iegādi. Līdz nākamā gada beigām mēs saņemsim skaitā 47 haubices, bet pagaidām AM vēl neatklāj precīzus skaitļus. Gaidīsim. Noteikti būs interesanti, vai ne, Bergmaņa kungs?

(Materiālā izmantota LETA informācija)           

2 Komentāri


 1. Wtf?
  2018-07-18

  1 abrams maksa 6m

  • FF
   2018-07-18

   Tiesa. Jauns. Bet atjaunots - 2,1-2,4 miljonus.

Tavs komentārs par rakstu: