• Produkti
    • ecube
    • trauki
    • Gelios
    • xlash
    • autoskola
Nauda lietū uz aukliņasNo Latvijas ienākušie eiro ASV tiek apsmidzināti ar spēcīgām smaržvielām. Foto: Shutterstock

Pusgada laikā Reiznieces-Ozolas brigāde ir izdzinusi no Latvijas 3 miljardus eiro

Amerikāņiem ir izteiciens ”nauda nesmird” (money does not stink). To viņi pārņēmuši no senajiem romiešiem (Pecunia non olet) – par šā visai cinskā izteiciena autoru tiek uzskatīts imperators Vespasians (Vespasianus, 9-79), kurš valdīja mūsu ēras 69.-79. gadā.  

Dzintars Zaļūksnis

Mūsdienās šis teiciens acīmredzami tiek tulkots ar divām niansēm: 1) nauda nesmird, bet tikai Amerikā; 2) visa smirdīgā nauda, pārceļoties uz ASV, pārstāj smirdēt. Jo kā gan citādi lai izskaidro faktu, ka tieši ASV patlaban darbojas pasaulē lielākās “nodokļu paradīzes” jeb ārzonas (off-shore) – Nevadas, Dienviddakotas, Montānas, Vaiomingas, Ņujorkas un Delavēras pavalstis (par to sīkāk šeit)? Un galvenais – neviens ASV Valsts kases (Department of the Treasury) spiegs iz FinCEN tīkla (Financial Crimes Enforcement Network) tos neaiztiek.

Latvija – tā ir cita lieta! Latvijā ārzemnieku nauda sāk smirdēt, tiklīdz ienākusi bankas kontā. Smaka ir tik kodīga, ka Finanšu ministrija un brašais fuktuks (Finanšu un kapitāla tirgus komisija, FKTK) ņem ķepās beisbola nūjas un triec netīro naudu pāri okeānam, kur tā automātiski sāk smaržot pēc jasmīniem un mazliet pēc mandelēm.  

Skaitļi ir bezkaislīgi. Šādā veidā Dana Reizniece-Ozola kopā ar savu brigādi nepilna pusgada laikā ir pievārējusi 3 miljardus smirdīgu eiro. Proti, Latvijā darbojošās bankas šogad 20. jūnijā noguldījumos bija piesaistījušas 17,6 miljardus eiro, kas ir par 2,7 miljardiem eiro mazāk nekā 2017. gada beigās. Iekšzemes noguldījumu apmērs ir maķenīt palielinājies – no 12,2 miljardiem pērnā gada beigās līdz 12,5 miljardiem eiro šā gada jūnija beigās. Toties ārvalstu noguldījumu apmērs ir sarucis no 8,1 miljarda uz 5,1 miljardu eiro.

FKTK ar neslēptu lepnumu stāsta, ka Latvijas bankās (ieskaitot likvidējamo “ABLV Bank”) ārvalstu noguldījumu īpatsvars jūnija beigās ir sarucis līdz 28,7%. Pērnā gada beigās tas bijis 39,7%. Savukārt, izslēdzot “ABLV Bank”, ārvalstu noguldījumu īpatsvars sarucis līdz 22,1%. Un, protams, turpina sarukt, jo FKTK plāns ir ārvalstu noguldījumu īpatsvaru Latvijā samazināt līdz 15%, tostarp NVS valstu – 5%.

Yess! – skan no Atlantijas okeāna otra krasta.

Vēl gan esot jāapzina “patiesā labuma guvēji” noguldījumiem, kuri šobrīd kvalificēti kā “pārējās valstis”, skaidro galvenais fuktukists Pēters Putniņš: “Pamats analīzei ir patiesā labuma guvēji, respektīvi, ja mēs redzēsim ļoti lielu sadaļu šajā pārējo valstu segmentā NVS labuma guvējiem, tad noteikti ar bankām būs vēl papildu sarunas, jo mēs nevēlamies, lai NVS klientūra slēptos zem citu valstu jurisdikcijām.”

Tā ka beisbola nūjas kaktā vēl nav noliktas, un līdz gada beigām no Latvijas tiks padzīti vēl kādi 3 miljardi smirdošu eiro. Naudai ir jādod iespēja smaržot!

Tavs komentārs par rakstu: