• Produkti
  • ecube
  • trauki
  • Gelios
  • xlash
  • autoskola
Zāļu plauktiņšJa zāļu cena nemainās, kāpēc man jārūpējas par aptieķnieku peļņu? Foto: LETA

PVN likme medikamentiem Latvijā patiešām ir viena no augstākajām ES, bet...

Aptieku īpašnieku asociācijas valdes priekšsēdētājs Jānis Lībķens nupat ir izteicis vēlmi, ka Latvijā pievienotās vērtības nodokļa (PVN) likmi medikamentiem vajadzētu samazināt līdz Lietuvā ieviestajam 5% līmenim. Bet labāk vispār noteikt nulles likmi.  Iespējams, iespējams... Taču, pirms šādu vēlmi atbalstīt vai noraidīt, būtu vēlams kaut nedaudz paanalizēt, kam tā samazinātā PVN likme būs izdevīga.

Dzintars Zaļūksnis

Eksperimentālā kārtā līdz 5% samazinātā PVN likme Latvijai raksturīgajiem dārzeņiem, manuprāt, ir ar blīkšķi izgāzusies, jo dārzeņu cenas Latvijas veikalos jau kopš vasaras pārsvarā ir augstākas nekā Lietuvā un Igaunijā, kur dārzeņi joprojām tiek aplikti ar PNV standartlikmi. Tātad viss “ietaupījums” pa ceļam no zemnieka līdz pircējam ir kaut kur “pazudis”. Vai patērētājam nav vienalga, kas cik lielu gabalu no “pīrāga” šoreiz ir savācis – iepircējs, pārvadātājs, uzglabātājs, veikalnieks?

Šādos apstākļos būtu pārsteidzīgi sagaidīt, ka PVN likmes samazināšana medikamentiem ļaus kaut ko ietaupīt zāļu pircējiem. Taču dārzeņi no drapēm atšķiras ar to, ka pēdējās apmēram 200 miljonu apmērā ik gadu tiek kompensētas no valsts budžeta – protams, aprēķinot arī PVN, kurš atgriežas valsts kasē, taču vairs ne kā veselības aprūpes finansējums, bet gan “kopējā katlā”.     

Teikšu godīgi, šāda manipulācija nav īsti “caurspīdīga” un galu galā samazina jau tā skopo veselības aprūpes valsts finansējumu. Tiesa, Latvijā medikamentiem tiek piemērota samazināta (12%) PVN likme. Taču, ja runa ir par simtiem miljonu, nozīme ir katram procentpunktam.

Kādas tad ir PVN likmes medikamentiem ES dalībvalstīs? Lūk, Eiropas Komisijas informācija (ja uzrādītas vairākas samazinātās PVN likmes, pirmā ir PVN likme svarīgākajiem – tostarp valsts kompensējamajiem – medikamentiem).

Lielbritānija          0

Malta                    0

Zviedrija               0

Īrija                       0-13,5

Francija                2,1-5,5-10

Luksemburga        3

Spānija                4-10

Horvātija               5

Kipra                      5

Lietuva                  5

Ungārija                5

Beļģija                  6

Nīderlande           6

Portugāle             6

Grieķija               6-13

Polija                    8

Igaunija                9

Rumānija              9

Slovēnija             9,5

Austrija               10

Itālija                  10

Slovākija             10

Somija                 10

Čehija                10-15

Latvija                 12

Vācija                  19

Bulgārija              20

Dānija                  25

Kā redzam, Latvijas fiskālisti ir ceturtie negausīgākie visā ES: 12% PVN likme medikamentiem nav noteikta nevienā citā ES valstī, bet aiz mums ir tikai tās trīs valstis, kurās visai farmaceitiskajai produkcijai tiek piemērota nevis samazināta, bet gan standarta PVN likme.  

Piekrītu Lībķenam, ka aptieķnieku un pacientu intereses te sakrīt – ideāli būtu zālēm vispār piemērot 0% PVN likmi, jo “valsts jau lielā mērā vienkārši pārliek naudu no vienas kabatas otrā”. 200 miljoni eiro nodokļu naudas tiek tērēti kompensējamām zālēm, un pašlaik 12% jeb 24 miljoni atgriežas Valsts kasē PVN veidā.

Taču te arī es novilktu “sarkano strīpu”, jo pacients šajā “barības ķēdē” stāv pašā galā un ir atkarīgs ij no valsts noteiktās PVN likmes, ij no aptieķnieku noteiktā uzcenojuma. Man personīgi nav ne mazāko ilūziju par manu tautasbrāļu alkatības līmeni, tāpēc atbalstīt aptieķniekus bez papildu garantijām atturēšos.

Ja Lībķena kungs neapsolīs, ka pēc PVN likmes sarukšanas zāļu cena aptiekās patiešām samazināsies kaut vai par 2-3 procentiem, lai paliek tā, kā tas ir pašlaik. Citādi man pat labāk patīk, ka valsts budžets no manām pirktajām zālēm atpakaļ saņem 12 nevis 5 procentus vai neko. Ja jau zāļu cenas Latvijā ir un paliek augstākas nekā citās ES valstīs.

1 Komentāri


 1. Mani sauc
  2018-12-11

  Var muldēt un atrunāties līdz bezgalībai, bet Grindex Lietuvā pirku 3x lētāk nekā Latvijā, identisku zīmolu, daudzumu un devu. Pasūtu no interneta aptiekām un to turpināšu darīt, kamēr vien te gudri muldēs un attaisnosies, Lietuvai un Polijai no manis būs pasūtījumi. Prettautiskā režīma salašņas nav jābaro!

Tavs komentārs par rakstu: