• Produkti
  • ecube
  • trauki
  • Gelios
  • xlash
  • autoskola
Helikopters "Piasecki X-49" virs Latvijai līdzīgas zemesRaimis dodas pildīt savu pienākumu. Helikopters "Piasecki X-49". Ilustratīvs foto no: globalsecurity.org

Raimis dodas karā

Autors: Dzintars Zaļūksnis

Blefs vienā cēlienā

Darbojas: Dižmaršals Raimonds jeb Šefs, Adjutants Tūtiņš, Sekretārs, Pilots.

Masu skatos: mednieki, makšķernieki, mežstrādnieki, zaļie cilvēciņi, subjekti pelēkos vadmalas svārkos.

Tehniskais aprīkojums: helikopters, tankete, mašīnpistole, nakts redzamības brilles, tuksneša maskēšanās tīkls, granātas, medību bises, spiningi, motorzāģi, cirvji, desiņas.

Ideāli apaļa nora kāda meža vidū, domājams, Latgalē. Atskan motoru rūkoņa, kas pāraug paskaļā rēkoņā. Norā piezemējas helikopters “Piasecki X-49”. Tik jauns, ka vēl pilnīgi caurspīdīgs.

No helikoptera izkāpj Pilots, piesardzīgi palūkojas visapkārt, ielien krūmos, dažas sekundes vēlāk no krūmiem atskan: “Oh, say! can you see by the dawn's early light... khe, khe... Oh, say! can you...” Šajā vietā ASV himnas pirmo rindiņu pārtrauc tanketes rūkoņa, blakus helikopteram, gandrīz tajā ietriekdamās, strauji apstājas izlūkošanas kaujas kāpurķēžu bruņumašīna “FV107 Sultan”. No tās, gaisu ošņādams, izlec Adjutants Tūtiņš un pusčukstus sāk dziedāt: “Šai zemē visdārgā mēs brīvību guvām, te paaudžu paaudzēs laimīgiem dzimt...”

No krūmiem atskan atvieglota nopūta, bikses pogādams izlien Pilots un atsperīgā gaitā dodas pie “Piasecki X-49”.

Pilots: Viss kārtībā? Kur šefs?

Adjutants Tūtiņš: Šef!

No tanketes pukstēdams izlien kāds subjekts, no galvas līdz papēžiem ietinies tuksneša smilšu krāsas maskēšanās tīklā, ar ķiveri galvā, nakts redzamības brillēm uz acīm, mašinpistoli “.45 Winchester Magnum” uz pleca, apkāries ar granātām ET-MP.

Pilots un Adjutants sastingst miera stājā.

Sekretārs (noņemdams nakts redzamības brilles): Mierā, zēni, mierā!

Adjutants: Nu, tu stulbs! Kur šefs?

Sekretārs: Šefs izsūtīja mani izlūkos. Ja te uzlaidīšot iskanderu, mana ģimene saņemšot kompensāciju, bet es pats ordeni! Viņam to nevajagot.

Pilots (nobālējis): is...iskanderu?

Adjutants: Un ko tu domāji? Tāpēc jau mēs te esam! Pleskavas apgabalā esot parādījies viens iskanders. Nu, varbūt ne iskanders, varbūt Armata. Varbūt arī ne Armata, (dedzīgi)  bet zaļie cilvēciņi noteikti! Vārdu sakot, Krievija pa klusām ir pielīdusi pie pašām mūsu robežām. To uzzinājis, šefs momentāli piešķīra sev dižmaršala pakāpi un pavēlēja ķerties pie karadarbības plāna A: visi Saeimas deputāti un ministri ar ģimenēm pašlaik sēž tanketēs un katrs dodas citā virzienā pāri valsts robežai. (Iespurcas) Tā gan tāda loterija. Šefs mums izvēlējās vislabāko tanketi, pārējiem ir, kā ir, ne visas mūsu draugi ir paguvuši izremontēt.

Sekretārs (Pilotam): Tev ko, bikses pilnas? Nebaidies! Mūs visapkārt sargā, neviens draņķa zaļais cilvēciņš te netiks! Valdība ir mobilizējusi visus medniekus un makšķerniekus, un viņi tak lieliski zina Latvijas pilsoņu pienākumus kara vai militāra iebrukuma gadījumā! Mūsu aizsardzības sistēmas darbība pašlaik balstās uz visaptverošās aizsardzības principiem: visiem vienkāršajiem pilsoņiem ir jāņem rokās, kas nu pagadās, un jādara viss, lai Latvijas Saeima un valdība varētu pārcelties uz drošu vietu un turpināt viņus vadīt no ārzemēm.

Fonā Dižmaršals Raimonds ar dibenu pa priekšu gribēdams izlīst no tanketes, iestrēdzis lūkā. No tanketes atskan dobji, nesaprotami kunksti.

Adjutants, Sekretārs un Pilots steidzas palīgā un kopīgām pūlēm izdabū Dižmaršalu no tanketes, tūlīt pat ieņemdami miera stāju.

Dižmaršals Raimonds (rādīdams uz helikopteru): Tātad tas ir tas heliposters?

Adjutants: Helikopters...

Dižmaršals: Es arī saku, helihosters! Ziņojiet!

Pilots: Tieši tā, jaunākā ASV helikoptera “Piasecki X-49” prototips, tikko no rūpnīcas...

Dižmaršals: Jūs ņirgājaties? Piseckis!?

Pilots: Atvainojiet, angļu valodā tas neko nenozīmē. Un konsultanti teica, ka ar to mēs droši sasniegsim savu mērķi – Ņūfaundlendas pussalu.

Dižmaršals: Un kā ar valsts drošību?

Adjutants: Viss pēc plāna. Šo mežu trijos lokos ir ielenkuši un sargā mobilizētie mednieki un makšķernieki. Tur, kur viņu nepietika, tika mobilzēti arī mežstrādnieki. Visiem medniekiem ir bises, makšķerniekiem spiningi, bet mežstrādniekiem motorzāģi un cirvji. Visi viņi lieliski zina, ka atbilstoši pēdējiem likumu grozījumiem katra pilsoņa pienākums ir pretoties agresoram ar visiem pieejamiem līdzekļiem, sniegt nepieciešamo atbalstu Nacionālajiem bruņotajiem spēkiem, valsts pārvaldes iestādēm, NATO vai ES bruņotajiem spēkiem un to vienībām apdraudējuma pārvarēšanā. Ja kāds aizmirsīs, Drošības policija to atgādinās. Viņu vīri sakāpuši kokos, lai kontrolētu situāciju.

Pilots nosarkst un sāk bažīgi lūkoties apkārt.

Dižmaršals: Tomēr... Vai varam būt droši, ka nevienam neienāks prātā nodevīgas domas? Kas būs pēc tam, kad mēs sāksim vadīt valsti no ārzemēm? Dumpis neizcelsies? Sāks vēl tie švaļi sadarboties ar akupācijas iestādījumiem...

Sekretārs: Nē, Dižmaršala kungs! Pilnīgi izslēgts! Mēs paspējām pieņemt likumu, ar kuru katra pilsoņa pienākums ir pildīt mobilizācijas pieprasījumus un atbildīgo iestāžu uzdevumus, īstenot pilsonisko nepakļaušanos, atteikties sadarboties ar nelikumīgajām valsts pārvaldes institūcijām un agresora bruņotām vienībām, atteikties dienēt un strādāt nelikumīgo pārvaldes iestāžu labā, atteikties no dalības neleģitīmās vēlēšanās vai tautas nobalsošanā.

Īstenojot pretošanās pasākumus militārā apdraudējuma pārvarēšanai, pilsoņiem ir tiesības sniegt nepieciešamo atbalstu pretošanās kustībai un tās dalībniekiem, veikt pretošanās pasākumus, visiem iespējamiem līdzekļiem pretdarbojoties nelikumīgajām pārvaldes iestādēm un agresora bruņotām vienībām, iespēju robežās īstenot sabotāžas un veikt kaitniecības darbības nolūkā kaitēt agresoram un nelikumīgajām pārvaldes institūcijām.

Tāpat pilsoņiem ir tiesības vērst pretošanās pasākumus, tostarp bruņotās pretošanās, ievērojot starptautisko tiesību normas, pret nelikumīgajām pārvaldes institūcijām un agresora bruņotām vienībām, to transportlīdzekļiem, bezpilota lidaparātiem, transporta un komandvadības infrastruktūru, sakaru sistēmām un apgādes ķēdēm, un citiem militārās nozīmes objektiem.

Pretošanās agresoram un nelikumīgajām pārvaldes institūcijām ir īstenojama nepārtraukti līdz brīdim, kamēr tiek pilnībā atjaunotas likumīgās valsts varu un pārvaldi realizējošās institūcijas un tiek atjaunota demokrātiski tiesiskā kontrole visā valsts teritorijā.

Pilsoņi, īstenojot pretošanās pasākumus kara vai militārā apdraudējuma pārvarēšanas laikā, ievēro starptautiskās tiesības.

Dižmaršals: Ta jau oki doki! Mēs droši varam sēsties helepopsā un doties pildīt savus pienākumus pret brīvību un demokrātiju. Tauta sagaidīs, kad mēs atgriezīsimies un atkal varēsim to aplaimot. (Adjutantam) Jūs, Tūbiņa kungs, galvenais, sarakstiet visus, kas mēģinās mūs neaizstāvēt vai vēlēšanās nebalsos par koalīcijas partijām. Ar nodevējiem kara apstākļos rīkojas vienkārši! Nu tad, kungi, ieņemam vietas un laižam aizstāvēt dzimteni!

Pilots ierāpjas helikoptera kabīnē, Dižmaršals, Adjutants un Sekretārs – salonā.

Adjutants: Ai, šef, gandrīz piemirsu! Medniekus, makšķerniekus un mežstrādniekus droši vien vajadzētu laist mājās, mēs tūlīt būsim prom!

Dižmaršals: Tu jucis? Zaļie cilvēciņi te var parādīties kurā katrā brīdī! Lai visi paliek posteņos, kamēr atgriezīsimies!

Sekretārs: Bet ja nu tas notiek pēc gada vai diviem?

Dižmaršals: Lai pilda savu pienākumu pret Latviju un mums! Mežā ēdamo vienmēr var atrast, ja kāds nevar, pats vainīgs. Satversmē tagad skaidri un gaiši ierakstīts: “Latvijas tauta aizsargā savu suverenitāti, Latvijas valsts neatkarību, teritoriju, tās vienotību un demokrātisko valsts iekārtu.” Un viņu suverenitāte un neatkarība esam mēs!  Nodevējiem Latvijas zemē nav vietas! Laižam!

Pilots nospiež pogu, rotors sāk darboties, helikopters paceļas un aizlido pa kreisi. Norā ieskrien četri vai pieci zaļie cilvēciņi un no dusmām sper zemes gaisā. Viens no viņiem sērīgi murkšķ kaut ko, kas izklausās pēc: “Puķin nas zamočit v sorķire...”  vai varbūt “Paspēja aizlaisties, resnie vepri!”

Mednieki, makšķernieki un mežstrādnieki sakūruši ugunskurus un cep desiņas. No kokiem krīt subjekti pelēkos vadmalas svārkos un migla.

Priekškars.

1 Komentāri


 1. Anniņa
  2018-01-09

  Labs. Man patīk.

Tavs komentārs par rakstu: