• Produkti
    • ecube
    • trauki
    • Gelios
    • xlash
    • autoskola
Māris Kučinskis un Raimonds Vējonis pie galdaRaimis un Marčiks piedalās ugunsnelaimes likvidēšanā. Foto: LETA

Raimis un Marčiks dodas pelnītā atpūtā jeb Koalīcija lūgšot starptautisku palīdzību

Arī līdz šim kūdras un meža ugunsgrēka dzēšana Valdgales pagastā ir bijusi starptautiska operācija: jau no pirmajām stundām tajā ir piedalījies Lietuvas bruņoto spēku helikopters. Ņemot vērā, ka no Latvijas puses piedalās divi, vismaz lidojošās tehnikas ziņā ārvalstu palīdzība sasniedz 33,3%.

Dzintars Zaļūksnis

Latvijas labieši ir pārāk lepni, lai divreiz nekāptu uz viena un tā paša grābekļa. Izliekoties, ka ne mazāk postošā meža degšana Ādažu poligonā un tā kaimiņu teritorijās “nekas tāds nebija”, Latvijas politikāņi rīkojas kā parasti. Valsts prezidentam un Ministru prezidentam ieplānots atvaļinājums? Uz priekšu, jūs to esat pelnījuši!

Un lāga vīri Raimis un Marčiks dodas pelnītā atpūtā. Neviens jau arī negaidīja, ka viņi ņems rokās šļūtenes un dzēsīs, tak posts ir pietiekami liels, lai abiem būtu iemesls vismaz imitēt rūpes par Latvijas “zaļo zeltu”. Vai varbūt nav vis?  

Tie meži tur, ellē kaktā kaut kādā Kurzemē, nepieder partijas sponsoriem, un lai tak viņi tagad bauda savas “nepareizās orientācijas” sekas!

Tāpēc kā sevišķa labvēlība jānovērtē tas, ka citi koalīcijas labieši – ar zemkopības ministru Jāni Dūklavu un iekšlietu ministru Rihardu Kozlovski priekšgalā – pēc Krīzes vadības padomes ārkārtas sēdes paziņoja: Latvija “lūgs starptautisku palīdzību kūdras un meža ugunsgrēka dzēšanai Valdgales pagastā”.

Tiesa gan, īstas skaidrības, ko darīt, nav arī viņiem, jo Kozlovskis, lūgts precizēt, kādām valstīm tieši Latvija prasīs palīdzību “no gaisa”, attrauca, ka “visām 28 Eiropas Savienības dalībvalstīm”. Ieskaitot Zviedriju, kurā akurāt pašlaik plosās tās jaunāko laiku vēsturē lielākie meža ugunsgrēki? Nu, ja, tas taču viens stiepiens: izlējuši cisternu ūdens Smolandē, zviedru helikopetri var fiksi pārlaisties pār jūru un izliet ūdeni arī Valdgalē. Ņemot vērā laika starpību, tas varētu notikt pat viena pulksteņa pagrieziena ietvaos, vai ne?

Savu artavu steidz dot arī Andras Čakšas kantoris: nav pagājusi ne nedēļā, bet Veselības inspekcija jau priecīgi informē, ka, izvērtējot gaisa paraugus Valdgales pagastam tuvākās un tālākās apdzīvotās vietās, ļoti liels gaisa piesārņojuma līmenis konstatēts Stiklu ciemā, kurā iedzīvotāji nupat atgriežas pēc evekuācijas. Citviet gaisa kvalitāte atbilstot “normām”. Tikai neprasiet, kas tās par “normām”!

Ugunsgrēks kūdras purvā izcēlās 17. jūlija pievakarē. Vēlāk liesmas izplatījās arī mežā. Eiropas Savienības programmas “Copernicus” Ārkārtas situāciju pārvaldības pakalpojuma dati liecina, ka līdz svētdienai ugunsgrēkā bija izdegusi 1010,5 hektāru liela platība: 267 hektāri meža, 311,7 hektāri krūmāju un zālāju, kā arī 431,8 hektāri kūdras purva.

Klīst baumas, ka augusta sākumā, ja meži un kūdra turpinās degt, no Ādažiem izlūktanketēs CVRT ieradīšoties NATO karavīri, kuriem meži vajadzīgi, kur noslēpties, ja nosacītais pretinieks gadījumā nolems nākdams nākt.

Bet tas būšot pilnīgi brīvprātīgi, jo pavēlniecība negribot, lai miera apstākļos karavīri tiktu izmantoti neparedzētiem mērķiem.  

Tavs komentārs par rakstu: