• Produkti
    • ecube
    • trauki
    • Gelios
    • xlash
    • autoskola
Iepriekšējā sasaukuma Rīgas domeTā ir tikai "redzamā" Rīgas dome. Kas tajā notiek "pa kluso", publika nemaz nezin. Ilustratīvs foto: XTV

Rīgas koalīcija «liek kaktā» opozīciju. Un pati sevi

Saeimas politiskās tradīcijas ir tikai ceturtdaļgadsimtu vecas, tomēr aplam noturīgas. Viena no tām paredz, ka opozīcijas partiju deputāti var verbāli izpausties, cik lien, bet tas nekādi neietekmē lēmumus, ko pieņem valdošā koalīcija. Proti, Latvija ir viena no retajām Eiropas valstīm, kur nav paredzēts itin nekāds opozīcijas partiju elektorāta aizsardzības mehānisms.

Matīss Miers, īpaši InfoTOP.lv

Būsim taisnīgi: šāda sistēma nepavisam nav bijusi sveša arī galvaspilsētas pašvaldībai, lai gan objektīvu iemeslu dēļ Rīgas domē tā nevar būt tik kategoriska. Proti, pilsētas domē ir 60 nevis 100 deputātu, tātad koalīcijai tīri skaitliski pietrūkst deputātu, lai nosegtu visu domes komiteju vadību. Arī “Saskaņa” pat savos ziedu laikos laiku pa laikam bija spiesta veikt dažādas manipulācijas un manevrus, lai dabūtu cauri sev vajadzīgus lēmumus. Nu ar līdzīgu situāciju saskaras jaunā koalīcija, taču, spriežot pēc varen skaļās darbošanās, tā vēl neapzinās, cik trausla var kļūt tās gribēšana.

Ja spēku samērs ir 39 pret 21, tīri aritmētiski Rīgas domes vairākumam nav iespējams nodrošināt vairākumu visās komitejās bez izņēmuma. Sevišķi, ja trīs vicemēri tiek atbrīvoti no komiteju vadīšanas (domes priekšsēdētājs tradicionāli vada Finanšu un administrācijas lietu komiteju). Jebkurā gadījumā tas nav izdarāms, negrozot Rīgas domes nolikumu. Esmu pārliecināts: kad restarta koalīcija to sapratīs, tai nebūs grūti domē ieviest savu nolikumu, taču tik un tā paliks vairāki neatrisināti jautājumi.

Pirmkārt, vai koalīcija spēs atrast pietiekami spēcīgus kalkulatorus, lai visu smalki izrēķinātu? Situāciju vēl sarežģītāku padara apstāklis, ka koalīcija nav ar mieru opozīcijai atvēlēt kaut vai pāris komiteju priekšsēdētāja vietnieku krēslus, kas bija itin viegli paredzams, kad noskaidrojās, ka arī vietnieki turpmāk saņems paaugstinātu atalgojumu. Koalīcija nav radusi sev kaut ko atteikt!

Otrkārt, vai restartētāji spēs savu deputātu vidū ieviest dzelžainu disciplīnu? Ja tas nenotiks, jau domes un tās komiteju pirmajās sēdēs varam sagaidīt uzjautrinošus balagāna numurus, kam var būt koalīcijai pilnīgi negaidītas sekas.

Treškārt, vai pēc dzelžainās disciplīnas (pieņemsim) ieviešanas koalīcija spēs to noturēt piecu gadu garumā? Jo pat vismazākais grafiku pārkāpums (piemēram, kāda pozīcijas deputāta slimības vai neplānotas prombūtnes dēļ) opozīcijai dos iespēju uz brīdi iegūt vairākumu, kas var izjaukt lēmumu pieņemšanas procedūru.

Jo, ceturtkārt, opozīcijas deputātiem ne formāli, ne faktiski nebūs ko zaudēt un viņi varēs dažādi izvērsties – līdz pat pašvaldības darba torpedēšanai. Tieši tas ir galvenais iemesls, kāpēc Rīgas domes vairākums līdz šim pa kluso tomēr ir vairāk vai mazāk runājis ar opozīciju nevis to nolicis ārpus iekavām.

Jo opozīcijas ignorēšana ir ne tikai nedemokrātiska, bet arī, atvainojiet, pastulba. Šādi rīkojoties, Rīgas jaunā koalīcija ieliek kaktā ne tikai opozīciju, bet arī pati sevi, nodrošinot sev piecus nemitīgas spriedzes pilnus gadus.

Tāpēc raudzīsimies, kas tālāk notiks. Ilgi vairs nav jāgaida – cirks jau ir atbraucis!  

Tavs komentārs par rakstu: