• Produkti
    • ecube
    • trauki
    • Gelios
    • xlash
    • autoskola
Vilnis Ķirsis, Mārtiņš Staķis, Linda Ozola un Edvards Smiltēns.No kreisās: Vilnis Ķirsis, Mārtiņš Staķis, Linda Ozola un Edvards Smiltēns. Foto no: jauns.lv

Rīgas «restarts»: «savējie» saņem vairāk

Klausieties mūsu vārdos, neskatieties uz mūsu darbiem! – tāds, šķiet, bija nerakstītais, bet svarīgākais Rīgas restarta princips pēc tam, kad pērnā gada rudenī pēc vairāk nekā 20 gadu pārtraukuma galvaspilsētā pie varas nonāca tautiešu koalīcija, kas īpaši neatšķiras no tās, kas pašlaik rūpējas par mūsu veselību valsts līmenī.

Dzintars Zaļūksnis

Tas, ko iedomājās vēlētāji, ir pašu vēlētāju problēma. Ja kāds domāja, ka nu Rīga kļūs tīrāka, glītāka un caurspīdīgāka, neko no tā visa nav sagaidījis. Tā vietā nākas samierināties ar piepuļķotām ielām un stāstiem par to, ka sniega tīrīšanai un izvešanai nav ko tērēt naudu! Un tas ir tiesa – sniegs pavisam drīz nokusīs, un problēma būs atrisināta līdz nākamajam novembrim, kad Rīgas lieldomnieki varēs atjaunot nu jau ierasto vāvuļošanu.

Jo nauda, bez šaubām, Rātsnamam ir vajadzīga. Kaut vai tāpēc, lai varētu uzturēt rīdziniekiem aumež vajadzīgos Rīgas domes priekšsēdētāja un viņa treju vietnieku birojus. Tas nav nekāds joks! – darbs ir smags, tāpēc Rīgas mēra un vicemēru biroju darbiniekiem tiekot maksātas 30%, 40%, bet vienā gadījumā pat 100% piemaksas pie algas.

Tā Rīgas galva Mārtiņš Staķis (pārstāv partiju “Kustība Par!” un politisko apvienību “Attīstībai/Par!”) no savas rokas baro kopumā piecus padomniekus un biroja vadītāju. Vislielākā alga noteikta biroja vadītājai – 2264 eiro, un viņai tiek maksāta arī piemaksa 40% apmērā no algas. Paņemam kalkulatoru un paspīdzinām cipariņus – tātad kopā sanāk 3169 eiro. Savukārt padomnieku plikās algas ir 2232 eiro mēnesī. Sākotnēji četriem padomniekiem tika maksātas 30% piemaksa (tātad kopā sanāca maķenīt vairāk par 2900 eiro mēnesī katram), bet vienam no viņiem – 40% (jeb gandrīz 3125 eiro mēnesī). Tas bijis pērn. Šogad Staķa biroju pametuši trīs padomnieki, bet viņu vietā pieņemti divi. Viņiem tāpat noteikta 2232 eiro alga pirms nodokļu nomaksas un piemaksa 30% apmērā no algas.

Pilsētas pusgalvas Viļņa Ķirša (viņš iz “Jaunās vienotības”) biroja vadītājam arī tiek maksāta alga 2264 eiro, bet piemaksa noteikta tikai 20% apmērā (kopā tātad 2717 eiro). Birojā strādā trīs padomnieki, kuri saņem 2232 eiro algu, un viens no viņiem – Jānis Meirāns – līdz februāra beigām saņēma 100% piemaksu pie algas (kopā – 4464 eiro). No 1. marta viņš saņemot “tikai” 30% piemaksu. Nevaru iedomāties, kā viņš iztiek pēc tik liela piespiedu daunšiftinga (angl: down-shifting): no gandrīs četrarpus uz nepilniem trim tūkstošiem eiro mēnesī.  Vai nav jāapsver darba maiņa?

Ķirša padomniekam Intam Dālderim piemaksas neesot, jo viņš amatu apvienošanas kārtībā fleitē arī finanšu ministram. Savukārt trešais padomnieks saņem 15% piemaksu pie darba algas (kopā tātad 2567 EUR mēnesī).

Pārējo divu Rīgas pusgalvu – Edvarda Smiltēna (pārstāv nacionālo apvienību) un Lindas Ozolas (Jaunās konservatīvās partijas biedrene) birojisti un padomnieki tiek vērtēti dažādi. Plikās algas viņiem gan ir tādas pašas, kā kolēģiem Ķirša birojā.   

Smiltēna biroja vadītāja no 1. marta līdz 30. jūnijam saņem piemaksu 45% apmērā no algas (faktiskā alga tātad viņai ir mazliet virs 3280 EUR mēnesī), bet padomniekiem piemaksu neesot.

Savukārt Ozolas biroja darbinieki, salīdzinot ar viņu kolēģiem, ir apbižoti – pie Ozolas strādā tikai biroja vadītāja un viens padomnieks, kuriem nav noteiktas piemaksas. Tiesa, viss vēl var mainīties, jo mēra un vicemēru biroju darbiniekiem piemaksas tiek pārskatītas divas reizes gadā. Nākamā pārskatīšana notiks 1. jūlijā.

Un vēl: gribētos zināt, kā ir ar prēmijām, kuras Rīgas domē līdz šim ir maksātas regulāri. Vai restarts nozīmē prēmiju atcelšanu? Ja tā, tad aplūkotās algas ar visām piemaksām nav vērtējamas kā kosmiskas. Sevišķi uz vairāk nekā miljardu vērtā galvaspilsētas budžeta fona.

Bet to, vai restarts ir dzēsis prēmijas, redzēsim.

Tavs komentārs par rakstu: