• Produkti
    • ecube
    • trauki
    • Gelios
    • xlash
    • autoskola
Rīgas domes koalīcijaRīgas "restartētājiem" galvas kūp no milzu darba. Foto no: Twitter

«Rīgas restarts»: vadība un deputāti palielina sev algas

Pēc pērnā gada ārkārtas vēlēšanām galvaspilsētas pašvaldība jeb Rīgas dome ir ieguvusi principiāli jaunu (latvisku) valdošo koalīciju, kura stipri atgādina to, kas pašlaik [kaut kur] virza valsti kopumā. Un Rīgas labieši nekavējoties izziņoja galvaspilsētas restartu jeb, latviskāk izsakoties, pārlādēšanu.

Dzintars Zaļūksnis

Kas slēpjas aiz šiem makten gudrajiem vārdiem, ikviens var gūt priekšstatu, novērtējot mazāka mēroga pārlādēšanu, kas pašlaik notiek Aleksandra Čaka/Marijas ielā un tagad jau tālāk pāri Zemitāna tiltam un pa Dzelzavas ielu. Ja jums ir kāds draugs/paziņa Purviemā, varat pavaicāt, kā restarts izskatās no tās puses.

Varat pavērot arī kās notiek citās ielās, kur restartētā dome ir paspējusi izvietot skaistus stabiņus, kuri ierobežo auto satiksmi un pie viena arī neļauj kārtīgi novākt sniegu. Un tas ir tikai sākums. Suņi (rīdzinieki) rej, karavāna (Rīgas labieši) iet tālāk, nomēžot no sava ceļa visus pretargumentus. Tas ir tikai sākums Un ne jau par satiksmes organizāciju vien ir runa.

Par spīti tam, ka valsti vadošās koalīcijas veiktā nodokļu pārdale par sliktu pašvaldībām un organizētā kovidpanika kopumā galvaspilsētas šā gada budžetā ir izsitušas miljonos mērāmus robus, Rīgas koalīcija – iedvesmojoties no saviem vecākajiem brāļiem valdībā – ij negrasās apcirpt tēriņus. Drīzāk otrādi: 2021. gada budžeta projektā galvaspilsētas izdevumi pārsniedz miljardu, bet deficīts – 124 miljonus.

Būsim taisnīgi: Rīgas domnieki tomēr ir šo to darījuši, lai galu galā kaut ko ietaupītu – piemēram, uz ielu uzkopšanas un sakārtošanas vai kultūras pasākumu rēķina. Turpretim paši sevi nav apbižojuši – savas algas Rīgas pašvaldības vadība un koalīcijas deputāti negrasās iesaldēt, aizbildinoties ar to, ka, rau, tādas esot likuma prasības.

Ekonomikas lejupslīde vairs nav noslēpjama (oficiālā statistika pērn sarēķinājusi iekšzemes kopprodukta samazināšanos par 5%), veselas nozares pārtraukušas darbu vai raustās beznaudas drudzī. Bet Rīgas domes Finanšu un adminustrācijas lietu komiteja atbalsta Rīgas domes priekšsēdētāja, viņa triju vietnieku, komiteju priekšnieku un visu pārējo deputātu atalgojuma palielināšanu. To, redz, liekot darīt Valsts un pašvaldību institūciju amatpersonu un darbinieku atlīdzības likums

Skaidrs, ka galvaspilsētas restartētāji izliekas, ka no likuma prasībām viņi nevarot izvairīties. Tā apgalvo arī pats Rīgas mērs Mārtiņš Staķis – sak, tas esot likuma burts, dome taču neies mainīt sistēmu, kas darbojusies gadu gadiem! Tas nekas, ka, piemēram, Jūrmalas, Ķekavas, Alūksnes pašvaldības no tajā pašā likumā paredzētā algu palielinājums ir atteikušās.

Es redzu, ko katru dienu dara koalīcijas deputāti, kāds ir mans darbs; var, protams, iesaldēt algas, bet pēc tam būs jādomā, kā tās atkausēt, kad un cik lielā mērā, stāsta viltībnieks Staķis. Un, lai pastiprinātu savus vārdus, no šā gada domē ievieš jaunu apmaksātu amatu – komitejas priekšsēdētāja vietnieks. Proti, šāds amats pats par sevi nav nekas jauns, tikai līdz šim tas netika īpaši apmaksāts.

Bet kopējais algu plāniņš ir šāds (visas algas – uz papīra mēnesī): ierindas deputāts – 1230 eiro, komiteju priekšsēdētāja vietnieki (tādi šobrīd ir 15) – 1948 eiro, komiteju vadītāji – pa 2614 eiro, trīs vicemēri – pa 3281 eiro, domes priekšsēdētājs jeb mērs – 3732 eiro. Palielinājums ir no 58 (ierindas deputātiem) līdz 178 eiro (mēram).

Visai šai greznībai šogad būs vajadzīgi 160 tūkstoši eiro. Bet tie taču ir tīrie graši, ja pretī saņemam cerības uz pārlādētās galvaspilsētas uzplaukumu!

Tavs komentārs par rakstu: