• Produkti
    • ecube
    • trauki
    • Gelios
    • xlash
    • autoskola
Vientuļš pasažieris tramvajāPasažieru plūsma Rīgas sabiedriskajā transportā pandēmijas laikā ir jūtami samazinājusies. Foto no: Rīgas Apriņķa Avīze

Rīgas «triumvirāts» atceļ gandrīz visas atlaides sabiedriskajā transportā

Aizbildinoties ar koronavīrusa pandēmiju, Rīgas domes triumvirāts jeb, oficiālā valodā runājot, pagaidu administrācija 27. marta pievakarē ir atcēlusi visas atlaides, kas gadu gaitā – sākot jau ar sociķu laikiem – bija piešķirtas 20 dažādām sabiedrības grupām Rīgas sabiedriskā transporta biļešu cenai.  

Dzintars Zaļūksnis

Citu starpā atlaides ir atceltas arī divām plašākajām no šīm grupām – skolēniem un pensionāriem. Kā īsti sabiedriskā transporta biļešu cena ir saistīta ar „Covid-19” izplatību, triumvirāts nav papūlējies paskaidrot, piebilstot vien, ka tas esot „pagaidu pasākums” – līdz ārkārtas stāvokļa beigām. Taču diezin vai beigas ir gaidāmas šobrīd pasludinātajā 14. aprīlī.

Nepatīkami, bet vēl 25. martā Rīgas pagaidu administrācijas vadītājs Edvīns Balševics intervijā Latvijas Radio apgalvoja (šeit), ka „Covid-19” ārkārtas situācijas laikā Rīgā neesot plānots atteikties no braukšanas maksas atvieglojumiem sabiedriskajā transportā, jo, piemēram, pensionāri –aj aj aj! – esot viena no mazāk nodrošinātajām sabiedrības grupām, tāpēc „nevajadzētu ierobežot viņu iespējas nokļūt veikalos, aptiekās u.tml.”

SIA „Rīgas satiksme” valdes loceklis Jānis Golubevs pagaidu administrācijas sēdē skaidroja, ka „izmaiņas ieviestas ņemot vērā epidemiologu ieteikumus, satiksmes ministra rīkojumu vīrusa izplatības ierobežošanai transportā, kā arī salīdzinoši lielo pasažieru plūsmu situācijā, kad cilvēkiem ir fiziski jādistancējas”.

Tomēr ne par visu līdzcilvēku veselību rūpējas Rīgas triumvirāts – atlaides izņēmuma kārtā ir saglabātas 1. un 2.grupas invalīdiem, pirmsskolas vecuma bērniem, valsts un pašvaldības policistiem, kā arī pašvaldības izglītības iestāžu pedagogiem. Tāpat 100% atlaide pienāksies Rīgas domes Labklājības departamenta pakļautības iestāžu sociālā darba speciālistiem, aprūpētājiem, veselības aprūpes personālam un ārstniecības procesā iesaistītajām personām, kuras strādā Rīgas pilsētas pašvaldības veselības aprūpes kapitālsabiedrībās.

Pasažieri, kuri iegādājušies un uzsākušas lietot abonementa biļetes ar šajos saistošajos noteikumos noteiktajiem atvieglojumiem, tās „drīkst pabeigt izmantot līdzšinējā kārtībā”.

Kā cilvēks, kas galvaspilsētas sabiedrisko transportu allaž izmantojis par pilnu samaksu un kura bērni arī vairs nav skolēni, uz šo pagaidu administrācijas lēmumu varu atļauties raudzīties mazliet atsvešināti.

Patiesi, koronavīrusa trakošanas laikā nav ko pārslogot sabiedrisko transportu!

Turklāt nākas atzīt, ka triumvirāts, aizkavējot atlaižu atjaunošanu, var izdarīt pakalpojumu nākamajai Rīgas domei: tai varētu rasties iespēja morāli novecojušo un pārāk masīvo atlaižu sistēmu aizmirst un veidot to pilnīgi no jauna, pa starpu „Rīgas satiksmē” ietaupot milzu naudu.

Atgādināšu, ka pašreizējie RD trīs vīri laivā nosacīti nav politiskas figūras – vismaz sabiedrības apziņā noteikti.  Tāpēc pavisam klusiņām paklapēšu pa plecu  pagaidu padomes galvam – Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas (tās vadītājs pārstāv partiju „Latvijas Attīstībai”) valsts sekretāram Balševicam, viņa vietniekam – Finanšu ministrijas (ministrs no partijas „Jaunā vienotība”) Juridiskā departamenta direktoram Artim Lapiņam – un Tieslietu ministrijas (tas ir Jaunās konservatīvās partijas lauciņš) Juridiskā departamenta direktora vietniekam Aleksejam Remesovam, kurš šobrīd vienpersoniski iemieso visas RD komitejas.

Viņi ir pieņēmuši nepopulāru, taču, iespējams, loģisku un vajadzīgu lēmumu. Kaut gan arī bez liekulības, nudien, varējāt iztikt, kungi! Tiesa, šī īpašība acīmredzot ir ierakstīta Latvijas politikāņu un činavnieku DNS.

Tavs komentārs par rakstu: