• Produkti
  • ecube
  • trauki
  • Gelios
  • xlash
  • autoskola
Ilmāra Rimševiča momentuzņēmumsIlmārs Rimševičs pagalam domīgs. Foto: Edijs Pālens/LETA

Rimševičs brīdina par «jaunu krīzi»

Žurnālā “Откритый город” [Otkritij gorod, Atvērtā pilsēta] publicēta Latvijas Bankas (LB) prezidenta Ilmāra Rimševiča intervija. Tajā atgādināts, ka ilgi pirms 2008. gada krīzes Rimševičs ir uzstājīgi aicinājis valdību ierobežot inflāciju un veikt pasākumus, lai bankas ierobežotu tobrīd šķietami neapturamo kredītu izsniegšanu. Patlaban Rimševičs atkal ceļ trauksmi, prognozējot, ka jau rudenī valsts budžetā var izveidoties prāvs “robs”, un valdībai atkal nāksies ķerties pie “konsolidēšanas” pasākumiem.

“Kļūst skaidrs, ka kreditēšanas tempu samazināšana ir viens no svarīgākajiem valsts uzdevumiem, lai turpinātos tālāka līdzsvarota tautsaimniecības attīstība,” tā runāja Rimševičs 2006. gadā. Valdība toreiz izlikās neko nedzirdam. Ar ko tas viss beidzās, mēs lieliski zinām, ironizē žurnāls un atgādina vēl dažus vēlākus Rimševiča citātus.

2015. gada augusts: “Tā vietā, lai iztiktu ar saviem līdzekļiem, valsts turpina aizņemties un dzīvot pāri tiek līdzekļiem, ko nopelna.”

2015. gada oktobris: “nepieciešams veikt valsts budžeta rūpīgu inventarizāciju un izstrādāt “nulles budžetu”. Tā vietā valdība katru jaunu gadu cenšas palielināt ieņēmumus, paaugstinot nodokļus.”

2015. gada decembris: “Ar “astoņi” budžetu novērtēt nevar, tāpēc ka ir mainīti nodokļi. Latvija turpina dzīvot pāri saviem līdzekļiem, palielinās ārējais parāds.”

2016. gada marts: “Par spīti tam, ka Latvijas iekšzemes kopprodukts palielinās, izaugsmes tempi palēninās, un valstij jāgatavojas jaunai krīzei.”

“Runa ir par acīmredzamiem faktiem,” skaidro LB prezidents. “Latvijas ekonomiku šobrīd bremzē vairāki faktori un notikumi. Mēs redzam, ka palēninās vairāku svarīgu nozaru attīstība – būvniecības, transporta pakalpojumu –, samazinās Latvijas eksports. Kreditēšana, lai arī nedaudz atjaunojusies, tomēr nav tik aktīva kā gribētos, un par iepriekš ņemtajiem kredītiem atgrieztās summas šā gada sākumā vēl bija lielākas nekā no jauna izsniegto kredītu summas. Tas liecina, ka naudas masa kopīgajā tautsaimniecības sistēmā palielinās ļoti lēni. Cilvēki baidās ņemt kredītus – šodien viņi nodarbojas ar naudas uzkrāšanu.”

Ja rādītāji tiešām būs sliktāki nekā budžeta prognozes, brīdina Rimševičs, un nodokļu iekasēšana neuzlabosies, Latvijas valdībai rudens sākumā nāksies atbildēt uz jautājumu, ko darīt – samazināt budžeta tēriņus vai ļaut visam ritēt pašplūsmā un beigu beigās nonākt budžeta deficītā – daudz lielākā nekā tika plānots gada sākumā.     

Visu interviju krievu valodā varat lasīt šeit.

1 Komentāri


 1. pareizais
  2016-07-14

  Mirla, samazini algu sev un sev līdzīgiem un būs viss kārtībā!

Tavs komentārs par rakstu: