• Produkti
    • ecube
    • trauki
    • Gelios
    • xlash
    • autoskola
Ilmārs Rimševičs un Nīderlandes Karaliskās kaltuves direktors Martens T. BrouversRimševičs Nīderlandes Karaliskās kaltuves direktoram Martenam T. Brouveram: Nesmaidiet vis, draugs, arī Nīderlande nav dabiska! Publicitātes foto: Toms Grīnbergs/Latvijas Universitāte

Rimšēvičs: gandrīz visa Eiropa dzīvo «nedabiskā» stāvoklī

Bezdarbība notrulina un liek ieslīgt pašapmierinātībā. To nupat ir parādījis Latvijas Bankas prezidents Ilmārs Rimševičs, kura kantorim kopš lata nozūmēšanas vairs nav pat jāsola, ka mūsu valūta “būs stabila”: eiro kurss svārstās neatkarīgi no tā, ko saka vai nesaka Rimševičs. Rau, nupat mūsu galvenais baņķieris ir pateicis ko tādu, ka Eiropai teorētiski vajadzētu sākt briesmīgi nervozēt. Proti, Rimševičs secinājis, ka lielākā daļa Eiropas Savienības (ES) dzīvo “nedabiskā stāvoklī”.

Dzintars Zaļūksnis

Bet Eiropa saglabā vēsu mieru. Vai tā kļuvusi kurla vai varbūt Rimševičs runā muļķības? Vērtējiet paši. Latvijas Bankas vadonis sūrojas, ka “bezdarbs Latvijā ir sarucis zem dabiskā līmeņa”. Nu, tas nav lāb’, nu, tas nav lāb’! “Treknajos gados problēmu radīja pārāk straujā pieprasījuma izaugsme un tautsaimniecība bija jādzesē. Pašlaik bažas rosina situācijas nerisināšana darbaspēka piedāvājuma pusē jeb darbaspēka pieejamība. Tas nozīmē, ka šoreiz ir nevis jābremzē kreditēšana un patēriņš, bet jāveic pasākumi, kuri nodrošinātu uzņēmējiem darbaspēka pieejamību. Neko nedarot, Latvija zaudēs konkurētspēju un izaugsme bremzēsies, (..) bezdarbs Latvijā jau ir sarucis zem dabiskā bezdarba līmeņa. Tā rezultātā pastiprinās spiediens uz algām, pieaug uzņēmēju izmaksas un tādējādi samazinās mūsu uzņēmēju konkurētspēja,” burtiski kliedz Rimšēvičs.

Un kā tad ir citur Eiropā? Bezdarba līmeni ES mērogā 2017. gada beigās mēs varam aplūkot zemāk pievienotajā tabulā (oriģināls šeit)

Ko mēs te redzam? Johaidī! Latvijā, kurā, kā secinājis Rimševičs, ir nedabiski zems (konkrēti – 8,2%) bezdarba līmenis, tas tomēr ir devītais augstākais starp ES valstīm! Vēl trakāk – bezdarba vidējais līmenis ES (7,4%) ir zemāks nekā Latvijā!

Tas nozīmē, ka ES telpā “dabiskā stāvoklī” dzīvo tikai Grieķija (bezdarbs: 20,6%), Spānija (16,7%), Itālija (11,1%), Horvātija (10,5%), Kipra (10,2%), Francija (9,4%), Somija (8,7%) un, iespējams, Portugāle (8,5%) – tās rādītāji ir bīstami tuvi mūsējiem.  

Pieņemot, ka grieķu un spāņu bezdarba līmenis tomēr arī nav gluži “dabisks”, tikai uz otru galu, gribot negribot nākas secināt, ka “dabiskā” stāvoklī patlaban atrodas tikai sešas no 28 ES valstīm! Hei, eiropieši, jūs ko, domājat, ka Rimševičs fleitē?

Rēķinot atbilstoši Latvijas Bankas vadītāja metodei, Maltas bruņinieki, vācieši, ungāri un briti ir uz iznīcības robežas, bet čehi vispār jau apēduši savus pēdējos knēdeļus, izdzēruši pēdējo kausu plzenieša un var iet slīcināties Vltavā.

Ha hā! Atšķirībā no jums, nelaimīgie, bagātās Latvijas iedzīvotājiem vēl ir cerība piedzīvot kārtējo veiksmes stāstu. Tik vien vajadzīgs, kā fiksi likvidēt dažus tūkstošus darba vietu,– tad Latvijas Bankas šefs varēs spodrināt fanfaras, un mūsu valsts aizauļos zilās sviesta, ķīseļa un šprotu tālēs.

Tavs komentārs par rakstu: