• Produkti
    • ecube
    • trauki
    • Gelios
    • xlash
    • autoskola
Austrumāfrikas bēgļu nometnēAustrumāfrikas bēgļi. Sudāna. Foto: Paul Banks/UNMIS

Risinot bēgļu problēmu, Eiropa šķiedīs milzu naudu, bet ņemšot rokā arī «pātagu»

Eiropas Komisija (EK) uzskata, ka valstīm Āfrikā un Tuvajos Austrumos būtu “jāpiedāvā pozitīvu un negatīvu stimulu kopums, lai palīdzētu tām ierobežot migrācijas plūsmu”. Vienkāršāk sakot, tas nozīmē, ka EK no imigrantus “ražojošajām” valstīm sagaida ne tikai stimulējošus, bet arī represīvus pasākumus.

Pirmais šādu pasākumu piemērs varētu būt Turcija ar kuru Eiropas Savienība (ES) šogad panāca vienošanos par migrācijas ierobežošanu. Tiesa šī, vienošanās pagaidām īsti labi nedarbojas, taču tā paredz, ka Turcija uzņems atpakaļ nelegālos imigrantus, kas ierodas Grieķijas salās,– apmaiņā pret ES pretimnākšanu vairākos jautājumos, tostarp miljardiem eiro lielu palīdzību un bezvīzu režīmu.

Itālija, kas ir galvenais mērķis migrantiem, kas dodas ceļā no Lībijas krastiem, mudina ES piedāvāt Āfrikas valstīm naudu arī par robežu stiprināšanu, par paraugu ņemot ar Turciju panākto vienošanos.

EK viceprezidents Franss Timmermanss precizē, ka šādus līgumus vispirms būtu jāmēģina noslēgt ar Jordāniju, Libānu, Nigēru, Nigēriju, Senegālu, Mali un Etiopiju, kā arī jāpaplašina sadarbība ar Tunisiju un Lībiju. Timmermanss atklāja, ka šim plānam nākamo piecu gadu laikā tiks atvēlēti astoņi miljardi eiro. Lielākā daļa naudas nāks no iepriekšējiem solījumiem, un EK pievienos vēl 500 miljonus eiro fondam, kas izveidots Āfrikas atbalstam, un aicinās ES dalībvalstis sekot šim piemēram.

Nauda tiks atvēlēta tādiem mērķiem kā robežkontroles un patvēruma piešķiršanas procedūru stiprināšana, kontrabandas apkarošana un atgriezto imigrantu integrēšana.

Iecerēts arī uz galvenajām imigrantu izcelsmes un tranzīta valstīm nosūtīt ES amatpersonas, lai palīdzētu cīņā ar cilvēku kontrabandu.

Vēlāk šogad EK plāno izveidot 3,1 miljarda eiro lielu fondu investīciju sekmēšanai jaunattīstības valstīs, paredzot līdz 31 miljardam lielu finansējumu valsts un privātajā sektorā.

Fonds, kura mērķis ir uzlabot uzņēmējdarbības vidi konkrētajās valstīs, varētu pieaugt līdz 62 miljardiem eiro, ja ES dalībvalstis atsauksies EK aicinājumam.

Tiesa gan, humānās palīdzības organizācija “Oxfam” pārmet EK, ka tā mēģinot “piekukuļot nabadzīgās valstis un slēgt vienošanās ar represīviem režīmiem”. Sava taisnība šai organizācijai, protams, ir. Visādā ziņā milzīgā nauda, ko ES plāno uzdāvināt Āfrikas un Āzijas valstīm, ir laba augsne korupcijai un dažādām ļaunprātībām, jo tās ceļu izkontrolēt pilnībā nav iespējams.   

(Materiālā izmantota LETA informācija)

Tavs komentārs par rakstu: