• Produkti
    • ecube
    • trauki
    • Gelios
    • xlash
    • autoskola
RTU Dizaina fabrikā radītais plaušu ventilators.RTU Dizaina fabrikā radītais plaušu ventilators. Publicitātes foto: RTU

RTU Dizaina fabrikā tapis automatizēts plaušu ventilators

Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) Dizaina fabrikā zinātnieku un inženieru komanda rada prototipu automatizētam plaušu ventilatoram, kura ražošana būtu pietiekami vienkārša un lietošana ērta, lai spētu operatīvi palīdzēt pacientiem ar „Covid-19” izraisītiem elpošanas traucējumiem. Jau veidojas sadarbība ar vairākiem uzņēmumiem, lai sāktu ventilatora ražošanu.

Visā pasaulē tiek meklētas lētas alternatīvas mākslīgās elpināšanas aparātiem, kuru ražošanas kapacitāte šobrīd ir nepietiekama, tāpēc „Covid-19” smagāk skartajās valstīs to trūkst. Tomēr, kā saka RTU Materiālzinātnes un lietišķās ķīmijas fakultātes Funkcionālo materiālu tehnoloģiju zinātniskās laboratorijas pētnieks Guntis Kuļikovskis, īsti funkcionējošu risinājumu vēl nav. Latvijas zinātnieku, inženieru un ekspertu komandai pirmajā virtuālajā hakatonā „HackForce” izdevies radīt strādājošu automatizētu plaušu ventilatora prototipu. Pēc konsultācijām ar anesteziologiem un reanimatologiem tas vēl tiek pilnveidots, veidojot ierīci funkcionāli pilnvērtīgāku un lietošanai ērtāku, izstrādājot lietotāja saskarni. Jau veidojas sadarbība ar vairākiem uzņēmumiem, lai sāktu ražošanu.  Ierīces prototips apzināti veidots samērā vienkāršs, lai tā ražošana būtu maksimāli ātra.

Hakatona komandas kodolu veidoja inženieris Einārs Deksnis, kuram radās ideja par ventilatora izveidi, un G. Kuļikovskis. Viņiem palīdzēja un konsultēja Dāvis Kūma, Margarita Matuļenko, Aivars Ritovs, Ilmārs Poikāns, Linda Lancere un Edgars Zvirgzdiņš. Hakatonu „HackForce” organizēja brīvprātīgie no jaunuzņēmumu vides, programmētāji, dizaineri un lielo uzņēmumi pārstāvji, lai izstrādātu idejas un ātri ieviešamus risinājumus koronavīrusa krīzes mazināšanai. Hakatonu atbalstīja arī valsts iestādes. Robotizētais plaušu ventilators ieguva otro vietu un naudas balvu – astoņus tūkstošus eiro idejas pilnveidei. 

Plaušu ventilatora konstrukcija ir komandas pašas projektēta, komponentes izgatavotas un ierīce samontēta RTU Dizaina fabrikā. Papildu informācija šeit

Tavs komentārs par rakstu: