• Produkti
    • ecube
    • trauki
    • Gelios
    • xlash
    • autoskola
Mārtiņš RubenisMārtiņš Rubenis. Publicitātes foto: RTU

RTU studenti 3D konkursā izgatavos apbalvojumu prototipus PK posmam Siguldā

Turpinot sadarbību ar Latvijas kamaniņu sporta izlasi, Rīgas Tehniskā universitāte (RTU) aicina studentus pieņemt izlases trenera un mehāniķa Mārtiņa Rubeņa izaicinājumu un piedalīties 3D izdruku konkursā, lai izgatavotu apbalvošanas modeļa prototipu Pasaules kausa posmam kamaniņu sportā Siguldā.

Ikgadējo 3D printēšanas konkursu rīko RTU Studentu parlaments un RTU Dizaina fabrika sadarbībā ar M.Rubeni. Tam var pieteikties jebkuras augstskolas studenti, dalībniekiem nav obligātas 3D modelēšanas un printēšanas priekšzināšanas. Visiem konkursa dalībniekiem RTU Dizaina fabrikas eksperti nodrošinās apmācības un konsultācijas 3D modeļu veidošanā. Pieteikties dalībai iespējams gan individuāli, gan komandās līdz trim cilvēkiem, komandā jābūt vismaz vienam RTU studentam, darbiniekam vai absolventam. Pieteikties iespējams līdz 2. martam šeit

Dalībniekiem būs brīvas iespējas izvēlēties kādu apbalvošanas modeli izstrādāt, piemēram, medaļu, kausu utt., tiks vērtēts radošums un funkcionālais dizains. Konkurss sāksies 12. martā ar ievadlekcijām un noslēgsies 16. aprīlī ar labāko darbu vērtēšanu un uzvarētāju apbalvošanu. Uzvarētājs saņems balvu – 3D printeri. Dalība konkursā ir bezmaksas.

„Šis ir ļoti interesants un visaptverošs izaicinājums, jo gala versija var būt vienkāršs dizaina priekšmets, kas ietver redzējumu, kā attēlot ātruma dinamikas, zinātnes un cilvēka mijiedarbību, vai tā var būt jauna kamanas modeļa miniatūra, kas mums, Latvijas kamaniņu izlasei, paver jaunu skatījumu uz lietām, ko ikdienā darām,” atzīst M.Rubenis.

RTU kopš 2017. gada sadarbojas ar Latvijas kamaniņu sporta federāciju, izstrādājot un tehniski pilnveidojot sporta kamanas un speciālo inventāru. Šajā laikā RTU Dizaina fabrikā ir veikti 3D lāzerskenēšanas un modelēšanas darbi, lai uzlabotu kamanu aerodinamiku un mehāniskās īpašības, kamanas pielāgojot katra sportista augumam. RTU Dizaina fabrikā, izmantojot 3D printerus, ir izdrukātas arī atsevišķas detaļas, kas iemontētas kamanās un darbojas kā vibrācijas slāpējoši elementi, palīdzot nodrošināt stabilitāti trasē un vieglāk kontrolēt kamanas. 2018. gadā, gatavojoties startam ziemas olimpiskajās spēlēs Phjončhanā, Dienvidkorejā, RTU Dizaina fabrikā tika izgatavotas speciālas uzmavas asām adatām, kas, piestiprinātas cimdiem pirkstu galos, palīdz sportistiem startā spēcīgāk atgrūsties no ledus. Gatavojoties 2022. gada ziemas olimpiskajās spēlēs Pekinā, Ķīnā, šobrīd tiek pētīts, kā uzlabot kamaniņu braucēju tērpus, lai uzlabotu nobrauciena ātrumu. RTU ir veikti arī ultraskaņas testi kamanām, lai optimizētu to konstrukcijas materiālu mijiedarbību, pārbaudīti materiāli, kas varētu būt piemērotāki kamanu daļu savienojumiem.  

RTU Dizaina fabrika ir inovāciju un uzņēmējdarbības platforma ar Baltijā vislabāk aprīkoto prototipēšanas darbnīcu, kvalificētiem ekspertiem un zinātnisko atbalstu uzņēmējiem un studentiem, lai radītu inovācijas, augstas pievienotās vērtības produktus, inženiertehniskus risinājumus. RTU Studentu parlaments ir vecākā studējošo pašpārvalde Latvijā. 

Tavs komentārs par rakstu: