• Produkti
    • ecube
    • trauki
    • Gelios
    • xlash
    • autoskola
Viesstrādnieki uz jaunbūves jumta"Eiropas sapņa" piepildījums Anglijā. Foto: Lauris Nagliņš/LETA/bnn.lv

Sabiedrība neuzticas partijām, valdībai, Saeimai, tomēr ir apmierināta ar demokrātiju un ES

Eiropas Komisijas statistikas instrumenta Eirobarometra (Eurobarometer) 90. aptaujas dati (visi dati atrodami šeit) uzrāda, ka Latvijā politiskajām partijām neuzticas 82% Latvijas respondentu. Tas gan ir par septiņiem procentpunktiem mazāk nekā 2017. gada rudenī, tomēr uzrāda ļoti bēdīgu ainu. Taču vēl bēdīgāks ir “ķīselis”, kas valda mūsu galvās.

Matīss Miers, īpaši InfoTOP.lv

Jaunas valdības gaidās (būtiski, ka Eirobarometra 90. aptauja Latvijā notikusi no 2018. gada 9. līdz 20. novembrim – tūlīt pēc 13. Saeimas vēlēšanām), “uz cerību viļņa” samazinājies to respondentu īpatsvars, kas pauduši neuzticību valdībai: 2017.gada rudenī valdībai neuzticējās 64% aptaujāto, bet tajā brīdī tai neuzticējās 58%.

Mazliet samazinājusies arī neuzticība Saeimai, taču jāapzinās, ka objektīvākus skaitļus šajā ziņā iegūsim pēc gada, kad sabiedrība varēs novērtēt konkrētus 13 Saeimas darbus. Šobrīd parlamentam neuzticas divas trešdaļas – 66% aptaujāto –, un tas ir par deviņiem procentpunktiem mazāk nekā 2017. gada rudenī.

Latvijas pilsoņi līdz šim nav uzrādījuši īpaši augstu izpratni par to, kā darbojas demokrātija un kādas ir tās piedāvāto instrumentu iespējas, tos prasmīgi izmantojot. Zemo “demokrātiskās izglītības” līmeni netieši apliecina arī Eurobarometer aptauja: Latvijas pilsoņu apmierinātība ar to, kā Latvijā darbojas demokrātija, ir palielinājusies: kopumā 59% Latvijas pilsoņu atzīst, ka ir ar to apmierināti un šāds rādītājs ir tikai nedaudz zemāks nekā apmierinātības rādītājs ES vidēji (57%). Partijas nejēdzīgas, Saeima vāja, valdība slikta, bet ar demokrātiju viss kārtībā? Vēl zīmīgāks, šķiet ir gandrīz puses mūsu līdzpilsoņu uzskats, ka viņi personīgi esot labi informēti par Eiropas jautājumiem. Tiešām?

Uz šā fona interesants ir arī “digitālās sabiedrības” medijpratības līmenis: kopš 2017. gada rudens nav vērojamas būtiskas izmaiņas Latvijas pilsoņu uzticēšanās līmenī dažādiem medijiem, proti, drukātajai presei uzticas 36%, radio – 62%, televīzijai – 58%, internetam – 34%, bet interneta sociālajiem tīkliem uzticas 21% Latvijas pilsoņu.

Augstu uzticību bauda policija un armija, attiecīgi 62% un 66% Latvijas respondentu tām uzticas.

Visbeidzot, neskatoties uz “virtuves eiroskeptiķu” šķietami lielo īpatsvaru ikdienā, 42% Latvijas pilsoņu ir pozitīvs priekšstats par ES, kuru mūsu pilsoņi  saista galvenokārt ar brīvu ceļošanu, mācību un darba iespējām “jebkur ES”.

62% Latvijas pilsoņu nepiekrīt apgalvojumam, ka Latvijas nākotne būtu labāka, ja tā nebūtu ES dalībvalsts. Tas ir pat mazliet vairāk nekā ES vidēji, kur tā domā 61%.

Tavs komentārs par rakstu: