• Produkti
    • ecube
    • trauki
    • Gelios
    • xlash
    • autoskola
Soliņš "Whites only"Uzmanību! Soliņš tikai potētajiem. Ilustratīvs foto: Shutterstock

Sabiedriskais transports «vaccinated only»

Nav nemaz tik daudz laika aizritējis, kopš visa progresīvā cilvēce pauda sašutumu par neslēpti rasistiskajām plāksnītēm whites only”* ASV un pēc tam Dienvidāfrikas Republikā, bet mazliet agrāk – “judenfrei”** Trešajā reihā. Nu mūsu apziņa ir nogājusi apli, un atkal turpat vien ir nonākusi.

Dzintars Zaļūksnis

Šīs plāksnītes atgriežas (gan jaunā formā), un atkal jākonstatē, cik nabadzīga reizēm ir mana fantāzija: 1991. gadā uz barikādēm nespētu iedomāties, ka man, latvietim, neatkarību atguvušajā Latvijā pēc 30 gadiem nāksies samierināties ar tiesību un brīvību ierobežojumiem – runājot tieši, segregāciju – tikai tāpēc, ka atsakos izdarīt, manuprāt, pārsteidzīgu lēmumu.

Turklāt man pat nav dotas tiesības paust sašutumu, jo tieku momentā piebeigts ar absolūto ieroci, proti, apgalvojumu, ka šie, maigi izsakoties, pārspīlētie, nevis medicīniskie, bet sociālie ierobežojumi esot nepieciešami kopīgā labuma un sabiedrības veselības vārdā. Tāpēc mazliet pacietības –, un drīz pa mūsu ielām sāks kursēt autobusi, trolejbusi un tramvaji “vaccinated only”***!  Tas nav murgs, tā ir realitāte.

Tieši tā jāsaprot Satiksmes ministrijas sagatavotais vēstījums: lai nodrošinātu pēc iespējas vienmērīgu pasažieru plūsmu, sabiedriskā transporta pakalpojumu pasūtītāji Daugavpilī, Jelgavā, Jēkabpilī, Jūrmalā, Liepājā, Ogrē, Rēzeknē, Rīgā, Valmierā un Ventspilī varēs ieviest sabiedriskā transporta reisus, kas paredzēti tikai pasažieriem ar sadarbspējīgiem [kovid-] sertifikātiem un negatīvi testētiem cilvēciņiem. Pašvaldībām tātad dotas šādas tiesības. Nezin kāpēc māc aizdomas, ka šābrīža Rīgas vadītāji nešauboties tās izmantos – ja ne citādi, tad motivējot ar satiksmes gausināšanu.     

Valdība – šoreiz atbildīgie radījumi ir Ministru prezidents Krišjānis Arturs Kariņš un satiksmes ministrs Tālis Linkaits – ir atļāvusi sabiedriskā transporta maksimālo noslodzi palielināt no 65% uz 80%. Ar noteikumu, ka šajā transportā tiek uzņemti tikai sertificēti, t.i., par pareiziem atzīti cilvēki. Šādiem transportlīdzekļiem pie stūres sēdēs tādi paši pareizi vadītāji, un visi kopā līksmē un bez maskām baudīs varen patīkamu braucienu. Ja gadījumā kāds inficēsies ar kovidu – jaunākie pētījumi pierādījuši, ka pote no tā nepasargā –, vainu varēs uzgrūst nēģeriem, t.i., nepotētajiem, kuru pandēmiju nule izsludinājis K.A.Kariņš.   

Kā šī sistēma darbosies dzīvē, pagaidām vēl nav īsti skaidrs, tomēr jau pati doma, ka šāda dalīšana varētu notikt, ir aplam progresīva. Drīz ziema, un līdz ar to sabiedriskais transports, kurš nāk un aiziet tāpēc, ka jūs tajā nedrīkstat iekāpt – “vaccinated only” –, kļūs par ļoti efektīvu pārliecināšanas un diemžēl arī pazemošanas instrumentu. Tas būs tikai tehnikas jautājums – kādu noteikt proporciju starp autobusu, tramvaju, trolejbusu reisiem tikai potēto kastai un reisiem, kuri uzņems visus, atvainojiet, pārējos pasažierus.

Vārdu sakot, tas ir kārtējais pātagpīrādziņš tiem, kas vēl nav apjēguši potēšanas vajadzību – ne medicīnisko, bet sociāli politisko, protams.

Un tad varēsim gaidīt, ka pilsētā tiks paplašinātas zonas “no-vaccinated free”*4 Pagaidām tādas ir tikai kinoteātri, teātri, kultūras pasākumu norises vietas, sporta zāles un krogu iekštelpas. Nešaubos, ka viens otrs jau gatavo krietni daudz plakātiņu ar jauniem ierobežojumiem. Ja nepotēto pandēmijas nav, tad tā tiks izskaitļota!  

* whites only – angl: tikai baltajiem.

** judenfrei – vācu: bez [attīrīts no] ebrejiem.

*** vaccinated only – angl: tikai vakcinētajiem [potētajiem].

*4 no-vaccinated free – angl: brīvs [attīrīts] no nepotētajiem.

Tavs komentārs par rakstu: