• Produkti
    • ecube
    • trauki
    • Gelios
    • xlash
    • autoskola
Māris Kučinskis un Kārlis ŠadurskisKārlis (no labās): "Māri, kā tu tā vari: plēst jokus un saglabāt nopietnu seju?" Foto: Edijs Pālens/LETA

Šadurska «skolu slēgšanas plāns» pilnā sparā sāks darboties 2018. gadā

Pēc Ministru kabineta (MK) sēdes, kurā valdība apstiprināja izglītības un zinātnes ministra Kārļa Šadurska uztiepto izglītības klaunādes scenāriju jeb, kā tas tiek saukts oficiāli, jauno pedagogu atalgojuma modeli, pats “dienas varonis” Šadurskis žurnālistiem apliecināja, ka skolu tīkla reorganizācijas dēļ 2019. gadā darbu varētu zaudēt “ievērojams skaits pedagogu”. Jokdaris Kārlis gan mierina, ka uzreiz – 2017. gadā – lielas “reorganizācijas” neesot plānotas, taču “zināms skaits” būšot jau nākamgad. Savukārt ar 2018. un 2019. gadu plānots “nozīmīgs skaits reorganizāciju”, kas nozīmētu to, ka arī skolotāju skaits, kas zaudēs darbu, “būs jūtams”.

Šadurskis plānoto skolu masveida slēgšanu skaidroja ar vēlmi “nodrošināt kvalitāti, efektivitāti un pieklājīgu atalgojumu pedagogiem”. Runājot par “sociālo spilvenu” skolotājiem, kuri zaudēs darbu, dižais komiķis sacīja, ka “pie tā tiekot strādāts”. Skolotājiem tikšot “nodrošinātas iespējas pārkvalificēties, ja viņi vēlēsies”.

Valdība ir atbalstījusi vairākus noteikumu projektus, ar kuriem paredzēts reorganizēt pedagogu atalgojuma aprēķina kārtību. Izmaiņas esot tikai pirmais solis “lielām reformām, kas vēl sekos”, draud galvenais klauns – Ministru prezidents Māris Kučinskis.

Klauni nebūtu klauni, ja pēdējā brīdī “neiznestu cauri” lētticīgo publiku: valdības atbalstītā pedagogu atalgojuma reforma paredz iespēju pašvaldībām, kuras nevar atļauties pirmsskolas pedagogiem maksāt 620 eiro, tā vietā piešķirt 560 eiro par slodzi mēnesī. Šāda kārtība attieksies uz tiem pedagogiem, kuri strādā ar bērniem līdz četru gadu vecumam ieskaitot un kuriem atalgojums tiek maksāts no pašvaldību budžeta. Tāpat noteikts pārejas periods līdz kuram pašvaldībām jāsāk maksāt pilnais slodzes atalgojums – 620 eiro.

Par to sašutumu jau ir paudusi Latvijas izglītības un zinātnes darbinieku arodbiedrības (LIZDA) priekšsēdētāja Inga Vanaga, norādot, ka šāds variants nav ticis pārrunāts ar sociālajiem partneriem un tie par to nav zinājuši. Šadurskis apliecināja, ka patiešām šāds priekšlikums nācis tikai pirmdien. Nu un? Ha, ha!

(Materiālā izmantota LETA informācija)

Tavs komentārs par rakstu: