• Produkti
  • ecube
  • trauki
  • Gelios
  • xlash
  • autoskola
Kārlis Šadurskis ar infografikuKārlis Šadurskis: ar skolām mēs rīkosimies tā! Foto: Evija Trifanova/LETA

Šadurskis dala «pīrādziņus» pašvaldībām, kas likvidējušas vairāk skolu

Izstiepies vai saraujies, bet nekas vairāk par mazmazītiņiem pīrādziņiem izglītības un zinātnes klaunam Kārlim Šadurskim nav sanācis. Pēc visas lielās kliegšanas par to, ka skolu Latvijā ir par daudz, bet pašvaldībām fiksi jāprotas un jāslēdz “liekās”, izrādās, ka triju gadu laikā “atlicināti” tikai 1,4 miljoni eiro, kurus Šadurska kantoris gatavs sadalīt starp tiem novadiem, kas centīgāk pildījuši klaunādes scenārija noteikumus.

Dzintars Zaļūksnis

Zīmīgi, ka parasti visai bezzobainās Latvijas Izglītības un zinātnes darbinieku arodbiedrības (LIZDA) vadītāja Inga Vanaga ir paziņojusi, ka  šis papildu 1,4 miljonu eiro finansējums piemaksām vispārējās izglītības iestāžu skolotājiem, ko saņems 88 pašvaldības, “patiesībā ir acu aizmālēšana”, jo pedagogi nav sagaidījuši algu paaugstināšanas grafiku, kam būtu jāstājas spēkā jau septembrī.  

Valdība ir lēmusi, ka formāli šie 1,4 miljoni tiek izmantoti vispārējās izglītības iestāžu pedagogu darba papildu samaksai no šā gada 1. septembra līdz 31. decembrim. Papildu finansējums tiks izmaksāts pedagogiem (izņemot pirmsskolas izglītības iestāžu un speciālo izglītības iestāžu pedagogus) tajās pašvaldībās, kuras 2017./2018. mācību gadā “izpildīja noteikto normētā skolēnu skaita attiecību pret vienu pedagoga mēneša darba likmi, kā arī pašvaldībām, kas veikušas ar skolu tīkla sakārtošanu saistītus pasākumus, sniedzot reālu mērķdotācijas ietaupījumu 2016., 2017. un 2018. gadā”. Latviski izsakoties, tām pašvaldībām, kas vairāk vai mazāk pilda šadurska skolu slēgšnas plānus.

Taču arī pašreizējie rezultāti ir – kā labāk pateikt? – stipri atbilstīs partiju troikas īstenotajai politikai “vispirms ēdīsm tavu, pēc tam – katrs savu”. Trijos gados pašvaldību veiktā skolu tīkla “sakārtošana” devusi kopumā vairāk nekā 4,3 miljonu eiro ietaupījumu. Apmēram trešdaļu valdība visžēlīgi atvēl kārtējo reizi piekrāptajiem pedagogiem. Kur Šadurskis nolēmis sabāzt 2,9 miljonus, to viņš neatklāj.

Toties viņš skaidro, ka pašvaldībām, kuras “aktīvi strādā, lai veidotu modernu un realitātei atbilstošu skolu tīklu”, esot jāizjūt ne tikai pašu pieņemto lēmumu radītā pozitīvā ietekme, bet arī “finanšu stimulējoši mehānismi” no valsts puses. Pats klauns uzsver: šāda “pīrāgu dalīšana” esot skaidrs signāls tam, ka pedagogu atalgojuma pieaugums (ko viņš solīja jau pirms trim gadiem, bet visi jau šķiet aizmirsuši) esot reāls, taču būtiskas pozitīvas izmaiņas esot iespējamas, tikai “visām pusēm sadarbojoties un strādājot”. Vienkāršāk sakot: ja visas puses darīs tā, kā paredzēts Šadurska scenārijā.

Izglītības un zinātnes ministrijas (IZM) apkopotie dati uzrāda, ka vidējā algas likme skolotājiem pēdējo trīs mācību gadu laikā ir palielinājusies, sākot no 701 eiro par likmi 2015./2016. mācību gadā līdz 765 eiro 2017./2018. mācību gadā. Jeb vidēji apmēram par 3% gadā. Tādējādi patlaban apmēram pusē izglītības iestāžu vidējā algas likme pedagogam ir 710 eiro un augstāka. Pārējās, protams, zemāka. Ministrijas apkopotie dati liecinot, ka, piemēram, pašvaldībā, kurā uz divu skolu bāzes izveidota viena spēcīga vidusskola, pedagogu alga palielinājusies no 759 līdz 1000 eiro par slodzi.

Šogad piemaksas saņems 88 pašvaldības, un piemaksu apmērs ir robežās no 1% līdz 11% no septembrim-decembrim aprēķinātās mērķdotācijas bez finansējuma pedagogu profesionālās darbības kvalitātes piemaksām.

Piemēram, Vecpiebalgas novads, kurš pēdējo trīs gadu laikā veicis skolu tīkla sakārtošanu, šogad piemaksām pedagogiem papildus saņems gandrīz 11 000 eiro, kas ir par 7% vairāk no septembrim-decembrim piešķirtās mērķdotācijas. Savukārt Kokneses novadam piešķirtais papildu finansējums ir 9% (23 979 eiro) no septembrim-decembrim piešķirtās mērķdotācijas. Kokneses novads izpilda abus kritērijus – noteikto normētā skolēnu skaita attiecību pret vienu pedagoga mēneša darba likmi, kā arī pašvaldība ir veikusi ar skolu tīkla sakārtošanu saistītus pasākumus.

1 Komentāri


 1. MED DARB.
  2018-08-09

  TA PAT KA MEDICINA !? ALGAS TIKAI RIGA!???

Tavs komentārs par rakstu: