• Produkti
    • ecube
    • trauki
    • Gelios
    • xlash
    • autoskola
Valsts budžeta portfelisValsts budžeta portfelis. Galvenais – nepārstiepties. Foto no: baltic-course.com

Saeima pieņem šā gada valsts budžetu. Notiks tas, ko nolēmuši «jaunie marsieši»

Artura Krišjāņa Kariņa vārdiem rinājot, “tehnisko budžetu, ko lielā mērā sagatavojusi iepriekšējā valdība”, jauno marsiešu apsēstā 13. Saeima beidzot ir pieņēmusi. Tā teikt, jaunie beidzot ir uzstellējuši savas antenas uz īstā viļņa. Un nav pagājis ne pusgads!

Dzintars Zaļūksnis

Tik tiešām, bija vērts gaidīt, kamēr no Briseles ieradās misters Kariņš un visu komandu “nolika uz ausīm”! Bez viņa svētīgās klātbūtnes Saeima pavisam noteikti nejaudātu pieņemt iepriekšējās valdības sarūpēto un ar Briseli saskaņoto šā gada valsts budžetu. Turklāt pieņēmusi, kā tas nākas, atbilstoši senām tradīcijām, tātad noraidot visus opozīcijas priekšlikumus un pieņemot savējos.

Tiesa, 13. Saeimas marsieši izrādās vārgāki nekā viņu priekšteči – bezjēgai vāvuļošanai par faktiski jau izlemto budžetu viņiem dukas pietika tikai 10 stundām (ar pārtraukumiem pa vidu), pa nakti neviens sēdēt negribēja. Pievakarē 59 deputāti beidza ākstīšanos un nobalsoja “par”. Veselīgs miegs tomēr ir derīgāks par tukšu salmu kulšanu.  

Par spīti komandrora Kariņa bargajam tonim, sak, budžets ir gatavs, nav ko to maitāt ar priekšlikumiem, dažus (neba nu bez paša komandora ziņas) saeimieši tomēr pieņēma. Pat 5,5 miljonus eiro no VAS “Latvijas Loto” dividendēm un Latvijas Bankas peļņas novirzīja pedagogu algu palielinājumam. Gan ar viltīgu piebildi: “pēc reformu veikšanas”. Kad tās “reformas” beigsies, droši vien nevar pateikt arī paši marsieši, kuri atbalstīja 740 tūkstošu eiro atņemšanu Ekonomikas ministrijas un Aizsardzības ministrijas, lai piešķirtu tos “inovatīvas studiju programmai informāciju un komunikāciju tehnoloģijas jomā”.

169 952 eiro dabūja restartētā, bez Arņa Cimdara palikusī Centrālā vēlēšanu komisija –, lai vēlētājiem iepriekšējā balsošanas dienās būtu iespējams nobalsot jebkurā iecirknī. Šie līdzekļi pārdalīti no Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldes ietaupītajiem līdzekļiem.

450 000 eiro piešķirti programmas “Ģimenei draudzīga pašvaldība” īstenošanai. Un, jā, jaunie marsieši ir pārliecinoši nodemonstrējuši, ka viņu centrālā bāze vairs nav Ventspilī: no Ventspils olimpiskā centra finansējuma 1,33 miljoni eiro tika pārdalīti olimpiskā centra “Rēzekne” būvniecībai, bet Paralimpiskā sporta centra projekts ventspilniekiem “nokoda” vēl 213 500 eiro.

Taču pamatā viss palicis, kā to iecerēja pagaidām vēstures perifērijā aizgājusī iepriekšējā troikas koalīcija ar komandoru Māri Kučinski priekšgalā. Tas varētu liecināt, ka jaunie marsieši bioloģiski un mentāli īpaši neatšķiras no vecajiem.

Ar Eiropas Komisiju vēl pērn saskaņotais valsts budžets ir tāds, kāds tas nu ir. 2019. gada valsts konsolidētā budžeta ieņēmumi plānoti 9,2 miljardu, bet izdevumi 9,4 miljardu eiro apmērā. Vispārējās valdības budžeta deficīts šogad plānots 0,5% apmērā no iekšzemes kopprodukta (IKP). Savukārt IKP pieaugums 2019. gadā prognozēts 3% apmērā.

Šogad, protams, turpināsies stingrā cīņa pret “netīro naudu” – tiem, kas vēro notikumus gada pirmajos trijos mēnešos, tas nav nekāds noslēpums. Lai īstenotu pasākumu plānu noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas un terorisma finansēšanas novēršanas jomā, paredzēts novizīt 7,2 miljonus eiro nodokļu maksātāju naudas. Turklāt nozīmīgi līdzekļi paredzēti arī tam, lai “stiprinātu finanšu tirgus uzraugošo institūciju kapacitāti”.

Valsts aizsardzības finansējuma nodrošināšanai 2% apmērā no IKP šogad plānots papildus novirzīt 60,3 miljonus eiro.

Papildu trīs miljonus eiro paredzēts novirzīt propagandai – tā saukto sabiedrisko mediju (kas patiesībā ir oficiozi), kā arī Tiesībsarga biroja, Valsts kontroles un citu neatkarīgo (jo notikumu gaitu ietekmēt nespējīgo) iestāžu darbības nodrošināšanai.

Papildu 41,3 miljoni eiro paredzēti pabalstu izmaksai par katriem pieciem izdienas gadiem iekšlietu sistēmā strādājošajiem, vēl 8,9 miljoni eiro – tiesnešu un prokuroru atalgojuma palielināšanai.

Papildu 87,5 miljoni eiro paredzēti veselības aprūpes darbinieku zemākās darba samaksas palielināšanai.

10,4 miljonus eiro papildus novirzīti pensiju indeksācijai un pabalsta nodrošināšanai mirušā pensionāra laulātajam, bet 5,4 miljoni eiro paredzēti papildu izmaksām no Uzturlīdzekļu garantiju fonda jeb visi nodokļu maksātāji turpinās arvien vairāk maksāt alimentu nemaksātāju vietā.

Budžeta ieņēmumu daļā cita starpā šogad paredzēts ieviest stingrākus kontroles pasākumus valsts galveno un reģionālo autoceļu lietošanas nodevas samaksā, atcelt atbrīvojumu no dabas resursu nodokļa par vienreizlietojamajiem traukiem un galda piederumiem, kā arī pārtraukt uzturlīdzekļu izmaksu par bērniem, kuri pārtraukuši mācības un strādā. Nekā jauna un negaidīta, vai ne?

Visbeidzot, nezinu, kā jums, bet man līdz šim nav bijis sajūtas ka valstī kaut kā pietrūktu. 2019. gada budžets pieņemts tikai 3. aprīlī? Nu, un? Izrādās, tādā līmenī, kā esam dzīvojuši, dzīvot var arī bez budžeta. Un ja tā, tad kāpēc ar to piesārņot galvu? Tik un tā notiks tas, ko būs nolēmuši marsieši.

Tavs komentārs par rakstu: