• Produkti
  • ecube
  • trauki
  • Gelios
  • xlash
  • autoskola
"Vienotības" politiķi sadevušies rokāsKopā pret lobēšanu. Vai varbūt lobēšanas ierobežošanu? Viens pīpis! Foto: Māris Antonevičs/la.lv

Saeimas deputātiem negribas ierobežot lobēšanu

2002. gadā, pirms iesaistīšanās Eiropas Savienībā, Latvija izpildīja vienu no iestāšanās “mājas darbiem” – izveidoja Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroju (KNAB). Ar ko tikai šīs dāsni finansētais kantoris laika gaitā nav nodarbojies! Savos “ziedu laikos” tam īpaši patika rīkot šovus ar bruņotiem cilvēkiem maskās – nu, akurāt, kā Holivudas (Hollywood) blokbāsteros!   

Dzintars Zaļūksnis

Tomēr Oskara statueti nesaņēma nedz Aleksejs Loskutovs, nedz Normunds Vilnītis, nedz Jaroslavs Streļčenoks, nedz pat galvenās otrā plāna lomas tēlotāja Juta Strīķe. Varbūt tāpēc, ka, rīkojot izrādes, KNAB piemirsa savus tiešos pienākumus?

Tomēr 2012. gada 24. jūnijā Valsts sekretāru sanāksmē KNAB pieteica savu pirmo “no nulles” izstrādāto likumprojektu – Lobēšanas atklātības likums. Likumprojektā lobēšanu bija paredzēts legalizēt – atbilstoši tam lobēt drīkstētu jebkuru publiskās varas institūcijas pārstāvi, kurš strādā ar tiesību aktiem visās to izstrādes stadijās; lobēt drīkstētu jebkura privātpersona; lobēšanu drīkstētu finansēt tikai no privātpersonas finanšu līdzekļiem. Lobētājam tikai būtu jāatklāj informācija par personu, kuras vārdā tas veic lobēšanu, bet publiskās varas pārstāvim bija plānots aizliegt amata pilnvaru laikā un gadu pēc amata atstāšanas lobēt jebkuras privātpersonas interesēs.

Pret šiem principiem grūti ko iebilst. Taču Laimdotas Straujumas valdībai likumprojekts atklāti nepatika – sevišķi, kad ministri sāka modelēt, kā šis likums attieksies uz pašiem. KNAB viedoklis nelikās pārliecinošs nedz pašai Straujumai, nedz toreizējam aizsardzības ministram Raimondam Vējonim, nedz mūžīgajam ārlietu ministram Edgaram Rinkēvičam... Vārdu sakot, likumprojektu muļļāja, muļļāja, un beigu beigās, 2014. gadā – nobāza dziļā atvilktnē (šeit). Un Māra Kučinska laikā pie tā vairs neatgriezās. Tagad, izrādās, lobēšanas lieta ir tiktāl “sasmakusi”, ka atkal sākusi smirdēt.

Taču 13. Saeimas deputātiem acīmredzot iestājusies kaut kāda “intuitīva atmiņa”, kas neļauj cilāt “bīstamo”, KNAB izstrādāto likumprojektu. Tāpēc Saeimas Aizsardzības, iekšlietu un korupcijas novēršanas komisija lobēšanas “jumta” likuma sagatavošanai ir atbalstījusi parlamentāras darba grupas izveidošanu. Iespējams, šī komisija izmantos KNAB iestrādnes, bet tiklab iespējams, ka nē. Acīmredzot būs tā, kā pašiem deputātiem liksies ērtāk. Piemērojot šo likumu pašiem sev, protams.

Jā, vēl relatīvi nesen, 2017. gadā KNAB iesniedza parlamentā savus priekšlikumus grozījumiem Saeimas kārtības rullī. Darbs joprojām turpinās, bet līdz otrajam lasījumam likumprojekts par grozījumiem Kārtības rullī nav ticis. Kad deputātiem jāierobežo pašiem sava brīvība, viņi nemēdz steigties.

1 Komentāri


 1. labus
  2019-06-04

  - pērkamie maitas gabali ;/ - nezinu — kā ar cenzūru šeit. Citādi uzrakstītu skarbāk ...

Tavs komentārs par rakstu: