• Produkti
    • ecube
    • trauki
    • Gelios
    • xlash
    • autoskola
Raudošs dakterisDakteru un pacientu asaras līdz Saeimai neaizplūst. Foto: Shutterestock

Saeimieši trešo reizi sola mediķiem par 20% palielināt algas. Atkal piekrāps?

Vēstures mēslainē pagrimusī iepriekšējās, troikas koalīcijas valdība pat divreiz ar nopietniem ģīmjiem solīja par “vidēji 20%” paaugstināt mediķu algas (šeit). Daži medicīnas darbinieki to tiešām dabūja, bet lielākajai daļai (piemēram, māsu palīgiem, sanitāriem un citam “jaunākajam medicīnas personālam” – īpaši veselības aprūpes iestādēs ārpus Rīgas) nācās palikt bešā (šeit). Statistika, redz, pieļauj, ka “vidēji 20%” vienam nozīmē 40%, bet otram – apaļu nulli.

Dzintars Zaļūksnis

Tagad pie varenas solīšanas ķērusies arī piečuku koalīcija ar nu jau citu veselības ministri – Ilzi Viņķeli – kā karognesēju.  Un Viņķele runā sprauni: sak, vispirms ir jāpalielina mediķu algas, tikai pēc tam varēšot pildīt visus pārējos solījumus. Aprēķins skaidrs: ja mediķu algas nepalielināsim, tad nav jārunā arī par pārējo sasolīto. Vārdu sakot, atā, jampampiņi, līdz nākamajai reizei (nākamajām Saeimas vēlēšanām)! No fiskālā viedokļa – vai nav lieliska taktika, koe?

Lai būtu mazāk pārmetumu no jampampu puses, Viņķele pati “stingri atgādina” deputātiem par Veselības aprūpes finansēšanas likumā ierakstīto solījumu par 20% palielināt mediķu darba samaksu “arī” 2020. un 2021. gadā. Nākamgad tam būtu nepieciešami 120 miljoni eiro. Arī likts pēdiņās, jo 2019. gadā mediķi nav dabūjuši likumā noteikto algu pielikumu. Vismaz ne pilnā apjomā un ne visi.

Saeimas Sociālo un darba lietu komisijas sasauktajā ārkārtas sēdē 14. augustā piedalījās plašs loks dažādu ierēdņu, speciālistu, kā arī kapitālsabiedrību, iestāžu un organizāciju pārstāvju, tostarp Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta (NMPD) vadītāja Liene Cipule, deviņu slimnīcu vadītāji, kā arī ārstus un rezidentus pārstāvošas organizācijas. Sēdes laikā uzaicinātie esot norādījuši uz vispārzināmo (bet ne Jēkaba ielas namā) akūtu mediķu trūkumu gan primārajā, gan sekundārajā aprūpē. Līdz šim politikāņus tas nav īpaši uztraucis – viņiem pietiek arī ar to mazumiņu, kas palicis. Droši vien arī tad, kad vienkāršais nodokļu maksātājs savas dzīves laikā nekādas plānveida operācijas Latvijā nespēs sagaidīt, VIP medicīna saeimiešiem nodrošinās perfektu veselības aprūpi gan paģiru, gan degunu urbinot izmežģīta pirksta gadījumos.

Vai importētā Krišjāņa A. Kariņa valdība 120 miljonus mediķu algām atradīs? Diezin vai, taču “labais tonis” prasa, lai tā “piepūstu vaigus un stenētu”. Tāpēc arī šī Saeimas komisijas ārkārtas sēde – viens skaļš un liekulīgs vaids.

Tavs komentārs par rakstu: