• Produkti
    • ecube
    • trauki
    • Gelios
    • xlash
    • autoskola
vecāki ar mazuliŠajā trijstūrī "lēmumu" par mazuli pieņems viņa vecāki. Ilustratīvs foto: Shutterstock

Sākums «Latvijas nepilsoņu» beigām

Bez šaubām, cerēt, ka  līdz ar bijušā Valsts prezidenta Raimonda Vējoņa iniciētā un caur Saeimu ar smagu čīkstoņu „izvilktā” likuma  Par nepilsoņa statusa piešķiršanas izbeigšanu bērniem stāšanās spēkā vienā rāvienā izbeigs ar juridiski absurdā un starptautiski pilnīgi nesaprotamā „konkrētas valsts nepilsoņa” statusu saistītās problēmas.

Matīss Miers, īpaši InfoTOP.lv

Tas ir tikai pirmais solis – kaut vai tāpēc, ka likumā kā „kompromiss” ir atstāta iespēja nepilsoņu bērnus tomēr atstāt bez pilsonības. Pirmie divi likuma panti skan daudzsološi: „1. pants. Izbeigt nepilsoņa statusa piešķiršanu pēc 2020. gada 1. janvāra dzimušiem bērniem. 2. pants. Atzīt par Latvijas pilsoņiem tos pēc 2020. gada 1. janvāra dzimušos bērnus, kuriem saskaņā ar likuma "Par to bijušās PSRS pilsoņu statusu, kuriem nav Latvijas vai citas valsts pilsonības"  8. panta otro daļu būtu tiesības uz nepilsoņa statusu, ja vien bērna vecāki nav vienojušies par citas valsts pilsonības piešķiršanu bērnam un bērns nav citas valsts pilsonis.”

Taču pārējās šā īsā (tikai 4 panti!) likuma normās atkal sakults ķīselis: tās prasa no bērna vecākiem aktīvu rīcību. Un šajā valstī ir paliels bariņš nepilsoņu, kuri ja ne gluži ienīst, tad, maigi izsakoties, ne visai ciena Latviju. Un ko gan viņiem var pārmest, ja mēs, Latvijas pilsoņi, paši joprojām mēdzam nošķirt mīlestību pret zemi no nemīlestības pret valsti.

Tāpēc šaubos, vai itin visi vecāki-nepilsoņi ar prieku lēkšos uz Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldi, lai rakstītu attiecīgu iesniegumu un gādātu par Latvijas pilsonības piešķiršanu savam mazulim.

No otras puses – vai ir lielas cerības, ka šādi vecāki galu galā uzaudzinās Latvijai lojālu pilsoni? Vārdu sakot, cik garš, tik plats.

Vismaz pagaidām. Bet ilgtermiņā tomēr tas var izrādīties sākums „Latvijas Republikas nepilsoņu” problēmas risināšanai. Ja vien katrs Latvijas cilvēks spēs tikt galā ar savu aizvainojumu, paštaisnumu un maldiem.

Tavs komentārs par rakstu: