• Produkti
    • ecube
    • trauki
    • Gelios
    • xlash
    • autoskola
Karikatūra par rāpšanos dolāru kalnāKas notiek, ja kādam gribas paspārdīties. Attēls: Shutterstock

Sankcijas pret Ventspils ostu: kas tas bija un kas paliek

Ticiet vai neticiet, bet amerikāņus allaž ir interesējusi vissīkākā informācija par Latviju. Nedomāju, ka ASV vēstniecības līmenī vairs netiek nekavējoties tulkoti visi plašsaziņas līdzekļos – arī šķietam sīkos – publiskotie materiāli, kas attiecas uz interesējošu tēmu. Un vēstniecība svarīgāko informāciju nosūta uz Vašingtonu.

Roberts Ozols, īpaši InfoTOP.lv

Tāpēc nelolosim ilūzijas: aiz okeāna “tie, kam vajag” lieliski pārzina sankcionētā Ventspils mēra Aivara Lemberga tēmu. Nu jau pārzina. No kādām premisām viņi ir izdarījuši savus secinājumus, mēs, protams, varam tikai minēt, taču minējumos noteikti palīdzēs neliels skats no malas. Un interesantākais jautājums: kāpēc ASV no sava sankciju saraksta tik ļoti steidzīgi izsvītroja Ventspils brīvostas pārvaldi? Aivars Lembergs esot atkāpies no brīvostas valdes un Latvijas valdība veikusi darbības, kas ASV Valsts kasei esot bijis pietiekams iemesls sankciju atcelšanai pret ostas pārvaldi.  

Tomēr ieteicams izturēties skeptiski pret ASV Valsts kases vadītāja vietnieka (Deputy Secretary of the Treasury) Džastina Muziniča (Justin Muzinich) pausto oficiālo versiju: “ASV apsveic Latvijas valdības straujo reakciju uz [Lemberga] iekļaušanu [sankcijām pakļauto personu sarakstā]. Ventspils Brīvostas pārvaldes izslēgšana [no saraksta] demonstrē mūsu apņēmību cieši sadarboties ar mūsu partneriem cīņā ar korupciju.”

Jūs tiešām ticat, ka Ministru prezidents Krišjānis Arturs Kariņš un satiksmes ministrs Tālis Linkaits, matus plēsdami un uz ceļiem krizdami, lūdza ASV Valsts kasi (U.S. Department of the Treasury) pažēlot Ventspils ostu? Pirmkārt, Kariņš un Linkaits to nedarīja. Otrkārt, pat ja būtu darījuši, kāpēc gan amerikāņu varas iestādēm viņi būtu jāuzklausa?

Cita lieta, ja to (ar cieņu nevis pazemīgi) lūgtu kāds ASV pilsonis, kura kapitāla pieaugums cieši saistīts ar Ventspils ostas veiksmi un netraucētu darbību. Pieņemu, ka tāds tur ir – citādi ļoti grūti izskaidrot amerikāņu netipiski ašo reakciju.

ASV amatpersonām allaž svarīgas ir tikai pašu amerikāņu stratēģiskās intereses. Un šādā aspektā pēc ASV Valsts kases Ārvalstu aktīvu kontroles biroja (Office of Foreign Assets Control, OFAC) sankciju publiskošanas Latvijā sākās no amerikāņu skatupunkta visai dīvaina (un, kas svarīgākais, ASV tēlu ilgtermiņā apdraudoša) rosība.

Pēc tam, kad K.A.Kariņa vadītā valdība ir atbalstījusi Satiksmes ministrijas (SM) rosinājumu dibināt VAS “Ventas osta”, kas “nodrošinās Ventspilī esošās ostas teritorijas pārvaldīšanu un apsaimniekošanu”, ir kļuvis skaidrs, ka vietējie šakāļi savas intereses jau ir pieteikuši, tāpēc lauva (ASV) var paiet maliņā, ļaujot Baltijas indiāņiem pašiem izcīnīt Ventspils raundu.

Jāatgādina, ka OFAC no sankciju saraksta nav svītrojis Ventspils attīstības aģentūru, Biznesa attīstības asociāciju un Latvijas Tranzīta biznesa asociāciju. Tas, visdrīzāk, nozīmē, ka šīm organizācijām Amerikā nav nopietna lobija.

Un neaizmirsīsim, ka Ventspils ostas svītrošana no sankciju saraksta nozīmē arī to, ka politiķu runas par iespējamām problēmām Rīgas ostā ir blēņu melšana. Tagad nu uzmanīgi skatīsimies, vai piečuku koalīcija Rīgas brīvostu liks mierā. Ja neliks, tas būs apstiprinājums pieņēmumam par ASV sankciju izmantošanu vietējo interešu bīdīšanai.

Jo Saeima ļoti operatīvi jau ir izdarījusi grozījumus likumā, lai arī Rīgas brīvostu nodotu valsts pārziņā. Vēl ir iespēja šo likumu neizmantot, taču kārdinājums varētu būt aplam liels.

Nākamajā rītā pēc Ventspils brīvostai noteikto sankciju atcelšanas Linkaits paziņoja, ka lēmums par valstij piederošās kompānijas “Ventas osta” izveides atcelšanu vai neatcelšanu tiks pieņemts pēc iepazīšanās ar OFAC lēmuma pamatojumu. Par Rīgas ostu viņš tālredzīgi neteica neko, tātad piečuku koalīcija vēl nav izlēmusi, vai un kā turpināt iezīmēt savu interešu teritoriju.

Ko šādā situācijā varēja darīt ASV puse? Tieši to, ko tā izdarīja: noņēma no sevis atbildību par Ventspils ostu un diplomātiski paslavēja sabiedrotās valsts valdību par “pareizu rīcību”. Punktum. Turpmāk par Ventspils un visu citu Latvijas ostu likteni pilnībā atbildēs mūsu pašu bāleliņi. Tas, vai sabiedrība to sapratīs un spēs pieprasīt šo atbildību,– tas jau ir cits jautājums, kurš amerikāņus neinteresē ne mazākajā mērā.   

Tavs komentārs par rakstu: