• Produkti
    • ecube
    • trauki
    • Gelios
    • xlash
    • autoskola
Cūka sūc ūdeniDaži tā piezīdušies, ka neatraut! Foto no: grit.com

Saprātīgi cilvēki balso par «sīkpartijām», Vējoņa kungs! (I)

Šī rakstu sērija paredzēta tiem, kas nav apmierināti ar valdošās koalīcijas politiku un attiecīgi arī ar Latvijas attīstības virzienu. Pārējiem iesaku netērēt laiku un labāk kopā ar Valsts prezidentu aģitēt savus draugus un radus balsot par kādu no valdošās koalīcijas partijām –, jo tad viņi neriskēs “pazaudēt” savu dārgo balsi, “mazajai” partijai neiekļūstot Saeimā.

Dzintars Zaļūksnis

Īsāk sakot, šeit es turpināšu jau iesāktu tēmu, kas, iespējams, noderēs tiem, kam apnikusi pašreizējā politiskā elite (šeit).

Kā rakstīju iepriekš, valdošās koalīcijas partijām – Zaļo un zemnieku savienībai (ZZS), “Vienotībai” un pašpasludinātajai nacionālajai apvienībai “Visu Latvijai!”-“Tēvzemei un brīvībai”/LNNK (VL!-TB/LNNK) – ir bijis pietiekami daudz laika, lai iekonservētu savu varu. Šobrīd konservēšanās process pastiprinās praktiski automātiski. Un to var izskaidrot tīri aritmētiski, vienkārši ar kalkulatoru rokā.

Latvijas Republikai šā gada sākumā bija 1,564 miljoni balsstiesīgu pilsoņu jeb vēlētāju (Centrālās vēlēšanu komisijas (CVK) dati: šeit). Aktivitāte vēlēšanās parasti svārstās līdz 60%, tātad balsot ierodas ne vairāk, kā 940 tūkstoši pilsoņu. Kā sadalās viņu balsis (ja pieņemam, ka CVK vēlēšanu rezultātus vairs “necimdaro”)? 

60 000 ir nodarbināti valsts budžeta institūcijās – ministrijās, tām pakļautās iestādēs un tā sauktajās neatkarīgajās iestādēs – prokuratūrā, tiesās, Saeimā, Valsts kontrolē, Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisjā, Kapitāla un tirgus komisijā, Konkurences padomē u.tml. (šeit). Tie veido koalīcijas elektorāta pamatu pamatu un vēlēšanu iecirkņos ierodas disciplinētāk nekā pārējie vēlētāji – jo no status quo saglabāšanas ir atkarīga viņu labklājība. Kopā ar viņu ģimenes locekļiem un draugiem, manuprāt, varam lēst vismaz aktīvu 100 000 balsu.

Vēl 117 000 Latvijas iedzīvotāju ir nodarbināti pašvaldībās. Te stāvoklis nav tik vienkāršs: par drošiem koalīcijas partiju vēlētājiem varam uzskatīt tikai tos, kuru pilsētas vai novada domes vada šo partiju pārstāvji. Precīzi to izrēķināt grūti, bet apmēram puse varētu būt.  Kopā ar ģimenes locekļiem – vēl vismaz 100 tūkstoši.

Ne mazāk kā 400 000 pilsoņu Latviju ir pametuši. CVK gan ārvalstīs reģistrējusi vien nedaudz vairāk par 115 tūkstošiem vēlētāju. Nu, pieņemsim! Lai cik tas neliktos dīvaini, arī tas ir stabils valdošo partiju elektorāts. Acīmredzot aizbraucēji tādā veidā “atriebjas” mums, palicējiem. Jebkurā gadījumā gandrīz visi “klaida latvieši”, kas tiek pie vēlēšanu urnas, par savu pilsoņa pienākumu uzskata balsot par ZZS, “Vienotību” vai VL!-TB/LNNK. Pieskaitīsim vēl vismaz 55 000 balsu. Tātad kopā šīs trīs pozīcijas: 255 000 balsu. Tas ir praktiski stabils, nesatricināms pašreizējo koalīcijas partiju elektorāts. 27% no visiem nobalsojušajiem.

Taču aprēķinos jāņem vērā arī tie, kas nobalsojuši par “mūžīgajā opozīcijā” tupošo “Saskaņu”, ar kuru demonstratīvi “nedraudzējas” neviena no koalīcijas partijām. 12. Saeimas vēlēšanās par “Saskaņas” sarakstu balsoja gandrīz 210 000 jeb 23% (šeit). Kopā tātad pašreizējiem Saeimas “ilgdzīvotājiem” garantēta tieši puse balsu! Trūkstošos procentus šīs partijas “savāc” no to partiju elektorāta, kuras nav pārvarējušas 5% barjeru. 12. Saeimas vēlēšanās šādi tika pārrēķināti gandrīz 5% balsu. It kā nav daudz, tomēr ar to pilnīgi pietiek, lai valdošās koalīcijas “atražošana” notiktu bez īpašas piepūles.

Taču šai sistēmai ir savas vājās vietas, un tās iespējams izmantot, lai mainītu valdošās koalīcijas sastāvu un tātad arī Latvijas politisko kursu. Bet par to nākamreiz.

(Nobeigums šeit) 

Tavs komentārs par rakstu: