• Produkti
    • ecube
    • trauki
    • Gelios
    • xlash
    • autoskola
Klaunu forumsMēs esam ļoti nopietni politiķi un sagādāsim jums veiksmes stāstu. Foto: AFP

Sauciet «mazākumtautības» par «Latvijas tautām», un visi dzīvos draudzīgi!

Lietavas pārtraukt ir ļoti vienkārši – vajag tikai lietu nosaukt par sauli. Gluži kā to darīja karalis Džakomone komunista Džanni Rodāri (Gianni Rodari, 1920-1980) grāmatā “Dželsomīno melu zemē” (Gelsomino nel paese dei bugiardi, 1959). Tādu pašu loģiku nupat uzrādījušas nevalstiskās organizācijas (NVO), kuras rosina mazākumtautības pārsaukt par Latvijas tautām.

Dzintars Zaļūksnis  

Džakomones paņēmiens gan neatrisināja ontoloģisku problēmu: šādā veidā nebija iespējams pārtraukt jaunmodīgo saules spīdēšanu. Vārdu sakot, daba izrādījās kurla pret lingvistiskiem fokusiem.

Sabiedrība nav gluži daba, tāpēc NVO foruma “No integrācijas uz saliedētu sabiedrību” darba grupas “Starpkultūru dialogs” dalībnieku vēlmē “ar mērķi mazināt sabiedrības sašķeltību” nomainīt terminus – ļoti gribot – var atrast racionālu kodolu. Ņemot vērā, cik tālu purvā Rietumu civilizācija jau ir ieslampājusi, izkliedzot visvisādus eifēmismus – recesija, demokrātijas atjaunošana, geji, trauksmes cēlāji, optimizācija, dzimumneitralitāte u.tml. – tas būs tikai vēl viens elements kopīgajā virzībā – vēl dziļāk un turpat.  

Šo spocīgumu pastiprina tas, ka esošo mazākumtautību, topošo Latvijas tautu pārstāvji savu konceptu Saliedēta sabiedrība vēlas iekļaut dīvainajā papīrā, ko roka neceļas saukt par dokumentu,–  Nacionālās attīstības plānā nākamajam plānošanas termiņam. Uz priekšu, tā teikt, Francija! – šis “plāns” pacieš visu. Arī to, ka tajā nav pat bikla mēģinājuma formulēt kādas nebūt kopīgas vērtības, pie kurām Latvijai pieturēties savā turpmākajā gaitā uz... Jā, uz kurieni īsti?

Atbildi meklējiet tajā pašā Nacionālās attīstības plānā, kurā no savas puses ierosinu iestrādāt Džakomones principu. Lai turpmāk nevajadzētu lauzīt galvu par problēmām, jo tās gluži vienkārši var pārdēvēt par veiksmes stāstiem.  

Tavs komentārs par rakstu: