• Produkti
    • ecube
    • trauki
    • Gelios
    • xlash
    • autoskola
Nāves soda izpildīšana Saūda ArābijāNāves soda izpildīšana Saūda Arābijā. Foto: Amnesty International

Saūdu izpildītais nāvessods šeiham Nimram sašķeļ musulmaņu pasauli

Viens no 47 jaunā gada sākumā  Saūda Arābijā ar nāvi sodītajiem cilvēkiem, kas tika notiesāti saistībā ar apsūdzībām "terorismā" un sadarbībā ar "Alkāidu", bija disidentiskais, bet šiītu vidē ārkārtīgi populārais saūdarābu garīdznieks šeihs Nimrs Bākrs an Nimrs (angļu: Nimr Baqr al-Nimr). Viņa nonāvēšana ir izraisījusi arvien spēcīgāku spriedzi starp musulmaņu valstīm.

Tās rezultātā Saūda Arābija 3. janvārī pārtrauca diplomātiskās attiecības ar Irānu. Sekojot Saūda Arābijas paraugam, dienu vēlāk tādu pašu soli ir spērusi arī Bahreina, kura, pamatojot ar Irānas “iejaukšanos Persijas līča valstu iekšējās lietās”, 4. janvārī valstī esošajiem Irānas diplomātiem deva 48 stundas laika, lai atstātu Bahreinu.  

"Saūda Arābijas Karaliste ir nolēmusi saraut savas saites ar Irānu un pieprasījusi, lai visi Irānas diplomātiskās misijas locekļi 48 stundu laikā pamet valsti," paziņoja Saūda Arābijas ārlietu ministrs Abdels al Džubeirs un apliecināja, ka saūdarābu diplomāti jau ir pametuši Teherānu.

Formāli tas ir noticis tāpēc, ka, protestējot pret šeiha Nimra nogalināšanu, irāņu demonstranti ir iebrukuši Saūda Arābijas vēstniecībā Teherānā. Taču protesti pret Saūda Arābijas rīcību saasinās arī citās valstīs.

Naktī uz 4. janvāri Irākas vidienē, Hillas un Iskanderijas provincēs, ir saspridzinātas divas sunnītu mošejas un nošauts muedzins – mošejas kalpotājs, kurš ticīgos aicina uz lūgšanām. Protesti pret Nimra nonāvēšanu notiek arī Bahreinā, Pakistānā, Indijas Kašmiras apgabalā un citās musulmaņu zemēs. Irānas, Irākas, Libānas un Sīrijas amatpersonas ir oficiāli nosodījušas šeiha Nimra nonāvēšanu.

Šeihs Nimrs bija viens no redzamākajiem līderiem plašajos pret valdību vērstajos protestos, kas 2011. gadā tā saucamā “arābu pavasara” laikā notika Saūda Arābijas austrumos. Nimru apcietināja pirms diviem gadiem, un aresta laikā viņš tika arī sašauts. Šī akcija izraisīja nekārtības, kas turpinājās vairākas dienas.

Saūda Arābija, kur iedzīvotāju vairākums ir sunnīti, un Irāna, kur iedzīvotāju vairākums ir šiīti, atbalsta konkurējošos spēkus Sīrijas un Jemenas konfliktos, un attiecības abu valstu starpā pēdējā laikā arvien pasliktinās.

Bažas par garīdznieka nonāvēšanu un šā soļa sekām paudušas arī ASV un Eiropas Savienība. Vašingtona oficiāli paziņojusi, ka tās sabiedrotā Saūda Arābija “riskē saasināt starpkopienu spriedzi laikā, kad to steidzami nepieciešams mazināt”.

“Šoku par notikušo” paudis arī ANO ģenerālsekretārs Pans Kimuns. Savukārt Vācija ziņu par Saūda Arābijas un Bahreinas pasludināto diplomātisko attiecību pārtraukšanu ar Irānu ir uzņēmusi “ar dziļu nožēlu” un aicina valstis savas domstarpības risināt sarunu ceļā.

Tavs komentārs par rakstu: