• Produkti
    • ecube
    • trauki
    • Gelios
    • xlash
    • autoskola
Katarīna Frostensone un Žans Klods ArnoKatarīna Frostensone un Žans Klods Arno. Foto: Kerstin Carlsson/TT/Scanpix

Sekss «apēdis» šāgada Nobela prēmiju literatūrā

Šogad netiks piešķirta Nobela prēmija literatūrā (zviedru: Nobelpris i litteratur), ir paziņojusi Zviedrijas Akadēmija (Svenska Akademien), kas piešķir balvas. Iemesls ir mūslaikos izplatīts, taču tāpēc ne mazāk stulbs: ieslīgšana “seksuālas uzmākšanās” skandāla radītā krīzē.

Balvas piešķiršana atlikta uz gadu, un lēmums pieņemts sakarā ar to, ka Akadēmija pēc apsūdzībām seksuālā varmācībā un finanšu pārkāpumos atrodas tādā stāvoklī, ka nav spējīga izvēlēties uzvarētāju, turklāt esot sarukusi arī sabiedrības uzticība Akadēmijai. Tāpēc Akadēmija ir paziņojusi, ka plāno 2018. gada laureātu nosaukt paralēli 2019. gada laureāta nosaukšanai. Nav gan nekādas garantijas, ka Akadēmijas darbu arī nākamgad nebūs nomācis sekss – gan uzmācīgais, gan negribētais, gan iedomātais.

Kopš 6. aprīļa seši Akadēmijas locekļi, tajā skaitā pastāvīgā sekretāre, 56 gadus vecā Sara Daniusa (Sara Danius), ir paziņojuši, ka vairs nepiedalīsies tās darbībā. Šobrīd “nav aktīvi” kopumā astoņi Akadēmijas locekļi.

Visi 18 Zviedrijas Akadēmijas locekļi tiek iecelti uz mūžu un līdz šim saglabāja savu statusu pat tad, ja vairs aktīvi nepiedalījās tās darbībā.

Trīs akadēmijas locekļi Šēls Espmarks (Kjell Espmark, dz. 1930), Klāss Estergrens (Klas Östergren, dz. 1955) un Pēters Englunds (Peter Englund, dz. 1957) 6. aprīlī paziņoja par aiziešanu no tās pēc Akadēmijas balsojuma, kurā netika savākts pietiekams balsu skaits Katarīnas Frostensones (Katarina Frostenson, dz. 1953) izslēgšanai no Akadēmijas. Frostensones vīrs Žans Klods Arno (Jean-Claude Arnault, dz. 1946) tiek apsūdzēts seksuālā uzmācībā un Nobela prēmijas literatūrā laureātu vārdu noplūdināšanā. 12. aprīlī šā skandāla radītās krīzes dēļ par aiziešanu no Akadēmijas paziņoja tās vadītāja Daniusa un Akadēmijas locekle Frostensone. 28. aprīlī par aiziešanu no Akadēmijas paziņoja žurnāliste un rakstniece Sara Stridsberga (Sara Stridsberg, 1972). Vēl divas Akadēmijas locekles Kerstina Ekmane (Kerstin Ekman, dz. 1933) un Lota Lotasa (Lotta Lotass, dz. 1964) jau vairākus gadus ir atvaļinājumā.

Zviedrijas Akadēmija decembrī aizliedza Frostensones vīram Arno apmeklēt Nobela banketu pēc zviedru laikraksta “Dagens Nyheter” novembrī publicētiem 18 sieviešu apgalvojumiem, ka viņš tām seksuāli uzbrucis vai izvarojis. Arno, kurš ir kāda Stokholmas kultūras centra vadītājs, noliedz, ka būtu veicis šādus uzbrukumus, kuri esot notikuši no 1996. līdz 2017. gadam.

Akadēmija ir pārtraukusi jebkādus sakarus ar Arno un grantu maksāšanu viņam, kā arī novembrī sākusi iekšēju izmeklēšanu, tajā izmantojot juristu firmas pakalpojumus.

Frostensone tiek apsūdzēta noteikumu par interešu konfliktu pārkāpšanā, jo nebija izpaudusi to, ka viņa bija sava vīra vadītas izrāžu vietas līdzīpašniece, bet vīrs bija saņēmis finansējumu no Akadēmijas.

Tavs komentārs par rakstu: