• Produkti
    • ecube
    • trauki
    • Gelios
    • xlash
    • autoskola
Edgars RinkēvičsAr pliku dibenu pa skabargainu dēli. Fotokolāža: Viedais Manels

Sīko zilo vagariņu deficīts

“Nekonkurētspējīga piedāvātā atalgojuma dēļ Ārlietu ministrija saskaras ar darbinieku trūkumu, taču šī problēma ir arī citās valsts pārvaldes iestādēs,” publiski vaimanā ārlietu ministrs Edgars Rinkēvičs. Lai gan priekšnieku un izsalkušu varas bļodlaižu Dievzemītē tik daudz, ka pat bija jāizveido vēl viena ministrija.

Viedais Manels

Tikmēr baumo, ka Ārlietu ministrijā pat slotas operatoram jābūt netradicionāli orientētam. Jebkurā gadījumā, darbiniekiem zemu jāklanās sodomītu priekšā, bet normālam cilvēkam tas nav pieņemams.

Turklāt Klausa Švāba (Klaus Schwab) dienderiem ilgstoši kalpot var tikai deģenerāti. Tāpēc vakances aizpilda neaptēsti cukurdupsīši, [caur rūdīto ačgārņu gultām] cerot uz strauju karjeras kāpumu. Tālab nav brīnums, ka posteņos, kur nepieciešama profesionalitāte, pienākuma apziņa un augstas darbaspējas, trūkst kadru.

Ierindas darba veicējiem valsts un pašvaldību sektoros algas patiešām ir salīdzinoši zemas. Diemžēl tad, kad valsts aparāts saņem papildu finansējumu, sīkajiem gariņiem atlec kripatas, kamēr lauvas tiesu sadala anštaltes bonzas.

Visās siltajās priekšnieku un darbinieku kontrolētāju vietās iekārtoti vadībai pietuvināti ļautiņi. Parasti galīgi nelgas (un labi vēl, ja bez iniciatīvas), kuru darbu veic apakšnieki. Tāpēc amatos, kur par minimālu atlīdzību jākontaktē ar cilvēkiem, jāstrādā no zvana līdz zvanam, jāaizpilda kaudze dokumentu un nepieciešamas zināšanas, klientiem nereti jāsastopas ar nīgriem činavniekiem.

Tak ierēdņus, kam bija kaut drusku prātiņa, atlaida pēc viņu atteikšanās saglabāt darbu apmaiņā pret potenciālām pošu blaknēm. Palikušajiem tagad itin bieži ir vērojami kognitīvo procesu traucējumi. Augšas sertifikātus vienkārši nopirka, taču arī bez “brīnumpotes” ar prāta spējām tās neizceļas.

Privātajā sektorā arī – jo tuvāk valsts un pašvaldību pasūtījumiem, jo situācija līdzīgāka. Patiesībā parastos darbarūķus gandrīz visur izspiež kā citronus. Tāpēc prognozēju, ka ne tikai valsts pārvaldes iestādēs, bet visā valstī turpināsies darba roku deficīta saasināšanās. Daudzi cik necik spējīgie cilvēki darbu valsts sektorā jau ir atstājuši un turpina to pamest, arvien vairāl pārvēršot Latviju par Eiropas pažobeli un pat kādreizējās Padomijas vitrīnu, kurā visus orķestrus diriģē dažādu mastu ārzemju iztapoņas un urrāpatrioti.

Starp citu, šis ir viens no iemesliem, kālab uz Dievzemīti par visām varītēm vilina ukraiņus. Vietējie neko daudz nealkst būt par sīkajiem zilajiem vagariņiem. Saņemot par to grašus ne tik. 

Tavs komentārs par rakstu: