• Produkti
  • ecube
  • trauki
  • Gelios
  • xlash
  • autoskola
Miglā tīti tēli palātāMarsiešu redze neļauj viņiem pamanīt nedz mediķus, nedz pacientus. Foto: Shutterstock

Situācija veselības aprūpē nevis uzlabojas, bet pasliktinās

Koalīcijas trejpartijas atspērušās klapē sev pa plecu un vai raud no aizkustinājuma, jo šogad, rau, veselības aprūpes budžets beidzot, pirmo reizi 27 gadu laikā ir nevis attālinājies, bet gan mazliet pietuvinājies Eiropas Savienības (ES) līmenim. Tiesa, tas nesasniedz ne 4% no iekšzemes kopprodukta (IKP), kurpretim Igaunijā un Lietuvā veselības aprūpei jau sen tiek atvēlēti vairāk nekā 8%. Ir ar ko lepoties, vai ne?

Dzintars Zaļūksnis

Un nu šo problēmu vēl saasinājusi Satversmes tiesa, kura ir pateikusi, ka mediķiem par darbu, vadzi, vajadzētu arī tā kā maksāt (šeit). ST pateica, un koalīcijai pa visām vīlēm sāk līst ārā marsiešu taustekļi. Jo naudu dot kaut kādiem tur mediķiem galīgi negribas, bet pacienti taču tik un tā iet mazumā, jo mirst. Un tā tam būs būt!

Tiesa, arodbiedrība iebilst. Un pat uzskata, ka mūsu dārgie priekšstāvji nevis uzlabo, bet pasliktina situāciju veselības aprūpē. Lūk, varat iepazīties:

“Latvijas Veselības un sociālās aprūpes darbinieku arodbiedrība (LVSADA) pauž nopietnas bažas par valdības un Saeimas bezdarbību, kas veicina situācijas pasliktināšanos veselības aprūpē.

Mediķu nepietiekamā skaita dēļ Latvijā diennakts neatliekamā palīdzība tiek nodrošināta, pateicoties nesamērīgi lielam virsstundu darba apjomam. Finanšu krīzes apstākļos 2009. gadā tika pieņemti grozījumi Ārstniecības likumā, kas atļāva ārstniecības personām strādāt līdz pat 20 virsstundām nedēļā bez dubultas samaksas. Ar protesta akciju un sarunu palīdzību LVSADA panāca, ka 2017. gadā tiek noteikts pārejas periods līdz 2020. gadam minēto Ārstniecības likuma grozījumu atcelšanai. Arodbiedrību vienošanās ar valdību paredzēja, ka pārejas periods ir vajadzīgs tāpēc, lai ar būtiska darba samaksas pieauguma palīdzību trīs gados paspētu mazināt cilvēkresursu trūkumu nozarē un tādā veidā sadeldētu nepieciešamību pēc virsstundām bez apdraudējuma pacientiem. Darba samaksas pieauguma grafiku bija plānots nostiprināt Veselības aprūpes finansēšanas likumā.

Diemžēl politiķi šo norunu pārkāpa. Sekas nebija ilgi jāgaida – pēc tiesībsarga pieprasījuma Saeima tā arī nespēja Satversmes tiesai paskaidrot, kāpēc nepieciešams pārejas periods. Loģiski, ka tādā situācijā Satversmes tiesa nolēma pārejas periodu ievērojami saīsināt un nosprieda, ka virsstundu darbs veselības aprūpē ir jāuzskaita un jāapmaksā tikai un vienīgi Darba likumā noteiktajā kārtībā nevis no 2020. gada, kā to bija lēmusi Saeima, bet jau no 2019. gada 1. janvāra. Vārdos politiķi solīja spriedumu respektēt, taču viņu darbi liecina par ko citu. Liecinot Satversmes tiesā, Finanšu ministrijas pārstāve apgalvoja, ka valstij pietiekot naudas, lai nodrošinātu virsstundu apmaksu mediķiem pilnā apmērā jau tūlīt. Ja tā ir taisnība, tad kāpēc par to vēl nav oficiāli paziņots slimnīcu vadītājiem? Ja tie ir bijuši meli, tad kurš par tiem atbildēs?

LVSADA priekšsēdētājs Valdis Keris situāciju vērtē tā: “Šobrīd izskatās, ka politiķi Satversmes tiesas spriedumu par virsstundu darba samaksu veselības aprūpē neuztver nopietni. Tādas bezatbildības sekas var būt graujošas.”

Nepadarītā ir daudz. LVSADA š. g. 9. aprīlī aicināja Veselības ministriju izveidot darba grupu, lai konkretizētu darba samaksas pieaugumu nozarē. Darba grupa joprojām nav sasaukta. Vēl vairāk – likumā Par vidēja termiņa budžeta ietvaru 2018., 2019. un 2020. gadam nav paredzēts palielināt valsts finansējumu veselības aprūpei 2019. un 2020. gadā, turklāt veselības aprūpes pieejamības uzlabošana vispār nav iekļauta budžeta politikas prioritātēs.

LVSADA uzskata, ka šāda bezdarbība pirms 13. Saeimas vēlēšanām ir augstākajā mērā bezatbildīga. Tāpēc LVSADA aicina valdību un Saeimu nekavējoties pievērsties Satversmes tiesas sprieduma izpildei pēc būtības, nepasliktinot veselības aprūpes pieejamību un kvalitāti.”

Ko nu daudz runāsim? Ceru, arī jūs pamanījāt vienu makten zīmīgu izteicienu: “bezdarbība pirms 13. Saeimas vēlēšanām”? Ja nevēlaties, lai šis murgs turpinās vēl četrus nākamos gadus, izdariet pareizo secinājumu! Koalīcijas partijas ir tik piepampušas, ka atļaujas saviem vēlētājiem taisīt uz galvas pirms pašām vēlēšanām...

1 Komentāri


 1. Anna
  2018-05-28

  Nu , kā lai nebalso par SC , par pārmaiņām stagnācijas purvā !

Tavs komentārs par rakstu: