• Produkti
    • ecube
    • trauki
    • Gelios
    • xlash
    • autoskola
Kārlis Šadurskis BriselēVecais puika Kārlis māj ar rociņu no Briseles. Es taču biju pārliecinošs, vai ne? Foto no: twitter

Skolotājus, kā parasti, piekrāpa. Un skolotāji, kā parasti, «norīs krupi»

Arturs Krišjānis Kariņš, protams, neko nav dzirdējis par varas pārmantojamības principu, kas ir obligāts jebkurā demokrātiskā iekārtā. Vai arī neuzskata, ka Latvijā pastāv demokrātija, kurā iepriekšējās likumdevējas varas pieņemtie likumi un valdības taisītie lēmumi ir jāpilda arī jaunam parlamentam un valdībai. Kamēr (ievērojot attiecīgo procedūru) nav grozīti vai atcelti.

Dzintars Zaļūksnis 

Lai gan pēc iepriekšējās valdības pieņemtā pedagogu darba samaksas grafika (kas balstījās uz Kariņa partijas kolēgas Kārļa Šadurska “reformas” aprēķiniem) 2019. gadā vienas slodzes likmei pedagogiem bija jāpalielinās līdz 750 eiro līdzšinējo 710 eiro vietā, šogad algu palielinājumu skolotāji var negaidīt, apstiprina premjerministrs Kariņš iz “Jaunās Vienotības”, kas tak ir “jaunā” – atšķirībā no “vienkāršās”, kura šitos murgus učukiem apsolīja. Pedagogu darba samaksas grafiks paredz, ka katru gadu pedagogu algas celsies, līdz 2022. gadā minimālā likme būs 900 eiro mēnesī? Prasiet tam, kas to izdomāja!

Tomēr lielās pedagogu piekrāpšanas autors Šadurskis un pašreizējais valdības vadītājs Kariņš ir un paliek partijas Kādatur Vienotība biedri. Kariņš nupat no Briseles iegriezies Latvijā īslaicīgā vizītē, lai vadītu aborigēnus uz saulaino nākotni, bet Šadurskis pēc veiksmīgi organizētas izglītības klaunādes – tieši pretēji – nesen ieradies Briselē pelnītā atpūtā. Un tagad viens jenots stāsta, ka neko nezina par otra jenota stiķiem. Nudien, jancīga tā “Vienotība”, atvainojiet par apsaukāšanos! 

Kariņš, kā jau Skārletas O’ Haras tautietis, par to nedomās šodien, par to domās rīt. Proti, viņš sola, ka pedagogu atalgojuma pieaugumu “plānots risināt 2020. gada budžetā”. Vai varbūt tās ir tikai žurnālistu iedomas un lāga zellis Kariņš neko tādu nav solījis? Klāt nebiju, nezinu.

Visādā ziņā uz jautājumu, vai ir atrasti līdzekļi iepriekš paredzētajai pedagogu atalgojuma palielināšanai, Kariņš nevis atbildēja, bet gan “vērsa uzmanību” uz to, ka šis lielā mērā esot “tehniskais budžets”, ko pēc iespējas ātrāk esot jāpieņem, citādi notikšot sazinkas. Tehniskajā budžetā, klāsta Kariņš, papildu tēriņi netiekot iekļauti, ja tie nav iepriekš nostiprināti. Un pedagogu algu pieaugumu bijušais galvenais izglītības klauns Kārlis nav paredzējis nekur citur, izņemot pedagogu iedomas. Starp citu, vai kāds par to brīnās, ņemot vērā, cik veikli tika “aizmanipulēta” skolu slēgšanas laikā “ietaupītā” nauda.

Kariņš uzsver, ka budžeta apstiprināšana jau tā esot ievilkusies un strīdīgu jautājumu skatīšana to vēl vairāk aizkavētu.

Saistībā ar agrāk Saeimas pieņemtajiem lēmumiem, kas attiecas uz “vēl lielākiem algas paaugstinājumiem pedagogiem”, process attiekšoties uz 2020. gada budžetu. Bet varbūt arī neattiekšoties. Tad jau redzēs, “kad sāksim veidot savu politiku, nevis tehniski pieņemt budžetu,” skaidro partijas logo nomainījušais un līdz ar to atmiņu pilnīgi zaudējušais Kariņš.

Vai šādai situācijai nesekos pedagogu protesti? Eita nu, bīstieties Dieva! Valdība strādā tikai divas nedēļas (divus mēnešus, divus gadus utt.), un “nav iespējams šajā laikā atrisināt visas valstī sasāpējušās problēmas”.

Tas nav nekas oriģināls, mister Karinsh, arī Marija Antuanete, labu gribēdama, bet nenieka nejēgdama un slikti beigdama, piedāvāja badīgam pūlim vakardienas kūciņas. Atminaties, jūs, mister Karinsh, Briselē priecājāties par mobilo sakaru tarifu izlīdzināšanu Eiropas mērogos, nenieka nebēdādams, ka Latvijā, atšķirībā no Briseles, tas nozīmē tarifu celšanu. Bet par učukiem – kāda problēma šiem gadiņu paciesties? Vai divus. Vai visus četrus, ja gadījumā viņi neatbildīs “veidotajai politikai”.

Kādreiz taču tos pārdesmit eirikus varbūt arī sagaidīsiet – tā tak tāda sīķene, vienām pusdienām pieklājīgā krogā knapi pietiek. Valsts attīstības vārdā skolotāji vienreiz gadā var uzēst arī pelmeņus, vai ne? Ja negribat pelmeņus, varu sagādāt vēl kādu krupi, varēsiet aprīt to.    

Un ziniet, pedagogu arodbiedrība var cik uziet norādīt, ka “jau otro reizi valdība netur pedagogiem dotos solījumus”. Kāda valdība, bitīt matos! – Kariņš bija Briselē un nevienam neko nav solījis.

Tavs komentārs par rakstu: