• Produkti
    • ecube
    • trauki
    • Gelios
    • xlash
    • autoskola
Sieviete ar sāpošu galvuPēc smadzeņu satricinājums. Attēls: joyelawfirm.com

Slikta ziņa feministēm: sieviešu smadzenes «jutīgākas» nekā vīriešu

Vairāku sezonu garumā novērojot sportisku studentu un studenšu stāvokli, ASV Mičiganas universitātes zinātnieki neirofiziologi ir secinājuši, ka meitenes daudz smagāk pārcieš smadzeņu satricinājuma sekas un viņām pēc šādām traumām ir daudz vairāk problēmu nekā puišiem. Pētījuma gaitā zinātnieki aicināja uz regulārām apskatēm studentus un studentes, sevišķu uzmanību pievēršot tam, kādas intelektuāla un sportiska rakstura pārmaiņas izraisa smadzeņu satricinājumi.

Par spīti vispārpieņemtajam uzskatam zinātnieki konstatēja, ka smadzeņu satricinājums nedz vīriešiem, nedz sievietēm neizraisa paliekošu prāta spēju samazināšanos. Tomēr smadzeņu satricinājuma sekas meitenēm ir daudz smagākas nekā jaunekļiem – sevišķi jūtams tas ir pēc sezonas noslēguma, kad viņām pasliktinās reakcija un atmiņa un palēninās domāšanas ātrums. Piemēram, sportistēm, kam sezonas laikā bijis smadzeņu satricinājums, reakcijas ātrums samazinājās vidēji par 19 milisekundēm, bet atmiņas ātrums – par 8,5%. Turpretim sportistiem vīriešiem šādi traucējumi nav novēroti.

Neirofiziologi nemāk pateikt, kādēļ sieviešu un vīriešu reakcija pēc smadzeņu satricinājuma tik ļoti atšķiras, tomēr zinātnieki sola, ka savus pētījumus turpinās. Pagaidām skaidrs, ka sieviešu futbola, hokeja, boksa un citu traumatisku sporta veidu faniem pienācis laiks nopietni pārdomāt savu attieksmi.    

Tavs komentārs par rakstu: