• Produkti
    • ecube
    • trauki
    • Gelios
    • xlash
    • autoskola
"Senator" Kirkenes ostā"Senator" divus gadus ir nostāvējis arestēts norvēģu Kirkenes ostā. cerības uz zaudējumu kompensēšanu ir zudušas. Foto: Atle Staalesen/thebarentsobserver.com

Sniega krabji un norvēģi piebeidz Latvijas zvejas kuģi «Senator»

Labi, ne vārda vairs par Latvijas valsts palīdzību pašu zvejniekiem, ne vārda par to, cik efektīvi mūs spēj aizstāvēt Brisele! Ja arī kāds ir mēģinājis, nekas jēdzīgs galu galā nav izdevies. Proti, Norvēģijas Augstākās tiesas lēmums Latvijas sniega krabju zvejas kuģim "Senator" ir nelabvēlīgs un liedz zvejot Svalbāras ūdeņos, informē kuģa īpašnieks Pēteris Pildegovičs.

InfoTOP.lv, izmantojot LETA materiālus

Norvēģijas Augstākā tiesa ir lēmusi, ka sniega krabis ir sēdoša suga, un to var uzskatīt par šelfa resursu. Tādējādi sniega krabis, pēc Pildegoviča teiktā, tiek pielīdzināts tādiem resursiem kā nafta un gāze, un jebkāds cits risinājums tiesvedībā skars arī jautājumus saistībā ar šiem resursiem. Ja Norvēģijas Augstākā tiesa būtu lēmusi, ka sniega krabis ir migrējoša suga, arestētais zvejas kuģis "Senator" būtu varējis atsākt zvejot.

Arī otrajā tiesas skatītajā jautājumā – vai un cik lielā mērā Norvēģijas likumi diskriminē citu valstu kuģus saistībā ar krabju zveju – Norvēģijas Augstākās tiesas lēmums bija nelabvēlīgs Latvijas zvejniekiem. "Tiesa neuzskata, ka valsts rīkojas diskriminējoši, neizsniedzot licenci sniega krabju zvejai un neļaujot tos zvejot, lai gan bijām vērsušies pie Norvēģijas iestādēm, pieprasot šādu licenci," rezumē Pildegovičs.

Pēc Pildegoviča domām, Norvēģijas Augstākās tiesas negatīvais lēmums abos jautājumos starptautisko investoru acīs nelabvēlīgā gaismā nostāda Norvēģijas tiesu sistēmu, radot bažas, vai šīs valsts tiesu sistēma ir pastāvīga un spējīga pieņemt neatkarīgus lēmumus. "Norvēģijas Augstākās tiesas lēmums šoreiz ir politisks un Norvēģijas valsts interesēs," pauda zvejas kuģa īpašnieks.

Pildegovičs teica, ka neapstāsies pie Norvēģijas Augstākās tiesas negatīva lēmuma, bet darīs visu iespējamo, lai nākotnē jautājums par sniega krabju zvejas tiesībām tiktu pārcelts uz starptautisko tiesu un parādītos arī Latvijas valdības aktuālo darbu sarakstā, kas lietas izskatīšanu var pārcelt uz starptautisko tiesu Hāgā. "Latvijas valstij ir jāsper konkrētākus soļus, aizstāvot savu uzņēmēju intereses ārvalstīs," sacīja zvejas kuģa īpašnieks.

InfoTOP.lv jau rakstīja, ka Norvēģijas varas iestādes 2017. gada janvāra sākumā arestēja Latvijas uzņēmumam SIA "North Star LTD" piederošu zvejas kuģi "Senator", kas atbilstoši iepriekš noslēgtiem līgumiem zvejoja sniega krabjus Svalbāras (Špicbergenas) ūdeņos.

2017. gada martā toreizējais zemkopības ministrs Jānis Dūklavs aicināja Eiropas Komisiju (EK) nodrošināt ārkārtas finansiālo palīdzību Latvijas zvejas industrijai, lai atvieglotu finansiālo zaudējumu sekas, kas radušās kuģu dīkstāves un regulas ieviešanas neiespējamības dēļ (šeit). Taču Brisele palīdzību sniegt nesteidzās.

Tikmēr Norvēģija izvirzīja kuģa īpašniekam pretenzijas par zvejas noteikumu pārkāpumu, ko Latvijas kuģa īpašnieks neatzīst, norādot, ka sniega krabju zveja Svalbāras ūdeņos notikusi atbilstoši 1920. gadā Parīzē noslēgtajam starptautiskajam līgumam, kas pieņemts pēc ES regulas prasībām.

Pēc incidenta Latvijas Ārlietu ministrija iesniedza notu Norvēģijas vēstniecībai ar lūgumu atbrīvot kuģi, kā arī netraucēt zveju, kas notiek atbilstoši starptautiskai vienošanās. Norvēģijas vēstnieks Latvijā Steinars Ēgils Hāgens (Steinar Egil Hagen) akcentēja, ka “Norvēģijai ir iespēja licencēt sniega krabju zveju tās kontinentālajā šelfā”, jo ES un Latvija šādas licences bez Norvēģijas zināšanas izsniegt nevar. Vēstnieka viedokli tagad ir nostiprinājusi arī Norvēģijas tiesa.

Tavs komentārs par rakstu: