• Produkti
  • ecube
  • trauki
  • Gelios
  • xlash
  • autoskola
Rudbāržu muižas ēkaBija Oskara Kalpaka Rudbāržu sākumskola, būs Rudbāržu muiža. Foto no: manasvietas.lv

Šogad tiks likvidētas 29 skolas, vēl 11 tiks «pazeminātas»

Izpildot “Vienotības” tautdēla Kārļa Šadurska uzrakstītās klaunādes scenāriju, šogad pašvaldības Izglītības un zinātnes ministrijā (IZM) ir saskaņojušas kopumā 21 skolas likvidēšanu. To vidū ir arī līdz šim valstī mazākā skoliņa – Konstantinovas sākumskola Dagdas novadā, kā arī Oskara Kalpaka Rudbāržu sākumskola Skrundas novadā. Vēl 11 skolas tiek “pazeminātas rangā”.

Dzintars Zaļūksnis

Nu, skaidrs, ka Šadurskis nav politiskais pašnāvnieks, tāpēc visu atbildību par skolu un bērnudārzu slēgšanu Saeimas vēlēšanu gadā uz valsts simtgades svinību fona cenšas uzvelt pašvaldībām. Viņa vadītā ministrija savu relīzi sāk šādi: “Domājot par skolu tīkla sakārtošanu, pašvaldības pieņēmušas lēmumus (izcēlums mans – Dz.Z.) par 59 izglītības iestāžu reorganizāciju vai likvidāciju.”

Lūk, kāds ir IZM iniciētais, pamatotais un saskaņotais skolu tīkla “optimizācijas” saraksts 2018. gadam.

1. Izglītības pakāpi mainīs 11 izglītības iestādes: par pamatskolām tiks pārveidota Liepupes vidusskola, Irlavas vidusskola, Īslīces vidusskola, Uzvaras vidusskola un Staiceles vidusskola; par sākumskolām – Kārķu pamatskola, Vijciema pamatskola, Asūnes pamatskola, Šķaunes pamatskola, Tīnūžu pamatskola un Mežotnes pamatskola.

IZM ir saskaņojusi arī Mežgaļu pamatskolas reorganizāciju par sākumskolu, taču šis process notiks nākamgad.

2. Tiks apvienotas (pievērsiet uzmanību izceltajiem gadījumiem, kad divu vai vairāku skolu vietā paliek viena): Jumpravas vidusskolas un Lielvārdes novada pašvaldības Vispārējās pirmsskolas izglītības iestādes “Zvaniņš” apvienosies Jumpravas pamatskolā, Biržu internātpamatskola un Biržu pamatskola – Biržu pamatskolā, Tukuma internātpamatskola un Dzirciema internātpamatskola – Tukuma novada internātpamatskolā, Ilūkstes 1. vidusskola, Ilūkstes Sadraudzības vidusskola, Subates pamatskola un Eglaines pamatskola – Ilūkstes Raiņa vidusskolā, V.Plūdoņa Kuldīgas ģimnāzija, Kuldīgas pamatskola un Kuldīgas Alternatīvā sākumskola – V.Plūdoņa Kuldīgas vidusskolā, Dobeles Kristīgā pamatskola un Dobeles sākumskola – Dobeles sākumskolā.

3. Tiek slēgtas, pievienojot citām izglītības iestādēm (skolas izceltas): Daugavpils pilsētas 2. speciālās pirmsskolas izglītības iestāde tiks pievienota Daugavpils Stropu pamatskolai-attīstības centram, Ķeipenes vispārējās pirmsskolas izglītības iestāde “Saulīte” – Ķeipenes pamatskolai, Ogres vispārējās pirmsskolas izglītības iestāde “Sprīdītis” – Ogres vispārējās pirmsskolas izglītības iestādei “Cīrulītis”, Rites pamatskola – Viesītes vidusskolai, Jāņa Zālīša Sausnējas pamatskola – Ērgļu vidusskolai, Rēzeknes pilsētas speciālās pirmsskolas izglītības iestāde “Zvaniņš” – Rēzeknes internātpamatskolai-attīstības centram, Dunavas pamatskola – Dignājas pamatskolai, Nagļu pirmsskolas izglītības iestāde – Gaigalavas pirmsskolas izglītības iestādei, Rikavas pirmsskolas izglītības iestāde – Gaigalavas pamatskolas struktūrvienībai “Rikavas pamatskola”, Lūznavas pirmsskolas izglītības iestāde “Pasaciņa” – Ozolaines pirmsskolas izglītības iestādei “Jāņtārpiņš”, Čornajas pirmsskolas izglītības iestāde “Brīnumzeme” – Kaunatas pirmsskolas izglītības iestādei “Zvaniņš”, Glūdas pirmsskolas izglītības iestāde “Taurenītis” – Šķibes pamatskolai, Saldus speciālā pirmsskolas izglītības iestāde “Cerībiņa” – Kalnsētas speciālajai internātpamatskolai, Liepājas speciālā pirmsskolas izglītības iestāde “Cīrulītis” – Liepājas speciālajai internātpamatskolai.

4. Tiek likvidētas atbilstoši IZM izstrādātajām normām: Jaunburtnieku pamatskola, Vaiņodes internātpamatskola, Asares pamatskola, Saldus Vakara vidusskola, Mazirbes internātpamatskola, Gramzdas pamatskola, Jaunlaicenes sākumskola, Liepnas internātpamatskola, Krimūnu sākumskola, Konstantinovas sākumskola, Druvienas sākumskola, Baltinavas Kristīgā internātpamatskola, Litenes sākumskola, Ilzenes pamatskola, Oskara Kalpaka Rudbāržu sākumskola, Sutru sākumskola, Istras vidusskola un Apriķu pamatskola, kā arī Žīguru pirmsskolas izglītības iestāde “Lācītis”.

Uz visa šā bēdīgā fona divas jaunas skolas un viens bērnudārzs tiek arī atvērti: Līgatnes novadā Augšlīgatnes Jaunā sākumskola, Saldus novadā – Kalnsētas speciālā internātpamatskola, bet Dobeles novadā – Dobeles novada pirmsskolas izglītības iestāde “Ābolītis”.

Grūti te vēl ko piebilst, un diezin vai man izdotos ko komentēt labāk nekā to darīs tie cilvēki, kuri būs spiesti pieņemt radikālus lēmumus, lai viņu bērni varētu iegūt pienācīgu izglītību.

A ko darīt, ja tās skolas nerentējas! – plāta rokas Šadurska klaunādes dalībnieki. Stājamies rindiņā un vicināmies viņiem līdzi, gaidīdami nākamo gadu un kārtējo skolu likvidēšanas vilni? Nekas cits neatliek, ja mūsu galvenais un vienīgais kritērijs paliks “nauda, kuras nav un nebūs”.

3 Komentāri


 1. Valdis Aleksandrovs
  2018-04-12

  Esam nodzīvojušies līdz tam, ka valdība - tie ESropas līdzskrējēji un pakalpiņi! - apzināti ne tikai nīdē un dzen nabadzībā savas valsts iedzīvotājus, bet arī liedz izglītoties to par visu vari tēvzemē palikušo bērniem izglītību un iespēju nākotnē kļūt par inteliģentiem cilvēkiem. Tas, ka ESropai ir vajadzīgi tikai neizglītoti vergi, skaidri zināms jau kopš šās organizācijas pirmsākumiem... Skolu tīkla reorganizācija, optimizācija, sakārtošana... Tikpat labi var teikt, ka vācu fašisti nodarbojās ar reiha iedzīvotāju optimizāciju un sakārtošanu, taču tika starptautiski nopelti un tiesāti, turpretī Šadurskis droši vien beigu beigās tiks pat pie kāda bļembaka par nopelniem... Žēl, ka pamatojumā nebūs rakstīts "Par nopelniem Latvijas bērnu izglītības iespēju mazināšanā un izcilu divkosību"! Jā, tas maita it kā piekāpās, piemēram, internātskolu finansējuma jautājumos, taču šis finansējums bija gaužām nepiet

 2. Valdis Aleksandrovs
  2018-04-12

  TURPINĀJUMS: Jā, tas maita it kā piekāpās, piemēram, internātskolu finansējuma jautājumos, taču šis finansējums bija gaužām nepietiekams! Tā nu pašvaldības aiz izmisuma klapē skolas ciet! Un tas smīnīgai kretīns berzē roķeles - redz', es jau neko, paši viņi to izdarīja! Tiekot ņemts vērā pašvaldību, vecāku un pedagogu viedoklis... TIE IR MELI!!! Akmens metams arī masmēdītāju dārziņā. IZM saldenie suņa murgi tur tiek publicēti bez maksas, taču slēdzamajām skolām, lai skaidrotu savas pastāvēšanas nepieciešamību, tiek prasīti vairāki simtu žīdnaudiņu, gluži kā par reklāmrakstu... Ko nozīmē internātskolu slēgšana un cik maz līdzekļu to uzturēšana patiesībā prasītu, varat izlasīt šeit: http://nra.lv/latvija/izglitiba-karjera/valdis-aleksandrovs-1/225101-internatskolu-atstasana-bez-valsts-finansejuma-apzinats-noziegums.htm P.S. Kas man jāizdara, lai tas mūdzis mani beidzot iesūdzētu tiesā par neesošā goda un cieņ

 3. Valdis Aleksandrovs
  2018-04-12

  TURPINĀJUMS 2: P.S. Kas man jāizdara, lai tas mūdzis mani beidzot iesūdzētu tiesā par neesošā goda un cieņas aizskaršanu un es varētu publiski argumentēt, kāpēc uzskatu, ka viņš ir Latvijas tautas nākotnes kapracis??? Lai kā es censtos, tas biezādainais rupucis nekādi nereaģē... P.P.S. Ja kādam ir vēlme ar mani sazināties un padiskutēt, gaidu vēstules portālā "Draugiem.lv".

Tavs komentārs par rakstu: