• Produkti
    • ecube
    • trauki
    • Gelios
    • xlash
    • autoskola
Pudždemons tribīnē, Rahojs blakusPudždemons runā, Rahojs iegrimst pārdomās. Foto: Sergio Barrenechea/EFE

Spānija sāk Katalonijas autonomijas apturēšanu, Pudždemons paziņo, ka to «nepieņems»

Spānijas premjerministrs Marjano Rahojs (Mariano Rajoy) sestdien pēc kabineta ārkārtas sēdes paziņoja, ka Madrides centrālā valdība uzsākusi Katalonijas autonomijas apturēšanas procesu, lai bloķētu katalāņu neatkarības centienus.

Rahojs uzsvēra, ka Madridei nav citas izvēles, jo separātiski noskaņotā Katalonijas reģionālā valdība rīkojusies "vienpusēji, pretēji likumam un centusies izraisīt konfrontāciju", par spīti Spānijas tiesas aizliegumam, sarīkojot neatkarības referendumu.

Viņš pavēstīja, ka valdība lūgs Senātam pilnvaras atlaist Katalonijas reģionālo valdību un parlamentu, lai sešu mēnešu laikā sarīkotu pirmstermiņa vēlēšanas.

Premjers norādīja, ka šāds bezprecedenta solis tiks sperts "kārtības atjaunošanai" Katalonijā, piebilstot, ka atlaisto reģionālās valdības locekļu pienākumus piedāvās uzņemties centrālās valdības ministriem.

Spānijas valdības lēmums, pieņemts, pamatojoties uz konstitūcijas 155. pantu, kas ļauj centrālajai valdībai apturēt kāda reģiona autonomiju, ja viena no valsts 17 reģionu valdībām pārkāpj Spānijas likumus.

Valdības lēmums vēl jāapstiprina Senātam, kura sēde paredzēta 27. oktobrī.

Atbalstu Katalonijas autonomijas apturēšanai un pirmstermiņa reģionālo vēlēšanu izsludināšanai izteikusi arī opozīcija.

Katalonijas reģionālās valdības premjerministrs Karless Pudždemons (Carles Puigdemont) sestdienas vakarā paziņojis, ka nepieņems Spānijas lēmumu par reģiona autonomijas apturēšanu.

Televīzijā pārraidītā uzrunā Pudždemons norādīja, ka Madrides centrālās valdības vēlme atlaist Katalonijas reģionālo valdību esot "tiešs uzbrukums demokrātijai".

Spānijas valdības attieksme ir "nesavienojama ar demokrātisku attieksmi un neciena likuma varu",  sacīja Pudždemons.

Viņš pauda, ka Spānijas valdības rīcība ir "ļaunākais uzbrukums institūcijām un katalāņu tautai kopš militārā diktatora Fransisko Franko (Francisco Franco) dekrētiem, kas likvidēja Katalonijas valdību".

Pudždemons pavēstīja, ka sasauks reģionālā parlamenta sēdi, lai apspriestu iespējamo reakciju uz Spānijas premjerministra Rahoja valdības lēmumu iedarbināt Spānijas konstitūcijas 155. pantu, kas ļauj atjaunot tiešo Madrides pārvaldi Katalonijā.

Tomēr Pudždemons tā arī skaidri nepateica, vai aicinās parlamentu balsot par vienpusēju neatkarības pasludināšanu.

Lielāko daļu savas īsās runas Pudždemons teica katalāniski, bet runāja arī spāniski un angliski.

Runājot spāniski, viņš apsūdzēja Madridi "uzbrukumā demokrātijai".

Savukārt angliski viņš teica, ka ir apdraudētas Eiropas vērtības.

"Demokrātiski izlemt nācijas nākotni nav noziegums," uzsvēra Pudždemons.

Iepriekš Pudždemons brīdinājis, ka gadījumā, ja Madride mēģinās apturēt autonomiju, Katalonija vienpusējā kārtā pasludinās neatkarību, pamatojoties uz 1.oktobrī notikušā referenduma rezultātiem.

Katalonijas  varasiestādes paziņojušas, ka 90%   referenduma  dalībnieku nobalsojuši par reģiona neatkarību. Referendumā, kura sarīkošanu centās nepieļaut Spānijas varasiestādes,  piedalījās 43% no aptuveni 5,3 miljoniem balsstiesīgo.

(Materiālā izmantota LETA informācija)

Tavs komentārs par rakstu: