• Produkti
    • ecube
    • trauki
    • Gelios
    • xlash
    • autoskola
kaķis starp jenotiemVainīgs! Atzīstu! Laidiet mani mājās! Foto no: damnfunnypictures.com

Spiegs atzīstas, ka spiegojis, un saņem nosacītu sodu

Pamācošs gadījums noticis Madonā. Kāds zemnieku saimniecības īpašniekam līdzīgs subjekts, ko Drošības policija (DP) savaņģojusi un turējusi žurku pilnā pagrabā jau kopš pērnā gada decembra, ir atzinis visu, kas viņam inkriminēts – sak, jā, es spiegoju Krievijas labā, špionēju visu, kam tiku klāt! – un par savu godīgumu ticis vaļā ar relatīvi nosacītu sodu. Relatīvi tāpēc, ka viņa “nosacītā soda” termiņā ieskaitīts reālā apcietinājumā pavadītais pusgads.

Vidzemes rajona tiesa Madonā par spiegošanu Krievijas labā apsūdzētajam Latvijas pilsonim Jurijam Stilvem, kurš savu vainu nodarījumā atzinis pilnībā, piesprieda triju gadu nosacītu brīvības atņemšanu ar pārbaudes laiku uz trim gadiem un sešiem mēnešiem – un atbrīvoja tiesas zālē.

Tiesa, gluži bez “rūtainām debesīm” spiegs nav izticis: viņš apcietinājumā atradās kopš pagājušā gada decembra, un sodā ieskaitīts šis apcietinājumā pavadītais laiks.

Notiesātā advokāte Inese Šulte teica, ka pēc iepazīšanās ar sprieduma tekstu izlems, vai pārsūdzēt to, taču apliecināja, ka nosacītu brīvības atņemšanu ierosinājusi piespriest arī prokuratūra. Spriedumu iespējams pārsūdzēt Vidzemes apgabaltiesā.

Ņemot vērā, ka spriedums vēl nav stājies spēkā un lietas izskatīšana notika aiz slēgtām durvīm, advokāte lietas apstākļus sīkāk nekomentē.

DP paziņojumā presei iepriekš rakstīja, ka Latvijas pilsonis ilgākā laika posmā Krievijas specdienesta uzdevumā vāca un nodeva tam ziņas par Nacionālo bruņoto spēku (NBS) infrastruktūru, kā arī citiem Krievijas specdienestu interesējošiem objektiem. Izmeklēšanā arī esot konstatēts, ka Latvijas pilsonis iesaistīts sadarbībā ar Krievijas specdienesta virsnieku Krievijas teritorijā. Pagājušā gada 19. decembrī kratīšanā Latvijas pilsoņa dzīvesvietā atrasti vairāki lietošanai derīgi šaujamieroči, munīcija, kā arī sprāgstvielas, kuru glabāšanai minētajai personai nav izsniegta atļauja.

Prokuratūra iepriekš apliecināja, ka inkriminētā spiegošana notikusi Alūksnes novada teritorijā, taču netiek atklāts, par kādiem NBS objektiem ziņas nodotas. Aģentūras LETA apkopotā informācija liecina, ka Latvijas armijas pārziņā Alūksnes novadā ir vairāki objekti. Alūksnē atrodas NBS Kājnieku skola. Pagājušā gada sākumā Valsts aizsardzības militāro objektu un iepirkumu centrs izsludināja pasūtījumu par Kājnieku skolas bruņojuma noliktavas būvprojekta izstrādi un autoruzraudzību. Tāpat Alūksnes novadā ir reģionālais poligons “Lāčusils”.

2016. gada beigās Ministru kabinets nodeva Aizsardzības ministrijas (AM) valdījumā 1,68 hektārus lielu zemes gabalu Alūksnes novada Pededzes pagastā. Šis zemes gabals robežojas ar Krieviju. AM toreiz aģentūrai LETA vien atbildēja, ka šajā vietā būšot “infrastruktūras objekts valsts aizsardzības vajadzībām”.

Nevienādo attieksmi pret spiegiem apliecina cita spiegošanas lieta, kuras ietvarā 2016. gadā DP par spiegošanu Krievijas labā aizturēja AS “Latvijas dzelzceļš” (LDz) ceļu meistaru Aleksandru Krasnopjorovu. Pārfilmējot no LDz videonovērošanas sistēmām tiešsaistes režīmā un video arhīviem, viņš esot nelikumīgi ieguvis ziņas par NATO militārās tehnikas pārvietošanos Latvijas teritorijā.

Krasnopjorovam šogad maijā tiesa piesprieda cietumsodu uz vienu gadu un sešiem mēnešiem, piespiedu darbu 60 stundu garumā un probācijas laiku uz vienu gadu un sešiem mēnešiem. Pirms tiesas spiegs Krasnojorovs apcietinājumā pavadīja vairāk nekā gadu – no 2016. gada oktobra līdz 2018. gada janvārim. Prokuratūra ir iesniegusi protestu par šo spriedumu.

Tavs komentārs par rakstu: