• Produkti
    • ecube
    • trauki
    • Gelios
    • xlash
    • autoskola
Likteņdārzs no helikopteraLikteņdārzs no helikoptera. Publicitātes foto: Likteņdārzs

Starp citiem «kultūras pasākumiem» Melbārde īpaši atbalsta Likteņdārzu

Par atsevišķu privātpersonu līdzekļiem sāktais, bet arvien lielākus nodokļu maksātāju līdzekļus paģērošais Daugavmalā, Krievkalna salā pie Kokneses pēc budistu projekta ierīkotais objekts Likteņdārzs, izrādās, kultūras ministrei Dacei Melbārdei ir sevišķi pie sirds – kā citādi var izskaidrot to, ka viņa ir lūgusi VAS “Latvijas valsts meži” (LVM) “veikt vienreizēju ziedojumu 100 000 eiro apmērā Likteņdārzam”?

Kultūras ministre pateicās LVM par ik gadus sniegto finansiālo atbalstu kultūrai, kas tiek piešķirts trijās daļās – nacionālas nozīmes kultūras pasākumiem, kā atbalsts kultūras programmām reģionos, kā arī koru un tautas deju tradīciju attīstībai.

LVM plānotais ziedojumu apjoms šogad ir kopumā četri miljoni eiro, no kuriem kultūras un mākslas attīstības veicināšanai paredzēti 600 000 eiro. Pēc Melbārdes teiktā, no šiem 600 000 eiro daļu jeb 100 000 (gandrīz 17%) eiro novirzot Likteņdārzam, finansiālais atbalsts nacionālas nozīmes kultūras pasākumiem kopumā saruktu līdz 38 000 eiro. Tāpēc, lai nemazinātos LVM ziedotās summas apmērs nacionālas nozīmes kultūras pasākumiem, kultūras ministre aicināja atbalstīt priekšlikumu, ka LVM palielina ziedojumu apmēru no 2018. gada peļņas par 100 000 eiro, un novirzīt tos kā atbalstu Likteņdārzam. Ministru kabinets šo kultūras ministres priekšlikumu ir atbalstījis.

Tomēr kultūras ministre atzīst, ka LVM ziedotā summa Likteņdārzam būtu “vienreizējs atbalsts”, tāpēc būtu jādomā par “pastāvīgu valsts atbalstu Likteņdārzam”.

Šā gada 21. jūnijā Saeima galīgajā lasījumā pieņēma Likteņdārza likumu, nostiprinot likumā iespēju valstij piešķirt naudu Likteņdārza projektam. Vienlaikus likuma pieņemšanas brīdī netika paredzēta valsts budžeta līdzekļu tieša tūlītēja nepieciešamība projektam. Likteņdārza oficiālais nosaukums ir “kultūrvēsturiska piemiņas vieta 20. gadsimtā totalitāro režīmu dēļ cietušajiem un bojā gājušajiem latviešiem”.

Likumā noteikts, ka valsts var piedalīties Likteņdārza saglabāšanas, attīstīšanas un uzturēšanas finansēšanā, ja gadskārtējā valsts budžeta likumā šim mērķim ir paredzēti finanšu līdzekļi. Tāpat arī noteiktas tiesības pašvaldībām piedalīties Likteņdārza finansēšanā. Melbārdes ieskatā, finansiāls atbalsts Likteņdārzam būtu jāparedz valsts budžetā.

Tavs komentārs par rakstu: