• Produkti
    • ecube
    • trauki
    • Gelios
    • xlash
    • autoskola
Akvalangists piemēslotā okeānāPaši piemēslojam, paši peldamies. Foto no: cbsnews.com

Starp piknikiem un Okeānu Eiropa izvēlas aizliegt

Iespējams, cilvēks tik tiešām ir pārāk pieradis pie plastmasām, jo lētas un ērtas. Tāpēc tās tiek lietotas ik reizi, kad ir slinkums ķēpāties – tostarp ar trauku mazgāšanu. Ja būs izvēle – vai mazgāt traukus vai tos vienkārši izmest –, liela daļa patērētāju izvēlēsies otro opciju.   

Matīss Miers, īpaši InfoTOP.lv

Briseles koridoros šāda izvēle nepastāv, jo Eiroparlamenta namā pēc pusdienām traukus novāks “kāds cits”. Tāpēc eiroparlamentāriešiem šīs izvēle ir tīri teorētiska – ja nu vienīgi kāds no viņiem laiku pa laikam dodas piknikā uz Beļģijas zaļajiem laukiem. Droši vien tāpēc viņiem nesagādāja problēmas  ar pārliecinošu balsu pārsvaru apstiprināt priekšlikumu aizliegt vienreizlietojamu plastmasas šķīvju, galda piederumu, vates kociņu un citu priekšmetu tirdzniecību, jo šie priekšmeti veidojot vairāk nekā 70% jūras piegružojuma.

Skaidrs, ka ar šādu džokeri – 70%! – uz galda visi spriedumi par to, ka ne pati “ar savām kājām” plastmasa nonāk jūrās un Okeānā, bet gan tai vajadzīgs “savs cilvēks”, kurš tagad, visdrīzāk, trauku mazgāšanai lietos daudz vairāk ķimikāliju, kas tāpat nonāks Okeānā, tikai nebūs tik uzkrītošas, var “iet uz poda”.

Pēdējo gadu vēsture rāda, ka cilvēce negrib mācīties no savām kļūdām, tāpēc cerēt, ka izmantotā plastmasa nonāks otrreizējās pārstrādes vietā nevis Okeānā, tiešām ir naivi. Tad jau tiešām labāk aizliegt!    

Un Eiroparlamentārieši ir rīkojušies pareizi, vienreizlietojamos plastmasas galda piederumu, šķīvju, salmiņu, maisāmo kociņu un baloniem piestiprināmo kociņu tirdzniecību ES aizliedzot no 2021. gada.

Ja esat kokteiļu cienītāji, brauciet uz laukiem labības novākšanas laikā un savāciet dabisku salmu kolekciju. Noderēs! Bet pikniku var rīkot uz papīra salvetēm vai diždadža lapām. Tikai neaizmirstiet tās pēc tam sabāzt plastmasas maisiņos un aizvest līdzi.  

Tavs komentārs par rakstu: