• Produkti
    • ecube
    • trauki
    • Gelios
    • xlash
    • autoskola
Ēveles pamatskolaĒveles pamatskolas vairs nebūs. Vēl 2011. gadā tā saņēma starptautisko Ekoskolas nosaukumu un Zaļā Karoga balvu. Par ilgtspējību. Foto no: eliesma.lv

Šuplinska turpina Šadurska kursu: šogad tiks slēgtas vismaz 10 skolas, vēl trīs «kritīs»

Tie, kas bija iedomājušies, ka pēc Apvienotās Karalistes izstāšanā no Eiropas Savienības daļa svešumā aizklīdušo Latvijas pilsoņu atgriezīsies savā dzimtenē – nu, vismaz tas mazumiņš, kas nav kļuvis par britu kroņa pavalstniekiem un nākamgad vairs nespēs kvalificēties godpilnajam viesstrādnieka statusam,– var mierīgā garā atteikties no savām ilūzijām. Latvijas labieši nevienu te negaida, un to apliecina šogad slēdzamās izglītības iestādes.

Dzintars Zaļūksnis

Patiesības labad gan jāatzīst, ka šogad no Latvijas pazudīs mazāk skolu nekā pērn, kad tika „rangā samazinātas”, apvienotas vai pievienotas kopumā 28 skolas, bet bez slapstīšanās likvidētas – vēl 14.

Tomēr kopumā pašreizējā ministre Ilga Šuplinska turpina sava priekšgājēja Kārļa Šadurska sākoto darbu. Nekas nav mainījies arī liekulības tirgū: ministrija stāsta, ka „lēmumu par izglītības iestāžu dibināšanu, reorganizāciju vai slēgšanu pieņem pašvaldība kā izglītības iestāžu dibinātāja”. Par savu lēmumu pašvaldības informējot IZM un pazemīgi lūdzot ministriju šo lēmumu saskaņot.

Tieši tāpat kā Šadurska laikos Izglītības un zinātnes ministriju (IZM) aizmirst paskaidrot, ka pašvaldības ir spiestas likvidēt vai „reorganizēt” savas skolas tikai tāpēc, ka ministrija ir „nolaidusi no augšas” Latvijas apstākļiem neatbilstošus normatīvus. Formāli IZM normatīvus neizpildījušās skolas drīkst pastāvēt, tā teikt, zelt un plaukt, bet faktiski tās zaudē valsts finansējumu, un lauvas tiesa pašvaldību nespēj maksāt algu pat vienam skolotājam, kur nu vēl uzturēt visu skolas saimniecību.

Visādā ziņā ar IZM pašvaldības līdz šim ir saskaņojušas sešu izglītības iestāžu likvidēšanu 2020. gadā. Taču tā ir tikai skolas, kas tiek „godīgi” likvidētas, šo procesu neslēpjot aiz eifēmismiem. Patiesībā slēdzamo skolu būs vairāk.

Šobrīd nolemts, ka ar 30. jūniju tiks likvidēta Asūnes sākumskolu, 31. jūlijā likvidēs Izvaltas pamatskolu, bet no 31. augusta likvidētas tiks Aizkraukles Vakara (maiņu) vidusskola, Līvānu novada Vakara (maiņu) vidusskola, Ēveles pamatskola un Sīļukalna pamatskola.

1. jūlijā citai izglītības iestādei tiks pievienotas Gulbenes Vakara (maiņu) vidusskola un Daugavpils 1. speciālā pamatskola, kuras attiecīgi pievienos Gulbenes 2. vidusskolai un Daugavpils Stropu pamatskolai – attīstības centram. 31. augustā Suntažu internātpamatskola – rehabilitācijas centrs tiks pievienota Suntažu vidusskolai, bet Viļakas pamatskola – Viļakas Valsts ģimnāzijai. Tātad darbu beigs vēl četras izglītības iestādes.

Bez tam IZM ir saskaņojusi triju skolu reorganizāciju, mainot to pakāpi, un četru izglītības iestāžu pievienošanu kādai citai.

Tas nozīmē, ka Vandzenes un Vilgāles bērni jauno mācību gadu sāks attiecīgi Vandznes un Vilgāles sākumskolā (līdz šim tur bija bija pamatskolas), pamazām pierodot pie domas, ko darīt pēc 4. klases. Ar šo pašu problēmu – tikai pēc 9. klases – saskarsies arī jaunie misēnieši, kuriem lielie onkuļi un tantes vidusskolu reorganizē par pamatskolu.

Valsts noplicinās. Bet valdošā koalīcija ar Amerikas puiku Krišjāni Arturu Kariņu pie stūres arvien skaidrāk rāda, ka „nogrieztais rieciens” tās izpratnē jau ir apēsts vai sapelējis. Neviens šeit gaidīts netiek – nedz vecāki, kuri tikai saasinās nodarbinātības problēmu, nedz viņu knēveļi, kuriem vienkārši nebūs, kur mācīties. 

Tavs komentārs par rakstu: