• Produkti
    • ecube
    • trauki
    • Gelios
    • xlash
    • autoskola
Skolotājs pie tukšas tāfelesTukšas klases, tukšas tāfeles, tukšas galvas... Foto no: pikist.com

Šuplinska: Visi prom no skolām!

Īstais laiks, lai atcerētos, cik negribīgi Jaunā konservatīvā partija (JKP) uzņēmās atbildību par izglītības un zinātnes nozari. Labāk nebūtu to darījuši! Diezin vai arī partija ar stingru vīziju un daudzmaz noturīgu gribēšanu spētu kaut nedaudz labot uz Briseli aizmukušā Kārļa Šadurska (Vienotība) neglītos rakumus Latvijas izglītības sistēmā.

Dzintars Zaļūksnis

Kārlis – tas, protams, ir īpašs fenomens, par kura sarīkotajām klaunādēm InfoTOP.lv ir rakstījis ne vienreiz vien. Taču, ja abstrahējamies no tā, kas nāk par labu Latvijas sabiedrībai un jaunajai paaudzei, ja pieņemam, ka Šadurska virsuzdevums bija izveidot sistēmu, kura ražo sulaiņus un istabenes bagāto valstu turīgajiem pilsoņiem (šeit), bijušais izglītības ministrs ir pastrādājis godam.

2018. gada nogalē, kad Ministru prezidenta amatam tika nominēts (un tobrīd vēl nebija izgāzts) JKP līderis Jānis Bordāns, InfoTOP.lv rakstīja: “Un beigās – jautājums tiem, kas Šadurska klaunādei pakļauti nav bijuši, bet kuru bērni gan ies tam visam cauri: kā jums šķiet, kāpēc pašlaik topošajā valdībā neviens pats īpatnis nav ieinteresējies par izglītības un zinātnes ministra krēslu?  Premjerministra nominants Jānis Bordāns apgalvo, ka, ka neviena no partijām nav nosaukusi Izglītības un zinātnes ministriju kā prioritāti.” Galu galā par valsts faktiski pirmo personu kļuva Delavēras puika Krišjānis Arturs Kariņš, bet viņa neveiksmīgais konkurents Bordāns bija spiests nominēt izglītības un zinātnes ministru, un neko labāku par Ilgu Šuplinsku atrast nevarēja. Taisnības labad laikam jāatzīst, ka nabaga Šuplinska vienkārši gadījās pa rokai, šajā vietā nekāda medus maize nevienu negaidīja.   

Tagad Latvijas Izglītības un zinātnes darbinieku arodbiedrības (LIZDA) vadītāja Inga Vanaga asi kritizē jaunos kovidierobežojumus, kas paredz skolotājiem valkāt masku visa mācību procesa laikā, bet bērniem nodrošināt trīs kvadrātmetrus telpā. Vanaga pamatoti norāda, ka šie ierobežojumi “ir ar zināmu cinisma devu”. To dēļ viņa prasīs Šuplinskas demisiju.

Nu, pieņemsim, atkāpsies Šuplinska. Un tālāk? Kurš no laba prāta līdīs tajos Šadurska-Šuplinskas rakumos? Vēl kāds mazs un sekls gariņš no JKP? Sekojot Latvijas politiskās kūts loģikai, tieši tā arī notiks, un partija, kurai viss intelektuālais potenciāls ir izsmelts, jo pavisam niecīgs ir bijis, atkal pakļaus drudzim Latvijas pedagogus, skolnieciņus, vecākus, studentus.

Drīzāk racionālo kodolu vajadzētu meklēt citos Vanagas vārdos: “Tad vajadzēja atklāti pateikt – lūdzu, ejam visi uz attālinātajām mācībām!” Jo vairāk tāpēc, ka šobrīd galvenais valsts intelektuālis K.A.Kariņš uzsver, sak, “jaunie ierobežojumi balstīti zinātnē – proti, “Covid-19” izplatās telpās, kur cilvēki sēž blīvi. Tādēļ meklēts risinājums, lai bērnu sēdvietas izretinātu”.

Ministru maiņa neko nedos, neceriet! Šuplinska pat dedzīgāk nekā to varējām gaidīt ir turpinājusi Šadurska iesākto kursu uz izglītības balaganizāciju. Neticu, ka mūsu politisko partiju maizestēvi no šā kursa ļaus novirzīties kādam citam ministram.

Tāpēc viss iesāktais turpināsies – ij kompetenču izglītība, ij vidusskolu slēgšana (ministrijas plānos ir samazināt vai pārtraukt valsts finansējumu apmēram trešdaļai vidusskolu), ij skolu tīkla sakārtošana, kas agrāk tika dēvēta par optimizāciju un jau tuvākajā laikā skars 121 skolu.  

Līdz nākamajam gadam tiks stiprināta mācību satura digitalizācija. Bez šaubām, notiks arī pedagogu atalgojuma un slodzes apjoma pārskatīšana –, kā jau Latvijā pieņemts, par vienīgo ieguvēju padarot valsts budžetu.

Tāpēc nav nozīmes, kas sēdēs izglītības un zinātnes ministra krēslā: sistēmas virsuzdevumi paliks tādi paši, kā tos savulaik saņēma Kārlis Šadurskis.

Tavs komentārs par rakstu: