• Produkti
  • ecube
  • trauki
  • Gelios
  • xlash
  • autoskola
Pašigāzējs ļaužu priekšā izgāž monētasLikumprojekta atbalstītāji izgāž pilsētas laukumā 8 miljonus monētu. Foto: uduba.com

Šveicē, iespējams, valsts saviem pilsoņiem maksās 2500 frankus mēnesī «ne par ko»

Šveicē nepieredzēti ātri ir savākti nepieciešamie 100 000 parakstu, lai valsts būtu spiesta rīkot referendumu par “neapšaubāmo pamatienākumu” (turpmāk NPI). Ierosinātā likumprojekta būtība ir tāda, ka ikvienam Šveices pilsonim neatkarīgi no tā ienākumiem un nodarbinātības pienākas “neapšaubāms pamatienākums”. Ja likumprojekts referendumā tiks atbalstīts, Šveices valstij nāksies katram pilngadīgajam valsts pilsonim izmaksāt garantētus 2500 Šveices frankus (apmēram 2000 eiro) mēnesī.

Lai saņemtu šo naudu, nevajadzēs nedz strādāt, nedz būt uzskaitē darba biržā, un tas nebūs pabalsts mazturīgajiem: šo summu visiem saviem pilsoņiem valsts izmaksās “tāpat vien”, neatkarīgi ne no kā.

Protams, tas izskatās pēc komunisma vai pat Utopijas, un Šveices konservatīvais laikraksts “Neue Zürcher Zeitungšo likumprojektu ir salīdzinājis ar ideju atcelt gravitāciju. Tomēr problēma nav tik vienkārša: NPI likumprojekta ierosinātāji ir pārliecināti, ka ideja ir reāla un ka šāds likums ir ne tikai sabiedriski lietderīgs, bet arī “pa spēkam” Šveices valsts budžetam.

Likumprojekta aizstāvji uzskata, ka NPI ieviešana nenozīmē, ka šveicieši vairs negribēs strādāt, jo vairākums valsts pilsoņu strādā nevis naudas dēļ, bet gan tāpēc, ka savā darbā saskata jēgu un sabiedriskā statusa nostiprināšanas paņēmienu. Tomēr, lai piesaistītu cilvēkus nepievilcīgam un slikti apmaksātam darbam, darba devēji būs spiesti uzlabot apstākļus un paaugstināt algas. To, ka šādiem apsvērumiem ir pamats, apliecina fakts, ka NPI likumprojektu atbalsta arī daudzi darba devēji.

Patlaban NPI netiek maksāts nevienā pasaules valstī, taču mazāka mēroga precedents ir bijis. Vienā no Namībijas ciemiem labdarības organizācijas vienu gadu iedzīvotājiem “ne par ko” izmaksāja 100 Namībijas dolāru (apmēram 9 eiro) mēnesī. Pirmajā mēnesī iedzīvotāji šo naudu vienkārši “notrallināja”, taču pēc tam sāka notikt pozitīvas izmaiņas: iedzīvotāji sāka atvērt maiznīcas, frizētavas, ķieģeļu cepļus u.tml., turpretim alkohola patēriņš un noziedzība strauji samazinājās.

Bet Šveices valdībai atbilstoši likumiem tagad ir maksimums piecarpus gadi, lai sarīkotu referendumu par NPI likumprojektu, kurš jau ir iesniegts Federālajā kancelejā. Tomēr iespējams, ka tautas nobalsošana varētu notikt jau nākamgad.

1 Komentāri


 1. Bglis
  2015-10-18

  Es gribju uz Vāciju, bet paldies Merkele, man ir citi plāni.....

Tavs komentārs par rakstu: